HANDLOVÁ. Najlepší barmani z celého sveta sa vlani v októbri stretli na súťaži vo Varšave. Českú republiku na nej reprezentoval Michal Sekereš a vo svojej kategórii obsadil medzi asi osemdesiatimi barmanmi ôsme miesto.
Zaujímavé je, že Michal je Slovák. No napriek tomu bol na celosvetovej súťaži za Česko, pretože v tejto krajine sa stal v roku 2010 najlepším barmanom.
Príprava do Pekingu
„V Čechách je oveľa viac barmanských súťaží ako na Slovensku a sú aj kvalitnejšie. Za rok 2010 som na nich nazbieral najviac bodov, preto ma vyhlásili za najlepšieho barmana v Česku,“ vysvetlil dvadsaťdeväťročný Handlovčan.
Od vlaňajška sa hrdí novým titulom, pretože sa stal barmanom roka 2011 na Slovensku. Na celosvetovej súťaži, ktorá bude tento rok v ďalekej Číne, bude teda zastupovať Slovensko. V najbližších dňoch očakáva propozície, ktoré mu zašle Medzinárodná barmanská asociácia. Dozvie sa, v ktorej z piatich kategórií bude súťažiť a aké suroviny bude musieť vo svojom súťažnom nápoji použiť.
Foto: ARCHÍV MS
„Možno sa to nezdá, ale na súťaž vo Varšave som nápoj chystal dva mesiace. Konzultoval a dolaďoval som ho so špičkovými odborníkmi v Brne. Podobné to bude aj teraz, pred súťažou v Pekingu,“ prezradil úspešný barman.
Tvrdí, že drink, ktorý vytvorí, musí chutiť v prvom rade jemu, až potom s ním ide na súťaž. Kritériá na nich nie sú vôbec jednoduché. Za šesť minút musí vytvoriť päť nápojov. Technická komisia hodnotí, či súťažiaci presne dodržujú receptúru, sledujú, aby nič nerozliali. Chuťová komisia posudzuje chuť nápoja, jeho vôňu a celkový vzhľad.
Michal pripomína, že „na chuť nápoja má vplyv množstvo drobností. Ovplyvňuje ho dĺžka miešania, vychladenie, moment, kedy do neho príde ľad, alebo postupnosť pridávania jednotlivých ingrediencií.“
Osudová stávka
Na každú súťaž pripravuje Michal nový drink. Tie, ktoré uspejú, neupadnú do zabudnutia, pretože ich mieša vo svojom podniku People v Handlovej.
Jeho cesta barmana však začala v Žiari nad Hronom, kde vyštudoval hotelovú akadémiu. Pokračoval v nadstavbovom štúdiu v škole v Banskej Štiavnici, kde neskôr pôsobil ako majster odborného výcviku.
„Popri práci som vyštudoval vysokú školu a pripravoval som študentov na barmanské súťaže. Ak sa im niečo nevydarilo, vyčítal so im, aké chyby urobili. Raz ma vyzvali, aby som sa aj ja zapojil do súťaže, keď toľko mudrujem. Stavili sme sa, či budem mať viac bodov v súťaži ako oni. Tvrdo som trénoval a skončil som ôsmy s 31 bodmi. Oni mali menej. Tento úspech ma povzbudil, aby som sa barmanstvu venoval intenzívne,“ rozhovoril sa Michal.
A čo nesmie chýbať dobrému barmanovi? „Šiesty zmysel,“ okamžite odpovedá šampión vo svojom odbore a pokračuje: „Myslím si, že ho mám. Stačí, ak sa pozriem na receptúru nápoja a už viem, ako bude chutiť. Kým kedysi som pred súťažou pripravil asi päťdesiat drinkov a vybral som z nich jeden, teraz mi stačí pripraviť len päť alebo desať.“
Napriek tomu, že Michal bude myslieť v nasledujúcom období hlavne na celosvetovú súťaž v Číne, zanedbávať nebude ani ďalšie aktivity. Pretože už nie je len barman, ale aj rozhodca barmanských súťaží a lektor.