Polícia radí deťom, aby v prípade ohrozenia hlasno kričali a aktívne sa bránili.
DLŽÍN. V poslednom období sa v Bratislave objavilo viacero prípadov pokusov o únos detí v blízkosti škôl. Na pozore by však mali byť asi aj školáci v menších obciach a mestách.
Objavila sa totiž informácia, že v malej dedinke Dlžín neznámy muž lákal do auta 12-ročné dievča. Polícia sa k tomuto prípadu vyjadruje opatrne, tvrdí, že preveruje jeho pravdivosť.
Škola ihneď reagovala
Starší muž sa podľa informácií, ktoré odzneli v TV Markíza, mal údajne pokúšať vlákať do auta 12-ročné dievča. Keď sa mu to nepodarilo, chcel ju vraj vtiahnuť do vozidla násilím.
Dievča sa podľa vyjadrení jej matky bránilo a zasiahlo muža do rozkroku. Vďaka tomu sa mu podarilo ujsť.
„Nikto zatiaľ oficiálne nepodal na políciu žiadne oznámenie. Incident evidujeme ako poznatok a overujeme jeho pravdivosť,“ informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Od policajtov z Nitrianskeho Rudna sa o prípade dozvedel riaditeľ tunajšej základnej školy, ktorú navštevuje aj dievča z Dlžína.
„Cez žiacke knižky sme upozornili rodičov na možné riziko pre ich deti a vyzvali sme ich na zvýšenú opatrnosť,“ povedal riaditeľ Martin Škraban.
Pedagógovia tiež pripravili reláciu do školského rozhlasu, v ktorej apelovali najmä na mladších žiakov, aby chodili do školy v sprievode dospelých alebo aspoň staršieho súrodenca či kamaráta.
„Vyzvali sme ich, aby v žiadnom prípade nenastupovali do auta k cudziemu človeku a aby s nikým takým ani nehovorili,“ zdôraznil Škraban.
Dodal, že podobný incident sa doteraz žiakom ich školy nestal, aj keď v tomto prípade sa neodohral pri škole, ale v inej obci.
Rady od polície
Polícia radí rodičom aj pedagógom, aby deti upozorňovali na možné nebezpečenstvá, ktoré im môžu hroziť od cudzích ľudí.
Predovšetkým, že im nemôžu dôverovať, prijímať od nich darčeky či ponúkané služby, napríklad v podobe odvozu autom domov.
„Cesta do školy a potom aj domov je pre deti bezpečnejšia, ak ju absolvujú v skupinke kamarátov, so spolužiakmi. Vyhýbať by sa mali opusteným miestam a budovám, obchádzať by mali aj zanedbané parky,“ apeluje policajná hovorkyňa Antalová.
Pokiaľ sa predsa len dieťa dostane do nepríjemnej situácie s cudzím človekom, malo by podľa polície hlasno volať o pomoc a klásť aktívny odpor.
„Môže rýchlo zvoniť na zvončeky v obytných domoch, vbehnúť do budovy, v ktorej je viac ľudí. Ak sa to dá, malo by si zapamätať popis neznámeho človeka, prípadne evidenčné číslo auta,“ vyzvala Antalová.
Rodičia sa boja, ale deti zo škôl nevozia
Kedy je školák dosť starý, aby mohol chodiť sám do školy? Univerzálna odpoveď neexistuje.
Prax je skôr taká, že každé ráno pred školami parkuje množstvo áut, ktorými rodičia privážajú deti na vyučovanie. Na prvom stupni je zvykom, že po deti aj chodia. Tínedžeri to už nestoja.
Na prístupe rodičov veľa nezmenili ani medializované pokusy o únosy školáčok v Bratislavskom kraji. Vystrašili ich, ale po dcéry húfne chodiť nezačali.
„Sú zamestnaní, nemôžu odísť z práce,“ vysvetľuje Alena Turčanová, riaditeľka Spojenej školy na Tilgnerovej ulici v Bratislave.
Štrnásťročná žiačka školy hovorí, že sa ju niekto začiatkom marca pokúsil vtiahnuť do auta. Bolo to však ráno a vtedy väčšinu detí rodičia aj tak vozia.
Podobne je to aj na Základnej škole na Karloveskej ulici, kde tento týždeň deti cez školský rozhlas upozornili, ako sa majú správať. Na stránke školy pribudli aj odporúčania polície.
Riaditeľka Andrea Pitoňáková hovorí, že školu počas vyučovania zamykajú. Aj rodičia, ktorí si idú po deti, sa musia zapísať do knihy dochádzok.
Vedenie školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v bratislavskom Novom Meste vyzvalo rodičov, aby po deti chodili. Riaditeľka Jolana Laznibatová si myslí, že na výzvu zareagovali. Deti staršie ako dvanásť rokov sa však na odvoz nemôžu spoľahnúť. Škola tiež pripravuje pre deti školenie, prednášať im budú policajti.
Strážnikov by malo byť ráno aj popoludní pri väčšine bratislavských škôl viac. Pomáhajú aj mestskí policajti.
Aj iné kraje hlásia, že hliadky posilnili.
Veronika Prušová