.
PRIEVIDZA. Pred desiatimi rokmi vznikli na Slovensku vyššie územné celky, ktoré kopírujú hranice krajov vytvorené v roku 1996. Na samosprávne kraje prešli viaceré kompetencie zo štátu, napríklad v zdravotníctve, strednom školstve alebo prímestskej doprave. A vytvorené bolo aj krajské zastupiteľstvo či úrad, na čele ktorého je predseda kraja.
Kým krajský poslanec si myslí, že samospráva vyššieho územného celku má význam pre život bežných ľudí, obyvatelia prievidzského regiónu sú skôr skeptickí. Trenčianskych úradníkov podľa nich málo zaujíma, čo sa deje na hornej Nitre.
Zostávajú len predstavy
„Keby niekomu záležalo na Prievidzi, tak by sa aj snažil, aby k nám viedla poriadna cesta, ktorá nás spojí so svetom. Ale to by páni v Trenčíne prišli o investorov. Takto bez poriadnej cesty všetko ostane u nich,“ napísal v ankete na Facebooku Roman.
MaŤo pripomenul, že „Prievidzský okres je najväčší v Trenčianskom kraji, ale venuje sa mu, podľa mňa, najmenej záujmu“.
Poslanca Jozefa Stopku (Smer-SD), ktorý je jedným z desiatich poslancov z okresu Prievidza v krajskom zastupiteľstve, neprekvapujú názory ľudí.
„O fungovaní kraja by sa mali viac dozvedieť cez lepšiu mediálnu prezentáciu zo strany TSK. Aj obyvatelia prievidzského regiónu sa totiž denne stretávajú s pôsobnosťou kraja napríklad pri cestovaní v prímestských autobusoch, poskytovaní zdravotnej starostlivosti v bojnickej nemocnici alebo v sociálnej sfére,“ pripomenul Stopka.
Ľudia podľa neho môžu do týchto sfér zasahovať a ovplyvňovať ich cez svojich volených zástupcov.
„Mali by nás upozorňovať na to, čo ich trápi, poukazovať na problémy a aj sa nás pýtať, čo konkrétne sme urobili,“ zdôraznil poslanec.
Uvedomuje si, že ľudia majú pochybnosti o spravodlivom rozdeľovaní peňazí pre jednotlivé okresy. Pociťuje to aj sám, keď sa mu nedarí presadiť niektoré predstavy o navýšení peňazí pre hornú Nitru. Stopka však vidí aj pozitíva, napríklad nákup nových autobusov, strojov na údržbu ciest v okrese, rekonštrukciu niektorých vozoviek a mostov alebo zachovanie vlakových spojov, ktorým hrozil zánik.
Vyhráva byrokracia
Vznik samosprávnych krajov považuje za správny Peter Toman z mediálneho oddelenia Trenčianskeho samosprávneho kraja, pretože podľa neho sa mnohé kompetencie priblížili viac k ľuďom.
„Po desiatich rokoch je jasné, že takéto rozdelenie Slovenska a presun kompetencií mali svoj zmysel. Skvalitnila sa vybavenosť škôl, zlepšili sa sociálne služby, zefektívnila údržba ciest a rozvinul sa turizmus,“ vyzdvihol pozitíva Toman.
Problémom podľa neho zostáva, že prenos niektorých kompetencií zo štátu na kraje nie je komplexný, pretože s nimi neprichádza aj zodpovedajúce množstvo peňazí.
Stopka si je vedomý, že kraj má stále menej peňazí. Napriek tomu za jeho najväčší problém považuje „časovo a byrokraticky veľmi dlhé riešenia problémov, na ktoré spolu s ostatnými poslancami poukazujeme. Nepáči sa nám, že niektorí funkcionári len hľadajú dôvody, prečo sa to, či ono nedá urobiť. Od začiatku činnosti kraja tiež nie sme spokojní, koľko peňazí k nám do okresu smeruje. Jednoznačne sme zanedbávaní.“
Názory na Facebooku
Jelena: Nemyslím, že ich v Trenčíne zaujíma nejaká Prievidza a dávajú to aj dosť najavo.
Roman: Bola hlúposť nás pichnúť do trenčianskeho kraja, keď oni sú západoslovenský kraj a my sme stredoslovenský.
Erik: Okresy Prievidza a Partizánske, čiže horná Nitra, ktorá nikdy nemala nič spoločné s Trenčínom a Považím, sa do TSK dostali iba preto, že v roku 1996 si Mečiar nahnal svoje HZDS ovečky do vlastného košiara. Akékoľvek zotrvávanie hornej Nitry v TSK je tomu kraju iba na ujmu, lebo Trenčín nemá záujem niečo v tomto regióne riešiť, nemá preň víziu a aj poslanci tohto nesúrodého hybridu sú iba do počtu. A pritom Prievidza je najväčším a najpriemyselnejším okresom v rámci kraja, no kreslo župana ani podžupana jej ešte nepatrilo.
Martin: Cesty, cesty, cesty – to je budúcnosť Prievidzského okresu. Nie čakať pokiaľ padnú bane a potom sa zobudiť, že ľudia už nemajú čo jesť.
Slávka: To, že sme šli pod Trenčín, bola veľká chyba. Vôbec ich Prievidza nezaujíma a o dedinách radšej pomlčím. Peniaze sa dostanú len do okolia Trenčína, k nám takmer nič. A týmto trpí bojnická nemocnica, školy, ale aj pošty.