PRIEVIDZA. Cestovanie do rôznych krajín Zeme, objavovanie nepoznaného, to sú motívy, ako uniknúť zo stereotypu. Cestovné kancelárie ponúkajú čo najpestrejšie a najlákavejšie zájazdy s komfortnými službami a sprievodcom, avšak život a obyčajní ľudia okolo vybraných trás sú akoby mimo nás. Najmä v krajinách, kde nie je ešte rozbehnutý cestovný ruch a hospodárstvo na plné obrátky, sa stretneme s extrémami. Na jednej strane veľmi bohatí ľudia a na druhej chudoba a aj analfabetizmus.
Týmto najchudobnejším sa snažia pomáhať vo vzdelávaní a postaviť sa na vlastné nohy misionári a dobrovoľníci. Napríklad v Ekvádore, na ruskom Sibíri, Azerbajdžane, Albánsku, Austrálii, Angole, na Haiti, Filipínach, v Pakistane a v ďalších krajinách pôsobia saleziánski misionári.
Výstava s názvom Misia - slovenskí saleziáni vo svete ponúka krátky výlet do vzdialených končín Zeme, ale hlavne je výpravou za osudmi misionárov a ľudí, pre ktorých žijú. Misia opisuje sugestívne a dramatické príbehy slovenských saleziánov – misionárov, ktorých zachytil fotograf Alan Hyža a reportér Peter Kubínyi, držitelia ceny Slovenského syndikátu novinárov Mercurius veridicus ex Slovakia 2008.
Saleziáni Dona Bosca sú spoločenstvom ľudí, ktorí zasvätili svoj život Bohu a výchove mladých. Na Slovensku pôsobia v sedemnástich mestách. Spoločenstvo založil taliansky kňaz Ján Bosco a cirkev ho definitívne potvrdila ako rehoľnú spoločnosť v roku 1874. Charizma saleziánov spočíva v odkaze svätého Jána Bosca, teda venovať sa mladým, najmä tým najchudobnejším, a to nielen hmotne, ale aj duchovne. Byť pri nich a pre nich, to je hlavná úloha misionára, ktorý svojím životom a službou dokazuje prítomnosť Boha na Zemi.
Študenti z Piaristického gymnázia sa v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra stretli s dobrovoľníkom z občianskeho združenia Savio Tomášom Rusňákom, ktorý pobudol rok v Južnom Sudáne. Priblížil im zážitky z tejto krajiny a svoje rozprávanie obohatil aj o prezentáciu fotografií.
Výstava Misia - slovenskí saleziáni vo svete je v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi prístupná v pracovných dňoch do 4. apríla.
Autor: Jana Hvojniková