PRIEVIDZA. Žiaci a učitelia Obchodnej akadémie Prievidza v spolupráci s partnermi pripravili projekt tancujpd.eu 2012. Širokú verejnosť pozývajú zatancovať si ľudový tanec kalamajka.
"Naším zámerom je oslava Dňa Európy ľudovým tancom z hornej Nitry kalamajkou, ktorý sa naučí každý v priebehu niekoľkých minút. Cieľom tohto tanečného podujatia bude vytvorenie rekordu v počte tanečníkov kalamajky na jednom verejnom priestranstve," uviedol Stanislav Malega z obchodnej akadémie.
Akcia tancujpd.eu 2012 sa uskutoční v pondelok 7. mája na Námestí slobody v Prievidzi a bude doplnená sprievodnými aktivitami. "Tanečníci sa začnú na Námestí slobody schádzať od 09.30. Po otvorení a nácviku tanca je o 11. h naplánované finále, kedy sa pokúsia o vytvorenie rekordu," informoval hovorca mesta Michal Ďureje.
Na podujatí sa zúčastnia aj sčítací komisári pre slovenské rekordy, ktorí majú oficiálne overiť počet tanečníkov, ktorí sa do tancovania kalamajky zapojili a spoločne vytvorili slovenský rekord. V súčasnosti už organizátori evidujú viac ako 1400 prihlásených účastníkov zo základných a stredných škôl, denných centier, centier voľného času a iných organizácií.
Tanečník kalamajky by mal mať ľubovoľný doplnok oblečenia, napríklad čelenku, šatku, kravatu, tričko alebo okuliare, vo farbách Európskej únie páni modrý doplnok, dámy žltý.
Podujatie bude sprevádzané ďalšími aktivitami ako napríklad Európske solárne dni, súťaž o najkrajší plagát k podujatiu a rôzne iné súťaže napríklad o najoriginálnejšie oblečenú skupinu a triedu, o najpočetnejšie zastúpenú triedu alebo najmladšieho a najstaršieho účastníka.
Kalamajka je párový tanec podobný strofickým polkám. Vyznačuje sa pomerne pevnou tanečno-hudobnou väzbou. Sprievodom je osemtaktová pieseň v dvojštvrťovom takte a tempe. Tanečníci opakujú príznačný motív s podupmi a príklepmi nôh v rytme a ten striedajú s vírením páru polkou.
Na Slovensku sa tanec stal obľúbeným najmä na okolí Senice a neskôr sa vytratil. V českom prostredí to bol obľúbený tanec v 19. storočí. Pôvodne išlo o kolesový tanec.
Na severovýchodnom Slovensku sa vyskytoval tanec tzv. kolomyjka sólový, párový a skupinový tanec realizovaný v rýchlom tempe a dvojštvrťovom takte sprevádzaný hudbou a popevkami tanečníkov. V regióne horná Nitra a Turiec sa opäť objavil po výskume na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve v roku 1993.