Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Na „pretrase“ opäť možný zánik basketbalu v Prievidzi

Vedenie klubu mestu vyčíta „macošské“ správanie, mesto tieto vyjadrenia považuje za tendenčné a nepravdivé.

Bude BC Prievidza nútený opustiť prievidzskú športovú halu?Bude BC Prievidza nútený opustiť prievidzskú športovú halu? (Zdroj: ARCHÍV)

PRIEVIDZA. Prievidzský basketbalový klub prekonal v lete minulého roka „klinickú smrť“, keď tesne pred sezónou odvrátil katastrofický scenár možného zániku najpopulárnejšieho športu v regióne, ktorého zápasy pravidelne navštevuje 2 000 až 2 500 fanúšikov a do basketbalového ročníka 2011/12 nastúpil so zahraničným trénerom a novým kádrom.

Nečakane dobrá sezóna

„Po búrlivých začiatkoch sa nám podarilo stabilizovať káder, ktorý doteraz hral veľmi atraktívny útočný basketbal, ktorý sa musí fanúšikom páčiť. Nikto z nás nečakal, že skončíme po základnej časti na výbornom druhom mieste. Škoda, že sme to nedotiahli do víťazného konca a nemuseli sme hneď v prvom kole play-off naraziť na aktuálneho majstra z Levíc,“ zhodnotil doterajší priebeh basketbalovej sezóny Jozef Peniaško, marketingový šéf BC Prievidza.

Kritici tradičnej bašte slovenského basketbalu vyčítali najmä príliš veľký počet zahraničných hráčov v kádri.

„To, že budeme extraligu vôbec hrať, sa rozhodlo až tesne pred začiatkom sezóny a tak si hráči z pôvodného kádra začali hľadať angažmán inde, v čom sme im samozrejme nebránili. Ridzoň a Bíňovský si našli nové kluby, Štorcel a Blaho skončili s aktívnou činnosťou, s Gabom Szalayom máme podpísanú zmluvu, ale ten je dlhodobo zranený. Napriek tomu, že všetci kvalitnejší hráči boli už zazmluvnení v iných kluboch, podarilo sa nám za pomoci nášho trénera dotiahnuť do Prievidze relatívne kvalitný káder a v porovnaní s cenami domácich hráčov asi o tretinu lacnejší. Myslím si, že v tomto smere nám nie je čo vyčítať,“ uviedol Peniaško.

Mesto sa vraj správa „macošsky“

Po športovej stránke fungujú zverenci trénera Roijakkersa na výbornú, opäť však vyvstali otázky o nedostatočnej podpore mužského basketbalu zo strany mesta.

Čo bude teda s mužským extraligovým basketbalom v Prievidzi ďalej?

„Vieme, že mesto nemá na podporu nášho klubu peniaze a sme s tým zmierení, hoci v iných mestách aj napriek ťažkej ekonomickej situácii našli podporný finančný balíček. Nevieme však pochopiť, prečo sa k nám správa macošsky, nekomunikuje s nami napriek tomu, že proklamovalo v prípade možností pomoc. Naopak, do dnešného dňa ani nereagovalo na žiadosti, ktoré sme im adresovali. Očakávali sme a stále očakávame, že športová komisia ako poradný orgán mesta, na čele s jej predsedom, zaujme pozitívny prístup k riešeniu finančných problémov všetkých športových klubov v meste. Komisia zatiaľ nemá záujem o diskusiu pri podpore a do dnešného dňa ani neprejavila snahu o stretnutie s vedením nášho klubu,“ tvrdí Jozef Peniaško.

„Ak mal ktorýkoľvek funkcionár prievidzského športového klubu záujem sa so mnou či s členmi komisie športu stretnúť a rokovať o možnej podpore zo strany mesta, nebol odmietnutý. Viacerí, ktorí mali záujem, boli aj priamo pozvaní na rokovania komisie športu, kde informovali o svojej situácii,“ reagoval predseda komisie športu pri mestskom úrade Branislav Bucák.

Čaká prievidzských basketbalistov odchod do exilu?

Na verejnosť prenikli i neoverené informácie o tom, že mesto chce zrušiť nájomnú zmluvu športovej haly, ktorú prevádzkuje spoločnosť City Arena a ktorá BC Prievidza podporuje.

Podmienky majú podľa Peniaška klub znevýhodniť až do takej miery, že bude nútený opustiť prievidzskú športovú halu, v ktorej od jej postavenia po celú dobu existuje a hrať v niektorom inom blízkom meste.

