PRIEVIDZA. Štyri hodiny trvalo rokovanie prievidzských poslancov o koncepcii školstva pre ďalšie roky v meste a predovšetkým o zrušení dvoch základných škôl.
Po búrlivom a emotívnom rokovaní z 27 prítomných poslancov hlasovalo za zrušenie III. ZŠ na Ulici S. Chalupku v Prievidzi devätnásť, siedmi boli proti a jeden sa zdržal. Oveľa tesnejšie bolo hlasovanie o existencii základnej školy na Mariánskej ulici. Z 28 poslancov bolo za jej zrušenie šestnásť, dvanásti boli proti.
Kritika od odborníkov
Pred hlasovaním o rušení škôl rokovalo zastupiteľstvo o koncepcii školstva v meste na ďalšie roky. Napriek tomu, že ju schválili, ozvali sa na jej adresu aj kritické hlasy. Poslankyňa Eleonóra Porubcová (KDH) povedala, že je to koncepcia „bez jasnej vízie a strategických cieľov.“
Jej kolegyňa Helena Dadíková (nezávislá) naopak koncepciu pochválila a ocenila prácu tých, ktorí ju pripravovali. Materiál vníma ako východiskový a otvorený. „Lepšie by sa v ňom malo v budúcnosti zadefinovať, akým smerom sa budú jednotlivé školy uberať,“ povedala.
V rámci diskusie pre obyvateľov podrobil kritike už schválenú novú koncepciu školstva Prievidžan Oto Kóňa. Nepáčilo sa mu, že materiál pripravovala len školská rada, poslanci a riaditelia škôl a do diskusie sa nemohli zapojiť odborníci a verejnosť. Kóňa pred poslancami prezentoval aj kritické názory na koncepciu školstva v Prievidzi a rušenie škôl od poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), ktorý je členom školského výboru.
Prečo si mesto vybralo Mariánsku a III. ZŠ? Prečítajte si tu.
„Analýza rušenia škôl nie je spravená podrobne, slabé stránky sú výlučne finančné. Rovnako nie je celkom férové číselné porovnanie škôl,“ citoval Ctibora Košťála z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Kóňa.
„Koncepcia je správna, verím ľuďom, ktorí ju pripravovali,“ reagovala primátorka Prievidze Katarína Macháčková (nezávislá).
Emotívna diskusia
V sále bolo počas rokovania viacero učiteľov zo škôl, o osude ktorých sa malo rozhodovať. Rovnako prišli aj rodičia žiakov. Dožadovali sa od začiatku vystúpenia. Keďže pre občanov bol priestor v programe vytvorený až od 10. hodiny, poslanec Gabriel Šimko navrhol, aby mohli ľudia neobmedzene k téme rušenia škôl diskutovať. Poslanci jeho návrh neschválili, takže sa ozval piskot a viacero nesúhlasných výkrikov.
Emotívne a búrlivé boli aj vystúpenia riaditeľov všetkých ôsmich základných škôl a po desiatej hodine aj učiteľov či rodičov žiakov. Často bolo počuť nielen podporujúci potlesk, ale aj zvuky vyjadrujúce nesúhlas.
Riaditeľ III. ZŠ Peter Poliak označil informácie v materiáli posudzujúcom štyri školy vybraté na zrušenie za nepravdivé, tendenčné a často neúplné. Vyzdvihol športové zameranie svojej školy a pripomenul, že jej bolo z eurofondov pridelených 1,2 milióna eur na zateplenie.
Výborné študijné výsledky žiakov, historický význam budovy a program zameraný na nadané deti zas prezentovala riaditeľka ZŠ na Mariánskej ulici Daniela Porubcová. Vyhlásila, že kritériá na zrušenie škôl boli nastavené tendenčne.
Riaditelia zvyšných šiestich základných škôl vyjadrovali podporu vedeniu Prievidze pri rušení dvoch škôl, ktoré považovali za správne. Niektorí diskutujúci obyvatelia sa vyjadrili, že vystúpenia týchto riaditeľov boli zmanipulované.
Z poslancov sa proti rušeniu škôl verejne postavili Eleonóra Porubcová, Michal Dobiaš (ĽS-HZDS), Gabriel Čauder (SNS) a Richard Takáč (SNS), ktorý navrhoval, aby sa rušenie škôl odložilo. Sčasti sa k nim pridal aj Roman Gonda (nezávislý), ktorý odmietol zatvorenie školy na Mariánskej ulici a kritizoval, že na diskusiu o probléme bolo málo času.
Za zánik dvoch škôl sa postavila Petra Kobetičová (nezávislá), Helena Dadíková a viceprimátor Ľuboš Maxina (nezávislý), ktorý vyzval poslancov, aby podporili návrh na zrušenie.
Zavládlo sklamanie
Hlasovanie dopadlo v neprospech dvoch škôl, ktoré už na budúci rok v septembri brány neotvoria.
„Som znechutený,“ zareagoval riaditeľ III. ZŠ Poliak. Sklamaná bola aj riaditeľka školy na Mariánskej ulici Porubcová: „Ide o likvidáciu toho dobrého, čo v meste máme. Je to zlé rozhodnutie.“ Avizovala, že zvolá rodičov, s ktorými sa poradí, či podniknú ešte nejaké kroky na záchranu školy.
Konečné slovo pri vyradení zo siete škôl a školských zariadení totiž bude mať až ministerstvo školstva.
Po hlasovaní primátorka vysvetľovala, že k zrušeniu škôl viedli predovšetkým ekonomické dôvody a zlý demografický vývoj, keď od roku 2006 klesol v Prievidzi počet žiakov o 1483. „Situácia v školstve mala byť riešená už v predchádzajúcom období,“ zdôraznila. Myslí si, že bol vytvorený dostatočný priestor na diskusiu k tomuto problému.
Za racionalizáciu škôl hlasoval aj Martin Drozd (nezávislý), pretože podľa neho to bolo pre klesajúci počet žiakov nevyhnutné. „Odkladať problém a predlžovať agóniu škôl by bolo nezodpovedné,“ povedal.
Naopak poslanec Michal Dobiaš označil 13. december 2011 za čierny deň pre Prievidzu a zatvorenie škôl za nehoráznosť.
Učitelia bez práce
Najviac žiakov zo školy na Mariánskej ulici by sa malo presunúť do ZŠ na Rastislavovej ulici, deti z III. ZŠ na Ulici S. Chalupku by zas mali prejsť do susednej I. ZŠ.
Bez práce zostanú aj viacerí učitelia a zamestnanci škôl. Radnica zatiaľ presne nevie, koľko ich bude. Osloviť by chcela učiteľov - dôchodcov, či chcú zotrvať v školstve. Rozhodnutie však bude na nich.
Otázne zostáva aj využitie budov škôl. Primátorka opäť rázne odmietla tvrdenia, že by mesto chystalo predaj školy na Mariánskej ulici.
„Oslovili sme zatiaľ súkromnú základnú školu, ktorej by sme budovu mohli prenajať. Ubezpečujem, že pre ňu budeme hľadať využitie, ktoré bude zodpovedať jej charakteru a vážnosti.“
Poslanci na rokovaní zrušili uznesenie, ktorým sa pred pár rokmi mesto zaviazalo sumou 60-tisíc eur spolufinancovať zateplenie III. ZŠ. Definitívne tak Prievidza prišla o 1,2 milióna eur, ktoré na tento účel z eurofondov dostala.