Sovy prišli do blízkosti záhradkárskej osady, aby lovili hraboše a myši.
KOŠ. Kŕdeľ takmer dvoch desiatok chránených sov - myšiarok ušatých, sa pred niekoľkými dňami nezvyčajne usídlil v korunách ihličnatých stromov v záhradkárskej osade pri obci Koš.
Záhradkár Valent Hudec sa ich najskôr naľakal, keď ich vyplašil a húfne vyleteli z koruny vysokej tuje. Nečudo, rozpätie ich krídel je až 95 centimetrov a samička váži aj 330 gramov. Neskôr však zistil, že cez deň na stromoch iba prespávajú a k večeru sa vydávajú na lov.
Napočítal ich štrnásť, ale tvrdí, že ich bude určite viac. Keďže toľko sov pohromade ešte nikdy nevidel, upozornil na tento jav známeho ornitológa Vladimíra Slobodníka z Prievidze. Ten potvrdil, že taký počet myšiarok na jednom mieste je na hornej Nitre nezvyčajný. Sú jediné z druhov sov, ktoré sa takto združujú do kŕdľov a spoločne lovia.
Miesto výskytu si prišiel pozrieť aj so svojím synom Romanom, tiež ornitológom, študentom doktorandského štúdia Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojej dizertačnej práci sa venuje problematike vtáctva na Slovensku a prísť sa pozrieť na kŕdeľ myšiarok počas zimných mesiacov mu prišlo náramne vhod.
Spoločne pozbierali všetky vývržky, ktoré našli pod stromami. Pre ornitológov sú materiálom, podľa ktorého môžu zistiť nielen to, čím sa živia, ale aj aký je ich počet na danom mieste.
Vladimír Slobodník konštatoval, že „sovy prišli do záhradkárskej osady, aby lovili hraboše a myši. Viacerí záhradkári tam totiž chovajú domáce zvieratá a tam sa hlodavce zdržujú. Svedčí o tom zloženie vývržkov z nestrávených kostí a srsti hlodavcov. Objavili sme v nich aj niekoľko pierok. To znamená, že z času na čas sovy ulovia aj drobných spevavcov.“
V tejto súvislosti dodal, že poľnohospodári v posledných rokoch často vyrubujú rôzne kroviny a stromy vo svojich chotároch. Bránia tak, aby sa tam usadili sovy myšiarky, prípadne sokoly myšiare, ktoré na rozdiel od sov lovia cez deň. Tieto dravce totiž môžu zabezpečiť jednoduchú a lacnú ochranu úrody pred drobnými škodcami.
Ornitológovia Vladimír (vľavo) a Roman Slobodníkovci zbierajú vývržky pod stromami, kde sa usadili myšiarky ušaté. Foto: TASR