BOJNICE. Niektorí poslanci spochybňujú možnosti plnenia memoranda Ivety Radičovej, ktoré okrem iného lekárom garantuje vyššie platy. Peniaze na vyššie mzdové náklady nemá pripravené štát, ani zdravotné poisťovne. Lekárski odborári zneisteli, vyhlásili preto štrajkovú pohotovosť. Tá má trvať dovtedy, pokiaľ nebudú naplnené jednotlivé body memoranda. Pacientov by však ohroziť nemala.
Pochybnosti
Bojnická nemocnica patrí pod Trenčiansky samosprávny kraj. Výpovede v nej pôvodne podalo 51 lekárov, 16 z nich koncom novembra výpoveď stiahlo. Vedenie sa napokon dohodlo so všetkými okrem troch, ktorí sa rozhodli do nemocnice nevrátiť. Ostatní od minulého týždňa opäť nastúpili do práce.
„Momentálne je poskytovanie zdravotnej starostlivosti zabezpečené v plnom rozsahu,“ zhodnotil aktuálnu situáciu riaditeľ nemocnice v Bojniciach Ladislav Gerlich.
Memorandum, ktoré lekárski odborári podpísali, garantuje zvýšenie platov lekárov v troch fázach. Vynárajú sa však pochybnosti, či štát bude schopný tento záväzok splniť. Neistota je aj na regionálnej úrovni. V Bojniciach sa zvyšovanie platov týka zatiaľ 31 lekárov, ktorí zmluvy podpísali. Vedenie nemocnice zatiaľ nevie, odkiaľ by mali peniaze prísť. „Avizované sú rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. O iných zdrojoch zatiaľ nevieme,“ informoval Gerlich.
V nemocnici zatiaľ presne nevypočítali, o koľko by sa mali zvýšiť jej mzdové náklady. „Pracujeme na tom,“ povedal riaditeľ.
Plánujú rokovania
Obavy má aj vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti tri nemocnice – v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave. „Zvýšenie platov v nemocniciach, ku ktorému sa zaviazala vláda, nie je v skutočnosti reálne kryté žiadnymi finančnými prostriedkami. Bude možné jedine v prípade, ak sa nám podarí vyrokovať zvýšenie výnosov zo strany zdravotných poisťovní,“ informovala hovorkyňa kraja Vlasta Henčelová. Doplnila, že kraj plánuje kontaktovať premiérku aj ministra zdravotníctva, aby zabezpečili zdroje na navýšenie platov lekárov, sestier aj pôrodných asistentiek.
„Nárast výdavkov zdravotných poisťovní oproti roku 2011 nie je reálny.“ Tvrdí to štátny Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Medziročný rast bude podľa nich najviac o percento. Na vyššie platy pre lekárov a sestry sa musia nájsť zdroje šetrením.
V prípade, že ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH nenájde potrebné zdroje, vyššie mzdy spôsobia väčšie zadlžovanie nemocníc, tvrdí úrad.
Ministerstvo nevylučuje, že sa bude v nemocniciach škrtať. „Ďalej prehodnocujeme počty lôžok a oddelení,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová. Možné škrtanie by sa podľa našich informácií malo dotknúť najmä veľkých štátnych nemocníc.
Vypovedaním zmlúv všetkým zdravotným poisťovniam už hrozia k 31. decembru aj súkromní lekári v prípade, že im štát nebude garantovať minimálne mzdové nároky lekárov v súkromnej ambulantnej sfére.
Autor: SME