Obžalovaní z výbuchu v Novákoch: Vinu za tragédiu necítime

V Prievidzi sa začal dlhoočakávaný proces s päticou obžalovaných bývalých top manažérov Vojenského opravárenského podniku.

Obžalovaní a ich právni zástupcovia pred súdnou sieňou.Obžalovaní a ich právni zástupcovia pred súdnou sieňou. (Zdroj: JANA RUSŇÁKOVÁ)

NOVÁKY. Pojednávanie ohľadom výbuchu v delaboračnej hale VOP, pri ktorom 2. marca 2007 zahynulo osem ľudí a 37 ďalších sa zranilo, by malo trvať tri dni.

Sudkyňa plánuje vypočuť až 75 svedkov. Dnes dopoludnia si piati bývalí vrcholoví manažéri podniku vypočuli obžalobu pre všeobecné ohrozenie, za ktoré im hrozí väzenie až na osem rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sľúbil zaujímavé informácie

Bývalý bezpečnostný technik podniku Jozef O. sa k priebehu pojednávania vyjadrovať nechcel. "Buďte trpezliví. Ja všetko ohľadom udalostí včas poviem. Určite sa dozviete zaujímavé veci, ktoré budú smerovať do vnútra podniku aj von," povedal novinárom. O čo ide, konkretizovať nechcel.

K výbuchu vyjadril aj bývalý výrobný riaditeľ VOP Ján L., ktorý v opravárenskom podniku pracoval osemnásť rokov. „Sami nevieme, čo sa tam udialo. Mechanizmus celej udalosti sú dohady a nepoznáme ho,“ povedal.

Za tragédiu vinu necíti. „Celý život som pracoval zodpovedne, slušne a pokorne. Necítim sa byť vinný.“

Iný názor majú pozostalí po ôsmich obetiach výbuchu. „Toto sú ľudia, ktorí zavinili smrť našich blízkych. Oni to tam viedli, zamestnanci len plnili príkazy,“ povedala Zuzana Rybárová, ktorej vo VOP zahynul manžel. Všetci zamestnanci podľa jej slov vedeli, že v podniku nie sú vyhovujúce pracovné podmienky.

Pred pojednávaním bola nervózna. „Trasiem sa na celom tele. Nedá sa na to zabudnúť, kto to nezažije, nevie, o čom to je.“

Fotografie z miesta tragédie nájdete tu.

František Bitara z Koša prišiel v marci 2007 o manželku. Hovorí, že stále cíti, akoby sato stalo včera.

„Dnes a pred súd postavili ľudia, ktorí sú v plnej miere za tragédiu zodpovední. Mali by sa tomu postaviť čelom. Nedokážem sa im pozrieť do očí, stále mám pred očami svoju manželku,“ vysvetlil.

ico

Traja obžalovaní pred sudkyňou vinu popreli

Štyria bývalí manažéri a bezpečnostný technik si vypočuli obžalobu.

Traja z nich – Jozef B., Eduard B. a Jozef O. svoju vinu na tragédii popreli. Dvaja využili svoje právo sa nevyjadriť. „Som šokovaný, že traja z obžalovaných popreli svoju vinu. Akoby tam nikdy nepracovali,“ povedal Jozef Kováč, ktorému vo VOP zahynula manželka a ktorý zastupuje všetkých pozostalých. Tí veria, že obžalovaní budú potrestaní. „Je vecou prokuratúry a sudcu, aby im vinu dokázali. Podľa nás sú jednoznačne vinní, existujú evidentné dôkazy o tom, že bezpečnostné predpisy pri delaborovaní a skladovaní munície boli hrubo porušené. Ich nezodpovednosťou došlo k tejto tragédii.“

Znalecké posudky podľa Kováčových slov dokázali, že výbuch spôsobil neodborne zostrojený lis, na ktorom sa delaborovala munícia. „Ale nebyť nezákonného uskladňovania obrovského množstva munície, nemuseli byť dôsledky udalosti také tragické. Bezpečnostný technik upozorňoval všetkých manažérov, že dochádza k porušovaniu bezpečnostných predpisov, no oni napriek tomu kázali pokračovať vo výrobe.“

(jar)

V prípade sú obžalovaní bývalý generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ VOP Eduard B. (1942), bývalý technický riaditeľ VOP Ján L. (1957), bývalý výrobný riaditeľ VOP Ján L. (1963) a bývalý bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Hrozí im trest odňatia slobody až na osem rokov.

