NITRIANSKE PRAVNO. Obyvatelia Centra sociálnych služieb na Bôriku v Nitrianskom Pravne môžu voľný čas prežívať aktívne. Nemusia však už len vyrábať rôzne ozdoby, maľovať kraslice alebo sa venovať ručným prácam. K dispozícii dostali počítače, s ktorými sa hrajú.
Mnohí sa modernej techniky boja, no vyše dvadsať seniorov si k nej už cestu našlo a na posedenie pri počítačoch sa vždy tešia.
Milovník techniky
Do neveľkej miestnosti s počítačmi rád chodí aj dôchodca Ivan Zába. Bez okuliarov pozerá na monitor, chytá do ruky myšku a s chuťou sa púšťa do hrania kariet.
„Mám už deväťdesiatdva rokov,“ s úsmevom prezrádza vitálny starček a pokračuje: „Technika ma baví. Keď bola možnosť pracovať s počítačom, neváhal som ani chvíľu. Baví ma hrať karty, ale aj ďalšie hry sú zaujímavé.“
Dôchodca je odhodlaný naučiť sa neskôr pracovať aj s internetom. Cudzí mu nie je ani mobil, rád skúša jeho funkcie, zisťuje, čo dokáže.
Za svoju vitalitu ďakuje podľa vlastných slov bylinkám, ktoré zbiera celý život.
„K cibreniu pamäti a regenerácii mozgu však výborne pomáhajú aj počítačové hry. Preto ich svojim rovesníkom odporúčam. Nemusia sa ich báť,“ ubezpečil deduško.
Ľubomír Nikolíni má len šesťdesiat rokov, no v práci sa s počítačom nestretol. Zoznámil sa s ním až v centre na Bôriku.
„Zaujal ma. Nevylučujem, že to bude moja vášeň. Človek si pri hrách trénuje reflexy, čo je vo vyššom veku veľmi dôležité,“ zdôraznil senior a dodal: „Obdivujem všetkých, ktorí dokážu počítač naplno využívať vo svojej práci.“
Záujem o počítače je v zariadení pre seniorov značný. Foto: MARIÁN KUCMAN
Staršie, ale funkčné
Nie všetci dôchodcovia z Bôrika sú však takí nadšení z počítačov. Niektorí si k nim sadli len raz, no báli sa s nimi čokoľvek robiť.
„Oveľa horšie je, že mnohí starkí už nemajú záujem o nič, nechcú sa zapájať do žiadnych aktivít,“ prezradil ergoterapeut Miroslav Holček, ktorý prišiel s nápadom ponúknuť dôchodcom v centre počítače.
Nebolo jednoduché ich získať. Oslovil rôzne inštitúcie a predstavil im svoj zámer. Nežiadal nové počítače, chcel staršie, ktoré už nikto nepotrebuje. Ako prvá sa ozvala Sociálna poisťovňa. Z prievidzskej pobočky dodala tri a z košickej šesť počítačov.
„Kedysi som bol riaditeľom Strednej odbornej školy v Handlovej, preto som oslovil tunajších šikovných žiakov, ktorí nainštalovali do počítačov potrebné programy,“ vysvetlil Holček.
Zatiaľ sú to len hry, pretože dôchodcovia sa musia najskôr naučiť pracovať s myškou, získať základné zručnosti. Neskôr, kto bude mať záujem, sa môže naučiť pracovať s internetom a možno aj cez maily komunikovať s rodinou a priateľmi.
„Počítače sú pre starších ľudí jednoznačne prínosom. Precvičujú si pri nich pamäť, obrazotvornosť, nútia mozog, aby pracoval,“ dodal Holček.