Najstaršia tancujúca mala osemdesiat rokov, najmladší tanečník bol šesťročný. V najoriginálnejšom oblečení prišli školáci z Valaskej Belej.
PRIEVIDZA. Netradičným spôsobom si Deň Európy pripomenuli obyvatelia Prievidze a hornej Nitry. Na Námestí slobody sa ich stretlo vyše 1800 a spoločne tancovali ľudový tanec kalamajka.
Nikde na Slovensku ľudia tento málo známy tanec zatiaľ hromadne netancovali, preto bol do Knihy slovenských rekordov zapísaný ustanovujúci rekord.
Tanec namiesto rokovania
Projekt tancujpd.eu 2012 vznikol v Obchodnej akadémii v Prievidzi, kde si Deň Európy pripomínajú rôznymi akciami už niekoľko rokov. Priestor školy sa im však zdal tesný, preto sa rozhodli zorganizovať masovú akciu priamo v centre okresného mesta. Podporu našli na radnici, odozva prišla aj zo škôl, centra voľného času a ďalších organizácií.
„Na našej webovej stránke sme zverejnili videá tanca kalamajka a hudobný motív. Každý sa mohol pozrieť, o aký tanec ide a prihlásiť sa. Nakoniec sme ho spoločne nacvičovali priamo na námestí a keďže nie je náročný, všetci sa ho veľmi rýchlo naučili,“ povedal hlavný iniciátor akcie Stanislav Malega, učiteľ z obchodnej akadémie.
Prievidzské námestie bolo zaplnené nielen tanečníkmi, ale aj divákmi. Nechýbali ani hostia, medzi nimi europoslankyňa Anna Záborská (KDH). Akcia ju zaujala natoľko, že jej dala prednosť pred rokovaním v Bruseli.
Mladým sa ľudový tanec páčil, celé podujatie brali ako veľkú zábavu. „Som rada, že prievidzské námestie ožilo, že je plné ľudí. Kalamajku som doteraz nepoznala. Jej hlavnou prednosťou je, že sa ju každý dokáže naučiť za pár minút,“ povedala s úsmevom štvrtáčka z obchodnej akadémie Nikola Čertíková.
Zastúpenie medzi tancujúcimi mala aj najstaršia generácia. Kalamajku sa prišli naučiť seniorky z denného centra na prievidzskom sídlisku Píly.
Na námestí v Prievidzi tancovali škôlkari aj dôchodkyne
„Doteraz sme o tomto tanci nepočuli, napriek tomu, že je vraj typický pre hornú Nitru. Sme milo prekvapené, pretože je veľmi pekný,“ nešetrila chválou dôchodkyňa Tatiana Supeková.
Keďže podujatie bolo venované Dňu Európy, dievčatá a ženy boli ozdobené rôznymi žltými doplnkami, chlapci a muži zas modrými.
Ustanovujúci rekord
Hromadný tanec sledoval aj Igor Svitok z Knihy slovenských rekordov. Potvrdil, že kalamajku spoločne na jednom mieste naraz tancovalo 1820 ľudí.
„Toto číslo je ustanovujúcim rekordom, pretože nikde na Slovensku sa kalamajka ešte hromadne netancovala,“ vyhlásil Svitok a certifikát o rekorde odovzdal riaditeľovi Obchodnej akadémie v Prievidzi Ľubomírovi Vidovi.
Najviac žiakov prišlo na námestie zo ZŠ na Rastislavovej ulici v Prievidzi, najpočetnejšia trieda bola 6. A z I. ZŠ na Ulici S. Chalupku. Najdlhšiu cestu na akciu mali školáci z Valaskej Belej, ktorí boli ocenení za najoriginálnejšie oblečenie. Najmenší tancujúci boli z Materskej školy na Ulici Mišíka v Prievidzi a z nej bol aj najmladší účastník Rastík Rajčo, ktorý má šesť rokov. Najstaršou tancujúcou bola 80-ročná Mária Petrášová.
Akcia sa vydarila, preto by mala mať pokračovanie aj na budúci rok. „Uvažujeme, že by sme tancovali mazurku,“ prezradil Malega.
Čo je kalamajka
Kalamajka je párový tanec podobný strofickým polkám. Vyznačuje sa pomerne pevnou tanečno-hudobnou väzbou. Sprievodom je osemtaktová pieseň v dvojštvrťovom takte a tempe. Tanečníci opakujú príznačný motív s podupmi a príklepmi nôh v rytme a ten striedajú s vírením páru polkou.
Na Slovensku sa tanec stal obľúbeným najmä na okolí Senice a neskôr sa vytratil. V českom prostredí to bol obľúbený tanec v 19. storočí. Pôvodne išlo o kolesový tanec.
Na severovýchodnom Slovensku sa vyskytoval tanec kolomyjka, sólový, párový a skupinový tanec tancovaný v rýchlom tempe a dvojštvrťovom takte sprevádzaný hudbou a popevkami tanečníkov. V regióne horná Nitra a Turiec sa opäť objavil po výskume na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve v roku 1993.
tasr