Okresné mesto s takmer 50-tisíc obyvateľmi onedlho nebude mať kde pochovávať. Samospráva hľadá rýchle riešenie.
PRIEVIDZA. Už v roku 2009 prievidzská radnica informovala, že na mestskom cintoríne ubúda voľných hrobových miest a mali by vydržať len na tri roky. Na rok 2010 avizovala začiatok výstavby nového cintorína v lokalite pod Banskou na okraji Prievidze.
Tri roky uplynuli, nový cintorín vybudovaný nie je, a tak skoro pravdepodobne ani nebude. Súčasné vedenie mesta hľadá rýchle riešenie vzniknutej situácie. Najpravdepodobnejšie je rozšírenie existujúceho cintorína.
Otázne krematórium
Existujú štyri varianty riešenia ďalšieho pochovávania v Prievidzi. Tri sa týkajú rozšírenia cintorína a jeden vybudovania nového, na ktorý je už aj vydané platné územné rozhodnutie.
„Nie všetky pozemky v areáli nového cintorína sú však vo vlastníctve mesta, pretože niektorí majitelia parciel ich odmietajú predať za podmienok, ktoré im ponúka mesto. Hľadáme preto čo najvhodnejšie varianty výstavby cintorína aj v existujúcom stave vlastníkov pozemkov,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Napriek tomu, že budovanie nového cintorína ešte ani nezačalo, bývalé vedenie mesta podpísalo zmluvu o budúcej zmluve s Pohrebníctvom Dvonč z Partizánskeho, ktoré malo v novom dome smútku prevádzkovať krematórium.
„Od tejto zmluvy sme odstúpili, pretože uplynula doba, počas ktorej mali byť usporiadané pozemky pod cintorín. Navyše dohoda s pánom Dvončom sa nám zdala pre mesto nevýhodná, lebo mal mať exkluzivitu na všetky pohrebné služby,“ vysvetlila primátorka mesta Katarína Macháčková. Poznamenala, že zatiaľ nie je isté, či pri narastajúcej konkurencii vôbec v Prievidzi krematórium bude.
Urnové steny
Kedy začne výstavba nového cintorína a akú bude mať podobu, zatiaľ jasné nie je. Vedenie mesta chce na rozhodnutie získať čas, keďže bude preferovať rozšírenie existujúceho cintorína.
Nové možnosti na pochovávanie by mohli vzniknúť na trávnatej ploche s niekoľkými stromami, ktorá je vedľa urnového hája. Po úpravách by tam mohlo vzniknúť 154 jednohrobov, 47 dvojhrobov a 330 urnových miest.
„V prvej etape by bolo potrebné urobiť na tomto mieste len nevyhnutné terénne úpravy. Chodníky, lavičky či osvetlenie by sa mohli dobudovať aj neskôr. V tomto sektore by sa vytvoril priestor na pochovávanie na ďalšie tri roky,“ zdôraznil architekt mesta Jaroslav Janes.
Pochovávanie na súčasnom cintoríne až ďalších päť rokov by umožnilo vytvorenie urnových hrobov v areáli pohrebiska pozdĺž cesty na Ulici Novackého. Nielen urnové pole, ale aj urnové steny by mohli byť vytvorené napravo pri vstupe na cintorín od sídliska Kopanice. V týchto miestach je teraz trávnatá plocha, pretože tadiaľ vedie vodovod a pochovávanie do zeme tam preto nie je možné.
„Urnové steny by boli novinkou v našom regióne, vo svete je však takéto pochovávanie bežné. Urny by sa do pripravených otvorov vkladali do stien z oboch strán,“ predstavil novinku, Janes. Pripomenul, že v urnových stenách by bolo od 990 až do 1650 miest, ďalších až 268 miest môže byť na urnovom poli.
Obe spomínané riešenia sú súčasťou areálu cintorína, takže jeho hranice by sa meniť nemali. Napriek tomu je jednou z možností aj jeho rozšírenie na parcelu patriacu mestu, ktorá je však v súčasnosti za plotom cintorína. Architekt Janes ale upozornil, že „pozemok je príliš strmý a investícia do jeho úpravy by bola extrémne nákladná“.
Schvália peniaze
Materiál so štyrmi variantmi ďalšieho pochovávania v Prievidzi budú posudzovať členovia mestskej rady a vyberú najvhodnejší. Peniaze, ktoré budú potrebné na rozšírenie cintorína, budú schvaľovať poslanci na aprílovom rokovaní zastupiteľstva v rámci úpravy rozpočtu na tento rok.