City Arena, ktorá prevádzkuje športovú halu je súkromná firma, ktorá má halu v prenájme od mesta a zmluva má tie isté parametre, aké boli zakotvené v pôvodnej zmluve medzi mestom a HBP Prievidza. Mesto za zaviazalo, že bude financovať mládežnícky šport, ktorý sa uskutočňuje v hale.

„Toto v podstate prebieha, aj keď dodnes ani raz finančne nenaplnilo pôvodnú zmluvu a vždy znížilo výšku podpory. To, že City Arena poskytuje klubu BC Prievidza tréningové a hracie hodiny za 1 € na sezónu, je úplne mimo mesta a výlučne v ich kompetencii, nehovoriac o tom, že MsZ z r. 1991 odsúhlasilo uznesenie, ktoré jasne hovorí, že športové kluby, ktoré majú trvalú príslušnosť v príslušných športoviskách ako napr. hokejisti zimný štadión, futbalisti futbalový štadión, basketbalisti športovú halu atď. môžu tieto využívať bezplatne vrátane relaxačných zariadení,“ nechal sa počuť.

„Nevidím jediný dôvod prečo by mala byť nájomná zmluva zrušená, City Arena si plní všetky záväzky vyplývajúce zo zmluvy, navyše od roku 2009 do tohto majetku mesta investovala vlastných približne 10-tisíc eur,“ doplnil marketingový šéf prievidzského basketbalového klubu.

„Tému zmeny prevádzkovateľa športovej haly sme na komisii športu neriešili, nerokoval som o nej ani s inými poslancami, neviem sa teda k tomu vyjadriť,“ uviedol na margo týchto informácií Branislav Bucák.

„Je celkom možné, že pokiaľ bude toto vedenie mesta pokračovať v likvidačnom procese a my vyčerpáme všetky možnosti, budeme nútení odísť do exilu a hrať v niektorom inom blízkom meste, čo by nám samozrejme bolo veľmi ľúto vzhľadom k fanúšikovskému zázemiu aké máme. Potom nezostáva nič iné ako dúfať, že mesto zmení názor na podporu športu, alebo sa zmení vedenie mesta,“ dodal Peniaško.

Slovná prestrelka

Basketbalový klub vedeniu mesta odkázal, aby zodpovedne zvážilo prístup k športu v meste ako takému, aby zhodnotilo svoj doterajší postoj k BC Prievidza a aby si bolo vedomé svojej zodpovednosti za túto oblasť verejného života.

Mesto Prievidza tvrdenia o nedostatočnej podpore v oblasti športu považuje za tendenčné a odmieta ich.

„Všetko bude závisieť od finančnej situácie. Našou snahou bude, aby bola v čo najväčšej miere súčasná podpora športu v meste zachovaná. Pričom prioritou je prevádzkovanie športovísk a podpora mládežníckeho športu. Aj keď sa niekto snaží vytvárať dojem, že mesto basketbal či celkovo šport nepodporuje, nie je to tak,“ hovorí Bucák.

Na prevádzku a údržbu športovej haly, v ktorej trénujú a hrajú basketbalisti bezplatne na základe dohody City Areny s mestom Prievidza, išlo podľa jeho slov len vlani z mestského rozpočtu takmer 160-tisíc eur. City Arena vyčíslila náklady na prevádzku haly pri basketbalovej mladi na 74-tisíc eur, pri senioroch to bolo viac ako 27-tisíc eur.

Vlani bolo ďalej z rozpočtu prievidzskej komisie športu poskytnutých približne 8500 eur na dopravu mladých basketbalistov na ligové zápasy, od tohto roku sa mesto prostredníctvom centra voľného času podieľa aj na financovaní trénerov či nákupe tréningových pomôcok. Pre basketbal je vyčlenená v CVČ suma takmer 8-tisíc eur.

„V susednej Handlovej dostal mestský basketbalový klub z mestského rozpočtu na aktuálny rok 20-tisíc eur, pričom z tejto sumy musia funkcionári klubu v prvom rade prevádzkovať športovú halu. Ak im niečo zostane nazvyš, môžu to využiť na športovú činnosť, ďalšie financie musia získať Handlovčania od svojich partnerov,“ porovnal predseda komisie športu pri mestskom úrade.

Peniaško vysvetlil, že vedenie klubu je pripravené konštruktívne a otvorene problémy basketbalu riešiť.

ico

Radnica mesta Prievidza je rozčarovaná z vyjadrení funkcionárov klubu BC Prievidza

Mesto tvrdí, že bez jeho súčasnej podpory vo forme príspevku na prevádzku športovej haly by basketbal v Prievidzi zanikol.

