PRIEVIDZA. Jamy uprostred parku medzi sídliskami Kopanice a Žabník odštartovali vlnu nevôle medzi niektorými Prievidžanmi voči výstavbe na tejto zelenej ploche.
V parku, ktorý je známy aj ako Prepadliská, sú viacerí vlastníci. Parcely, na ktorých by mala byť vybudovaná cesta a neskôr aj domy, patria súkromníkom, ktorí ich buď získali v reštitúciách alebo kúpili od mesta.
Územný plán mesta s výstavbou v tejto lokalite počíta. Zástancovia zachovania parku však chcú, aby radnica plán prehodnotila.
Stanovisko nie je povolenie
Keď sme sa zaujímali, či sa chystá výstavba v parku, hovorca Prievidze Michal Ďureje reagoval, že „stavebný úrad neeviduje žiadnu žiadosť o stavebné povolenie na tomto území“.
Peter Palkovič, ktorý je jedným z aktivistov za zachovanie parku, však označil tieto tvrdenia za nepravdivé, pretože podľa neho už mesto vydalo súhlasné stanovisko na výstavbu. Palkovič ho má aj k dispozícii.
„Ak ide o záväzné stanovisko mesta k zámeru, nemôžeme hovoriť o vydanom stavebnom povolení. Stanovisko mesta k zámeru je dokument s úplne inou charakteristikou a iba odkazuje na súlad s územným plánom mesta, ktorý je známy niekoľko rokov,“ vyhlásil Ďureje.
Ľudia žijúci na Včelárskej, ale aj ďalších uliciach v blízkosti parku, napísali žiadosť primátorke a hlavnému architektovi, aby súhlasné stanovisko na výstavbu stiahli. Spísali aj petíciu.
„V prvej fáze sme sa zamerali na námietky voči umiestneniu cesty, v ďalšej požadujeme byť účastníkmi územného konania a budeme namietať proti akejkoľvek výstavbe,“ zdôraznil Palkovič.
Mesto nechce diskriminovať
Radnica považuje v súčasnosti platný územný plán za autoritu v oblasti výstavby v Prievidzi. Zmenu by mohli schváliť len poslanci.
Ďureje sa však pýta, či má mesto zmeniť územný plán a tým obmedziť súkromné vlastníctvo tak, že majitelia pozemkov nebudú môcť využiť svoje parcely na výstavbu rodinných domov.
„Niektorí majitelia nadobudli svoje vlastníctvo reštitúciami pozemkov, teda ide tu aj o etický rozmer. V prípade, že by mestské zastupiteľstvo rozhodlo o zmene územného plánu, na základe akého titulu by malo k takejto zmene pristúpiť práve teraz, keď vlastníci plánujú svoje pozemky využiť na účel, ktorý je v danej lokalite dlhodobo naplánovaný?“ spýtal sa Ďureje.
Zároveň dodal, že mesto nemá a nemalo ambíciu poškodzovať záujmy ľudí a tiež nechce diskriminovať súčasných ani nových obyvateľov mesta.
Oslovili poslancov
Aktivisti za zachovanie parku však veria, že sa im podarí zastaviť premenu parku na obytnú zónu.
„V parku sú vyvesené tabule s orientačným plánom výstavby, aby ľudia boli informovaní. Na stromy, ktoré majú padnúť za obeť asfaltovej ceste, sme umiestnili symbolické úmrtné oznámenia,“ priblížil časť aktivít na záchranu zelenej plochy Palkovič.
Kontaktoval aj všetkých poslancov zo sídliska Kopanice, pomoc podľa neho prisľúbil len Michal Dobiaš (nezávislý).
„Angažovať sa chcú aj poslanci Peter Petráš (nezávislý) a Ľubomír Vida (SOS). Do problému sme zasvätili aj poslanca Národnej rady Mikuláša Hubu (OĽaNO), ktorý je dlhoročným ochranárom,“ prezradil Palkovič.
Nevylúčil ani vytvorenie webovej stránky, ktorá by bola zameraná na záchranu parku či zorganizovanie podpornej akcie priamo na mieste.