PRIEVIDZA. Na bližšie poznávanie prírodných klenotov značnej časti Považia a horného Ponitria môže inšpirovať rozsiahla výstava pod názvom Chránené územia Trenčianskeho kraja, ktorú v týchto dňoch sprístupnili v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Zaujímavosťou je, že počas dvoch predchádzajúcich rokov putovala po 12 mestách a obciach Zlínskeho kraja v Českej republike.
„Výstava je totiž súčasťou širšieho projektu Západné Karpaty - Spoločná hranica, ktorý bol pripravený v rámci cezhraničnej spolupráce s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja," vysvetlila koordinátorka projektu a kurátorka výstavy z Hornonitrianskeho múzea Katarína Keratová.
Cieľom bolo predovšetkým obyvateľom v susediacich krajoch, rozdelených spoločnou hranicou, navzájom spoznávať prírodné bohatstvo a miesta vhodné aj na prípadnú turistiku. Súčasťou je totiž zrkadlová výstava, ktorú pripravilo Múzeum juhovýchodnej Moravy v Zlíne. Aj tú najskôr mohli v rokoch 2010 a 2011 vidieť na 15 miestach v Trenčianskom kraji. Teraz obe výstavy budú k dispozícii domácim obyvateľom, dodala Keratová.
Návštevníci výstavy Chránené územia Trenčianskeho kraja sa na štyridsiatichštyroch paneloch prostredníctvom krátkych hutných textov s približne štyristo unikátnymi fotografiami a mapkami oboznámia s mnohotvárnou krásou prírodného prostredia tohto regiónu. Výstava prináša charakteristiky piatich chránených krajinných oblastí a viac než sto maloplošných území prezentujúcich najzachovalejšie a najhodnotnejšie časti prírody, z ktorých mnohé sa po roku 2004 stali súčasťou štyroch chránených území a dvadsaťšesť území európskeho významu.
Sú to aj v rámci Európy významné biotopy s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín zaradených do sústavy Natura 2000. Prezentácia je obohatená aj o exponáty hornín, čím šestnásť orografických celkov rozprestierajúcich sa na území kraja. Medzi najdôležitejšie patria oblasti Vtáčnika, Strážovských vrchov, Bielych a Malých Karpát, ako aj Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorá zasahuje aj do Trenčianskeho kraja.
Múzeum výstavu doplnilo aj o trojrozmerné exponáty. Takže návštevníci môžu zblízka uvidieť chránené a preparované vzácne druhy zvierat, ako je medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, z dravých vtákov niekoľko druhov orlov, sov a netopierov, z chrobákov napríklad roháča veľkého, modlivku zelenú, z motýľov jasoňa červenookého a ďalšie. Výstava podľa Keratovej tiež prispela k obnoveniu, rozdelením Československa prerušenej spolupráce medzi českými a slovenskými prírodovedcami a pracovníkmi chránených krajinných oblastí. V rámci projektu sa totiž uskutočnili aj dva vedecké semináre a viacero ďalších spoločných podujatí.
Výstava v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi potrvá do 19. marca a potom začne putovať po Trenčianskom kraji.