Podľa obžaloby sú piati bývalí manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii rôznej munície. Pripustili značnú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín mnohonásobne prekračovalo predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platnému predpisu o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaného bývalým Ministerstvom národnej obrany v roku 1963.

Svedkovia: Hala bola obložená muníciou

Podľa výpovedí svedkov v troch miestnostiach delaboračnej haly sa napríklad nachádzalo vyše 18 tisíc kusov rôznych typov výbušiek, v ďalších priestoroch a na nádvorí bolo uskladnených približne 40 ton trinitrotoluénu, ale aj míny, stovky kusov delostreleckej munície kalibru 82 mm a 152 mm, rakety a letecké bomby, určené na likvidáciu delaborovaním.

Predbežné prerokovanie prípadu pred senátom sa uskutočnilo 26. novembra 2010, ale ho odročili. Dôvodom bolo, že prokurátor krajskej prokuratúry vzniesol námietku a zároveň návrh, aby senát požiadal Kolégium Najvyššieho súdu SR o zaujatie zjednocovacieho stanoviska k podstatnej procesnej otázke, či je na konanie v tomto prípade príslušný senát, alebo samosudca.

Zdôvodnil to skutočnosťou, že členovia manažmentu sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia. Pričom prečiny zvyčajne pojednáva samosudca. Z Najvyššieho súdu napokon potvrdili, že konanie povedie samosudca a nie senát. Súdny proces sa tak z procesných dôvodov predĺžil o 16 mesiacov.

ico

Chronológia udalostí

2. marca 2007 - V priestoroch Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky vybuchol krátko po 13.30 hod. muničný sklad. Podľa prvých informácií explodovala delaboračná miestnosť muničného skladu, kde sa munícia likviduje. Predbežná informácia bola dve obete na životoch, päť ťažko zranených a 40 ľahko, v popoludňajšej zmene pracovalo 25 ľudí.

3. marca 2007 Miesto výbuchu vo VOP Nováky, kde vznikol približne 20-metrový kráter, začali prehľadávať aj pomocou psov, pretože nezvestných bolo stále šesť pracovníkov postihnutej delaboračnej dielne.

- Ťažko zraneného 24-ročného pacienta previezli po explózii v muničnom sklade vo VOP vrtuľníkom do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta. Pacient mal ťažko zranenú hlavu - otvorené poranenie lebečnej časti hlavy s poranením mozgu a otvorené poranenie tvárovej časti, ďalej mal poranené pľúca a tkanivo na ľavej nohe, do ktorej sa mu zapichla doska.

4. marca 2007 - Minister obrany SR František Kašický ponúkol svoju demisiu predsedovi vlády SR a prezidentovi SR v súvislosti s výbuchom vo VOP. Premiér SR Robert Fico s demisiou ministra nesúhlasil.

7. marca 2007 - Premiér Robert Fico oznámil, že vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy po jednom milióne korún pre pozostalú manželku, resp. manžela a každé nezaopatrené dieťa po obetiach výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch.

- Na cintoríne v Zemianskych Kostoľanoch pochovali prvú z obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, 50-ročnú Máriu Kováčovú.

15. marca 2007 - Minister obrany SR František Kašický odvolal predsedu predstavenstva VOP a jeho riaditeľa Jozefa Beráka. Za nového riaditeľa a predsedu jednočlenného predstavenstva minister vymenoval dovtedajšieho technického námestníka VOP Jána Lasaba.

7. mája 2007 - Sedem z ôsmich obetí výbuchu vo VOP bolo oficiálne vyhlásených za mŕtvych. Identifikovali ich na základe analýz DNA.

23. mája 2007 Príslušné policajné miesta potvrdili, že pozostalí po obetiach výbuchu vo VOP Nováky podali v minulých dňoch trestné oznámenie na členov bývalého vedenia spoločnosti, ktorí podľa nich by mali byť zodpovední za smrť ich príbuzných.

24. mája 2007 Pozostalí obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku a.s., Nováky vyzvali predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Jána Lasaba, aby k 1. júnu toho roku dobrovoľne odstúpil zo svojej funkcie a odišiel z VOP. Zdôvodnili to jeho zodpovednosťou člena minulého manažmentu na poste technického riaditeľa a predsedu Výbušninárskej komisie Ministerstva obrany SR.

