Dominika Kormaňak sa venuje netradičnému športu. Pole dance vnímajú niektorí ľudia negatívne.
PRIEVIDZA. Na talentovej súťaži sa rozhodla zúčastniť, lebo chcela zviditeľniť seba, ale aj to, čo robí. Venuje sa pole dancu, čiže tancu pri tyči. Bola by rada, keby aj iní našli krásu v jej záľube. Dominika Kormaňak.
Šport pre každého
Ľudia často reagujú na pole dance negatívne, lebo im pripomína striptízové vystúpenie. No tu ide o čosi viac. Je to spojenie cvičenia s tancom.
„Veľa ľudí si myslí, že to nie je náročné. Ale keď sa chytia tej tyče, tak zistia, že to nie je také jednoduché,“ hovorí Dominika.
Ako pri každom cvičení, aj tu je potrebná postupnosť. Najskôr sa precvičuje stisk, ktorý je veľmi dôležitý, lebo často sa telo musí pustiť len na ruky, alebo dokonca len na jednu. Toto možno odradí menej fyzicky zdatných.
„Pole dance môže robiť každý, nezáleží na výške či hmotnosti, stačí chcieť,“ objasňuje Dominika. Sama hovorí, že je občas prekvapená, že moletnejšie dámy sú flexibilnejšie, než tie štíhle.
„Netreba sa báť. Cvičenie je rozdelené do akýchsi levelov a každý môže sám usúdiť, kedy má dosť,“ dodala. Pole dancu sa však treba vyhnúť v prípade problémov s chrbticou či kolenami. Na cvičenie netreba špeciálne oblečenie, na začiatok stačia krátke nohavice a tielko. Vážne zranenie nehrozí, treba však rátať s modrinami.
„Pokožka si musí zvyknúť na trenie, čiže sa môže zo začiatku objaviť nejaká tá modrina,“ hovorí tanečníčka. Pole dance má aj príjemnú stránku, pekné telo. Keďže ide o cvičenie a každý tréning je rozdelený na rozcvičku, strečing a posilňovanie, tak okrem pokrokov v samotnom umení na tyči sa dostavia aj výsledky na postave.
Dominika Kormaňak. Foto: ARCHÍV DK
„Človek si to možno tak pri zrkadle neuvedomí, ale aj ja, keď sa potom vidím na fotke či videu, si poviem, ja mám takéto svaly?“ smeje sa Dominika.
Pokiaľ má chuť niekto začať, stačí prísť a vyskúšať si to. Poledancových centier je však málo. Okrem nedávno otvoreného centra v Prievidzi, kde vyučuje Dominika, tieto kurzy ponúkajú ešte v Trenčíne a v Bratislave.
Pravidlá a hranice
Dominika sa k tomuto druhu tanca dostala cez internet. Po návrate z Anglicka začala s manželom a jeho bratom robiť v oblasti fotografie, videa a grafiky, no prišla na to, že to nie je pre ňu.
„Tanec ma bavil, tak som hľadala niečo také. Hoci som si nebola istá či už nie je neskoro,“ spomína. Potom objavila pole dance a zaujalo ju, že nie je limitovaný ničím, ani vekom. Tak sa začala doma sama učiť podľa videí.
„Nikdy som si nepredstavovala, že by som sa živila športom,“ konštatuje Dominika. Manžel síce prvýkrát nebol nadšený z toho, čo si vybrala, ale keď mu tance predviedla, zmenil názor a podporuje ju v tom, čo robí.
V pole dance sú aj rôzne súťaže a dokonca existuje snaha, aby sa stal olympijským športom. Na súťažiach je zakázané sa obtierať o tyč a podobne, čiže sú tu stanovené pravidlá a hranice.
„Treba rátať s tým, že okolie najskôr reaguje možno negatívne, lebo tanec okolo tyče sa spája s nočnými klubmi a striptízom,“ upozorňuje Dominika. Ak sa niekto hanbí ísť do centra, ale rozmýšľa nad tým, že by začal cvičiť doma, tak si treba dávať pozor pri kúpe tyče.
„Tyče v erotických obchodoch nemusia byť stavené na takú záťaž,“ upozorňuje Dominika. Podľa nej sa dobré tyče dajú kúpiť v Anglicku, prípadne sa treba pozrieť na stránkach centier, ktoré vyučujú pole dance, či niekto neponúka výrobu alebo dovoz tyčí.
A ako si tanečníčka predstavuje oddych? „Pre mňa je oddychom aj vyučovanie pole dance. Síce sa fyzicky unavím, ale psychicky si oddýchnem.“