Je ostrou lžou ak funkcionári klubu BC Prievidza tvrdia, že „mesto do dnešného dňa ani nereagovalo na žiadosti, ktoré mu klub adresoval.“ Viackrát bola dotácia zo strany mesta predmetom hlasovania mestského zastupiteľstva. Poslanci MsZ hlasovaním rozhodli o zamietnutí žiadosti s ohľadom na finančnú situáciu v akej sa mesto nachádza. Primátorka mesta Prievidza sa viackrát stretla s predstaviteľmi klubu BC Prievidza, konkrétne aj s pánom Peniaškom, ktorý posledné plánované stretnutie vo februári 2012 s primátorkou zrušil bez požiadavky na ďalší termín a nepožadoval riešiť aktuálne problémy basketbalu.

Ďalšou lžou je vyjadrenie funkcionárov BC Prievidza, že mesto Prievidza venuje nedostatočnú podporu športu a basketbalu v meste. Spoločnosť City Arena, ktorá prevádzkuje halu vyčíslila náklady na prevádzku športovej haly „pri basketbalovej mladi na 74-tisíc €, pri senioroch to bolo viac ako 27-tisíc €.“ Treba uviesť, že tieto peniaze basketbalisti nemusia platiť a uhrádza ich mesto tým, že dá príspevok spoločnosti City Arena. Športová hala je teda financovaná v rozhodujúcej miere zo strany mesta.Na porovnaniev susednej Handlovej, dostal mestský basketbalový klub z mestského rozpočtu na aktuálny rok 20-tisíc €, pričom z tejto sumy musia v prvom rade prevádzkovať športovú halu.

V roku 2011 bol spoločnosti City Arena vyplatený zo strany mesta príspevok na prevádzku športovej haly v Prievidzi vo výške 154 000 €, pričom celkové náklady na prevádzku predstavujú cca 200 tis. €. Rozdiel cca 46 tis.€ získa spoločnosť City Arena tým, že halu využíva na podnikateľské účely napríklad koncerty, mítingy politických strán, veľtrhy atď. Takáto bola aj dohoda medzi mestom a spoločnosťou City Arena, ktorá tým, že získala halu, mala z podnikateľskej činnosti zabezpečiť podporu prevádzky haly a zvlášť basketbalu. Mesto Prievidza všetky svoje záväzky dodržalo. Napriek všetkému,vedenie klubu BC Prievidza dlhodobo nekorektne hodnotí podporu mesta, avšak na druhej strane mesto Prievidza nebolo uvádzané ako sponzor činnosti klubu. Primátorka mesta osobne rokovala a hľadala možnosti podpory pre BC Prievidza, o čom boli zástupcovia klubu informovaní.

V súčasnej finančnej situácii musí mesto zabezpečiť predovšetkým základné služby pre obyvateľov t.j. verejné osvetlenie, čistenie mesta, údržbu komunikácií, kosenie zelene, odpady, školstvo, domovy dôchodcov ... V rozpočte nezostávajú žiadne finančné prostriedky na investície a rozvoj mesta. Preto nie je možné v čase, keď mesto bojuje o prežitie, podporovať finančnými stimulmi súkromný klub, skladať sa na platy hráčov a pritom prepúšťať zamestnancov mesta, rušiť školy a realizovať ďalšie nepopulárne opatrenia.

Primátorka mesta a jeho vedenie robí všetko preto, aby mohla byť financovaná prevádzka všetkých športovísk v meste a tieto nemuseli byť uzavreté, tak ako to je už v niektorých mestách na Slovenku.

Treba však zdôrazniť, že bez súčasnej podpory mesta vo forme príspevku na prevádzku športovej haly by basketbal v Prievidzi zanikol.

Michal Ďureje, hovorca mesta Prievidza

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 032
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 996
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 074
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 203
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 660
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 332
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 794
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 557
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 277
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 276
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

FOTO: Novorodeniatka z hornej Nitry

Prinášame vám prehľad narodených detičiek z hornej Nitry. Ich fotky boli zverejnené v MY Hornonitrianskych novinách.

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Mŕtvy muž otvoril rakvu a vrátil sa domov

Takmer 500 náhlych a najmä tragických úmrtí zachytil v Čiernej kronike 1770 – 1900 z Nového Mesta nad Váhom a okolia Jaroslav Kukuča z Bošáce.

Posledná cesta zosnulých v minulosti

Druhú ligu chytal ako 43-ročný. Označili ho za iniciátora hráčskeho protestu

Receptom na futbalovú dlhovekosť však nebola povestná bošácka slivovica, ale niečo iné.

Vladimír Figura

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?