NOVÁKY. Predaj chemičky v Novákoch sa opäť komplikuje, nového majiteľa skrachovanej fabriky vyberie trenčiansky sudca Michal Fiala. Veritelia firmy ho totiž v utorok nevybrali.
O Novácke chemické závody v konkurze majú vážny záujem len dve firmy. Česká Spolchemie, ktorej majitelia ovládajú chemičku v Ústí nad Labem, a slovenský podnikateľ Miroslav Remeta. Remeta chce podnik kúpiť asi za dva milióny eur, Spolchemie ponúkla o 200-tisíc eur viac.
Karty chce miešať Brusel
Predaj môže skomplikovať aj Európska komisia, podľa ktorej „sú predložené ponuky neprimerane nízke“. Takéto posolstvo poslal Brusel v pondelok veriteľom fabriky, sudcovi Fialovi a šéfke justície Lucii Žitňanskej (SDKÚ). Európska komisia je najväčším veriteľom chemičky, v konkurze si nárokuje 19,6 milióna eur. Ide o pokutu, ktorú mala fabrika zaplatiť za kartelovú dohodu.
Dnes však Brusel nemá ako predaj firmy ovplyvniť. Konkurzný správca totiž pokutu poprel, Európska komisia sa preto súdi. Situáciu zmení Žitňanskej novela konkurzného zákona, ktorá od 1. januára umožní Európskej komisii hlasovať na schôdzi veriteľov napriek popretej pokute.
Brusel tak bude môcť zvolať schôdzu a vymeniť členov veriteľského výboru, ktorí konkurz chemičky riadia. Takýto scenár je sčasti pravdepodobný, v liste veriteľom Európska komisia napísala, že proti predaju za dva milióny eur využije „všetky dostupné právne prostriedky“.
Znižovali hodnotu fabriky?
Nevýhodnosť kontraktov fabriky v Novákoch s dodávateľmi a odberateľmi podľa Európskej komisie „spôsobuje znížený záujem o podnik na strane investorov“. Takýto názor „nemá“ konkurzný správca Miroslav Duračinský. „Môžem vás ubezpečiť, že v otázkach prevádzkovania som vždy konal a naďalej konám v súlade so zákonným kritériom odbornej starostlivosti,“ povedal.
O chemičku sa hlásilo spolu šesť záujemcov, no len Spolchemie a Miroslav Remeta zložili zálohu po milióne eur. Za Spolchemiou stojí český podnikateľ Vladimír Sisák, ktorý podľa televízie Nova podniká aj v zbrojárstve. Spolchemie čelí finančným problémom, podľa ČTK vlani dlhovala veriteľom zhruba tri miliardy českých korún. Miroslav Remeta v minulosti pracoval pre finančnú skupinu Istrokapitál.
Bez garancie
Ponuky firmy Spolchemie a Miroslava Remetu sú pre Brusel neakceptovateľné aj preto, že ani jeden negarantoval zachovanie prevádzky chemičky. Záujemcovia totiž mohli k peniazom prihodiť aj záväzok, že fabriku nezavrú najmenej päť rokov po jej kúpe. Veritelia fabriky sa v minulosti zhodli, že takáto garancia má byť povinnosťou. Nepáčilo sa to schránkovej firme Kiem Real z Mníchova. Tej sa zastal aj sudca Fiala.
Postavil sa proti najväčším veriteľom podniku a napísal vlastné podmienky predaja, podľa ktorých bola garancia dobrovoľná. „Týmto krokom prebral zodpovednosť za výsledok tendra,“ povedal Miloslav Homola z Fondu národného majetku. Fond si od NCHZ nárokuje 22 miliónov eur.