15. júna 2007 - Marek Prostiňák, ktorý utrpel ťažké zranenia pri tragédii vo VOP Nováky, postupne začal komunikovať s okolím. Pohyboval sa síce na vozíku a potreboval stály sprievod, robil však pokroky. Potvrdil to M. Malý, riaditeľ Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej.

4. júla 2007 - Polícia začala stíhať za prečin všeobecného ohrozenia všetkých štyroch členov bývalého vedenia Vojenského opravárenského podniku Nováky (VOP) a.s., na ktorých podali trestné oznámenie pozostalí ôsmich obetí. Obvineniu čelia bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Jozef B., bývalý obchodno-technický riaditeľ Eduard B., bývalý technický riaditeľ spoločnosti Ján L. a bývalý výrobný riaditeľ Ján. L. Polícia popri nich z rovnakého prečinu obvinila aj bezpečnostného technika Jozefa O.

6. júla 2007 Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne obvinila piatich ľudí v súvislosti s výbuchom munície v delaboračnej hale VOP Nováky. Podľa vyjadrenia pozostalých všetci títo členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní munície.

11. júla 2007 - Minister obrany SR František Kašický využil právo jediného akcionára a odvolal generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti VOP Nováky Jána Lasaba. Súčasne do tejto funkcie vymenoval Petra Trgiňu.

27. februára 2008 Ani takmer po roku od tragického výbuchu munície vo VOP Nováky polícia ešte neukončila vyšetrovanie príčin a zodpovednosti zaň. Dôvodom bola rozsiahlosť a mimoriadna náročnosť dokazovania.

2. marca 2008 Presne rok po výbuchu munície v delaboračnej hale VOP Nováky odhalili v centre mesta pamätník obetiam tejto tragédie. Sú na ňom mená všetkých ôsmich obetí - Eleny Bitarovej, Petra Kalača, Márie Kováčovej, Jany Krajčovičovej, Jána Rybára, Emílie Stručkovej, Noriky Vačekovej a Jozefa Vidu.

16. júla 2008 - VOP Nováky dostal od Obvodného banského úradu v Prievidzi povolenia na odber výbušnín a na užívanie skladov výbušnín. Celkovo išlo o päť skladov. VOP Nováky sa ocitli v krízovom režime po tragickom výbuchu.

24. marca 2009 - Vyšetrovatelia začali s výsluchmi štvorice bývalých vysokopostavených manažérov a bezpečnostného technika vo VOP.

24. septembra 2009 - Krajská prokuratúra v Trenčíne potvrdila, že polícia ukončila vyšetrovanie výbuchu.

25. januára 2010 - Hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková potvrdila, že Krajská prokuratúra v Trenčíne podala na Okresný súd v Prievidzi obžalobu na Ing. Jozefa B., Ing. Eduarda B., Ing. Jána L., Ing. Jána L. a Ing. Jozefa O. pre prečin všeobecného ohrozenia. Obvinení sa skutku dopustili v súvislosti v tromi výbuchmi v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku.

1. apríla 2010 - Vojenský opravárenský podnik, a.s. Nováky dostal nového riaditeľa. Petra Trgiňu vystriedal na riaditeľskom poste Milan Krištof. O Trgiňovom odvolaní rozhodol minister obrany SR Jaroslav Baška. Dôvodom nebolo profesionálne zlyhanie.

26. novembra 2010 Senát Okresného súdu v Prievidzi odročil predbežné prerokovanie obžaloby o veci obvinených piatich vedúcich pracovníkov VOP Nováky. Dôvodom bolo, že prokurátor Krajskej prokuratúry Viliam Gajdoš vzniesol v úvode zasadnutia námietku a zároveň návrh, aby senát požiadal Kolégium Najvyššieho súdu (NS) SR zaujať zjednocovacie stanovisko k podstatnej procesnej otázke, či je na konanie v tomto prípade príslušný senát alebo samosudca. Zdôvodnil to skutočnosťou, že členovia manažmentu sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia. Prečiny zvyčajne pojednáva samosudca. Prax slovenských súdov je však v tomto ohľade nejednotná.

1. marca 2011 - I keď od tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch uplynuli už štyri roky, dodnes nevieme, kto to zavinil a dodnes nebol nikto potrestaný. V predvečer 4. výročia tragickej udalosti na hornej Nitre to počas pietneho aktu pri pamätníku obetí výbuchu povedal minister obrany SR Ľubomír Galko.

tasr

SPRÁVU AKTUALIZUJEME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 379
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 575
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 237
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 863
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 393
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 315
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 361
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 643
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 603
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 912
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 510
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu