HORNÁ NITRA. Samosprávy ročne vydajú množstvo rozhodnutí, výmerov či oznámení pre svojich obyvateľov. V dedinách, ktoré rozlohou nie sú veľké, zásielky doručujú zamestnanci obecného úradu.
Podobná prax sa v posledných rokoch udomácnila aj v hornonitrianskych mestách, ktoré síce majú viac obyvateľov a majú aj väčšiu rozlohu, prináša im to však úsporu peňazí.
Drahé poštovné
List, ktorý má hmotnosť do 50 gramov a posiela sa cez poštu druhou triedou, stojí 40 centov. Suma sa zvyšuje s narastajúcou hmotnosťou, ale aj lepšou službou. Ak by mestá posielali zásielky len poštou, výrazne by si ukrajovali zo svojich rozpočtov
Napríklad na Mestskom úrade v Bojniciach investovali vlani do poštovného asi 4600 eur, do 1000 eur minula tunajšia matrika. Mesto sa navyše podieľa aj na nákladoch Spoločného stavebného úradu v Bojniciach, ktorý tiež využíva služby pošty.
„Vlastných doručovateľov nemáme a v najbližšom období o pracovníkovi na takejto pozícii neuvažujeme. Pokiaľ však musíme rozniesť ľuďom viac zásielok, napríklad materiály k voľbám, využívame pracovníkov mesta, s ktorými uzatvárame dohody o vykonaní práce,“ povedal viceprimátor Bojníc Zdenko Priehoda.
Deväťročný systém
Doručovateľov, ako stálych zamestnancov, nemajú ani v Prievidzi a Handlovej.
Systém, keď zásielky Prievidžanom prinášajú zamestnanci mesta, funguje v okresnom meste už od roku 2003. Takíto mestskí doručovatelia majú so samosprávou uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Prievidzi vďaka tomu zostávajú v kase tisíce eur.
„Za rok 2009 sme ušetrili na poštovnom 17 123 eur, predvlani 13 433 a v minulom roku 15 243 eur,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Handlová vďaka trom doručovateľkám, ktoré má z radov aktivačných pracovníkov, ušetrí ročne asi 4200 eur.
„Takýto spôsob nám vyhovuje, stáleho zamestnanca na doručovanie určite zamestnávať nebudeme,“ zdôraznila hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.