PRIEVIDZA. Prehliadka sa uskutoční v prievidzskom Dome kultúry v dňoch 12. až 17. marca.
Jubilejný piaty ročník sa začne v pondelok 12. marca reprízou najúspešnejších filmov uplynulých ročníkov. "Pripomenieme si Arsy-Versy, Príbehy z Jodoku aj Kongo hlboké ticho. Takisto aj film Berkat a Maršo, ktorý je úzko spojený so vznikom nášho občianskeho združenia Berkat, ktoré festival organizuje," uviedol riaditeľ festivalu Ivan Sýkora.
Utorkový program má zaostrené najmä na Afriku a rôzne rozmery tamojších problémov všetkého druhu. Veľmi silné a pozitívne je svedectvo dokumentárneho portrétu o dievčati Thembi, ktoré má síce AIDS, ale to jej nezabraňuje žiť plnohodnotný život a pomáhať iným.
"Dva filmy v utorkovom programe priamo prepájajú zodpovednosť nás ako konzumentov, či už ide o hľadanie kúska pralesa v Latinskej Amerike, ktorý si filmár "kúpil na diaľku" alebo o krv, ktorá je aj v našich mobiloch a pre ktorú sa chce dánsky dokumentarista opýtať pár otázok manažérov korporácií, či priamo baníkov v konžských doloch na koltán," priblížil Sýkora. Osobné skúsenosti z činnosti na africkom kontinente priblížia hostia z Erka a Dobrej Noviny.
Korupciu v Rumunsku, obchod s ľuďmi, rugbistky v Iráne, ale aj silný príbeh chlapca s Downovým syndrómom. Túto rozmanitú ponuku dopĺňa hosť, fotograf Alan Hyža, ktorého cestovateľská minulosť má ešte širší záber ako program v stredu.
Na situáciu Rómov nielen na Slovensku zaostrí festival vo štvrtok. "Napríklad film Nech sa páči poďte ďalej z dielne organizácie Človek v ohrození ukazuje všetky rozmery práce v rómskych komunitách," podotkla dobrovoľníčka Ivana Rybanská. Ďalšie skúsenosti z terénu divákom predstaví diskutér, terénny pracovník organizácie Člověk v tísni Slovensko Andrej Gliganič.
Tradične sa na festivale v Prievidzi zastaví aj fotoreportér Andrej Bán, tentoraz rovno po ceste do Afganistanu. Dokumenty o tejto krajine v piatok doplnia filmy o neustále sa vracajúcej stalinskej minulosti v súčasnom Rusku.
Pre najvytrvalejších je pripravený už tradičný sobotný filmový maratón. Počas neho premietnu aj najnavštevovanejšie filmy bratislavského festivalu V mene rodiny o vraždách zo cti, ktoré sú realitou života mladých moslimiek v Kanade alebo film Proti prúdu o politických väzňoch v Barme.
"Tohtoročný festival uzavrieme s pozitívnym odkazom. Záverečným filmom totiž bude Občan Havel. Chceli by sme si spolu s divákmi pripomenúť tohto veľkého človeka a jeho myšlienky," dodal Sýkora.
Okrem projekcií pre verejnosť sa počas festivalu uskutočnia aj dopoludňajšie premietania pre školy. Súčasťou podujatia budú aj sprievodné výstavy: karikatúry od "barmského Shootyho" - Harna Laya a Alan Hyža prinesie fotoportréty ľudí z príbehov, ktoré verejnosť pozná z Nota Bene.