PRIEVIDZA. V novembri pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Berkat niekoľko podujatí. Patrila k nim aj výstava o Štátnej bezpečnosti s názvom Prísne tajné!
„Výstava však vtedy nebola kompletná, mali sme k dispozícii iba desať panelov,“ vysvetlila riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra Ľudmila Húsková. Preto sa ju rozhodli nedávno zopakovať. Tentokrát sa im z Ústavu pamäti národa podarilo získať všetky exponáty. Išlo o tridsaťdva panelov a trojrozmerné predmety.
„Návštevníci mohli vidieť uniformy, rôzne vyznamenania, ale aj štátny znak bývalého Československa a portrét Gustáva Husáka,“ vymenovala.
Význam výstavy je podľa nej značný. „Je jedinečná, lebo asi ako jediná predstavuje komplexnú činnosť Štátnej bezpečnosti počas bývalého Československa,“ myslí si.
Na výstavných paneloch si návštevníci mohli prečítať o rôznych tajných akciách, o fungovaní ŠtB, jej organizácií, praktikách a nechýbali ani medailóny obetí či dobové fotografie. Podľa Húskovej výstava priniesla mnoho užitočných informácií študentom, ktorých prišlo takmer tristo, ale aj dospelým.
„Hoci v tej dobe žili, o mnohých skutočnostiach ohľadne Štátnej bezpečnosti nevedeli, pretože informácie boli prísne tajné.“
Ivan Sýkora z občianskeho združenia Berkat hovorí, že premietanie filmov, ktoré bolo s výstavou spojené, malo za úlohu zaujať.
„Dnešného mladého človeka ťažko oslovíte klasickou prehliadkou panelov či exponátov,“ myslí si.
Diváci tak mali možnosť zoznámiť sa s prenasledovaním skautského hnutia počas totalitného režimu alebo so životným príbehom Emila Šveca, ktorý si odsedel vo väzení osemnásť rokov. V ponuke však boli aj iné filmy, niektoré o aktuálnych problémoch.