PRIEVIDZA. Od roku 2007 klesol v prievidzských základných školách počet žiakov o 1480, zaniklo 42 tried a naplnenosť tých, ktoré zostali, sa znížila priemerne o troch žiakov. Tieto čísla nútia vedenie mesta k redukcii škôl. Isté je, že na budúci rok v septembri neotvoria svoje brány zo súčasných ôsmich škôl dve.
Rozhodne sa medzi I. a III. ZŠ na Ulici S. Chalupku a medzi školami na Mariánskej a Malonecpalskej ulici. Táto ohrozená štvorica vzišla z posúdenia počtu žiakov vo všetkých školách, naplnenosti tried, ekonomických a prevádzkových nákladov.
Chýbala koncepcia
Vedenie mesta v súčasnosti posudzuje v týchto štyroch školách ďalšie kritériá, ktoré si stanovilo. Je to využiteľnosť budovy, koncepcia bytovej výstavby v ich blízkosti, dostupnosť inej školy, investovanie peňazí do modernizácie a vybavenie budovy.
„Prihliadali sme aj na výchovno-vzdelávacie aspekty. Základné školy v Prievidzi sú však na rovnako dobrej úrovni, majú kvalitných učiteľov a študijné výsledky, ktoré sú nad slovenským priemerom. Kvalita vzdelávania a výchovy zostane zachovaná aj po zrušení niektorých škôl,“ ubezpečila primátorka Katarína Macháčková.
Pripomenula, že dodnes chýbala v meste koncepcia školstva, čo podľa nej vyústilo do súčasnej situácie, keď je nutné zrušiť až dve školy.
„Bývalé vedenie investovalo do škôl bez toho, aby zvážilo, aká je ich budúcnosť, aký je demografický vývoj v meste,“ zdôraznila primátorka. Podľa nej už pred rokmi mala byť v každej časti mesta vybratá škola, ktorá by bola perspektívna a práve do nej mali smerovať peniaze na modernizáciu.
Rozhodnú kritériá
Medzi štyrmi ohrozenými školami je aj III. ZŠ na Ulici S. Chalupku, ktorá získala z eurofondov 1,2 milióna eur na zateplenie budovy, výmenu okien a lepšie vybavenie.
„V septembri mali začať práce, mesto však projekt pozastavilo z dôvodu nadchádzajúceho nepriaznivého počasia,“ informoval vo svojom stanovisku riaditeľ školy Jozef Poliak. Obáva sa, že mesto sa chce získaných peňazí dobrovoľne vzdať.
Mesto podľa Macháčkovej posudzuje, čo by bolo pre školy na Ulici S. Chalupku najlepšie.
„Energeticky náročnejšia na prevádzku je III. ZŠ. Investovanie 1,2 milióna eur by určite prinieslo úsporu, stále by však I. ZŠ zostala energeticky menej náročnejšia. Navyše by bola lepšia využiteľnosť budov III. ZŠ,“ argumentovala primátorka.
V prípade týchto dvoch škôl je preto viac ohrozená III. ZŠ. V centre Prievidze spĺňa kritériá určené mestom skôr ZŠ na Malonecpalskej ulici. Jej budova by sa ťažšie predávala ako ZŠ na Mariánskej ulici, v Necpaloch sa plánuje výstavba nových bytov a triedy s nadanými deťmi zo ZŠ na Mariánskej ulici by boli presunuté do ZŠ na Rastislavovej ulici.
„Argumenty síce svedčia v neprospech školy na Mariánskej ulici, rozhodne sa však až v decembri na rokovaní zastupiteľstva,“ zdôraznila Macháčková.
So žiakom prídu peniaze
Každá zrušená škola by priniesla mestu ročnú úsporu 100-tisíc eur. Každý žiak zo zrušenej školy by však do novej priniesol 1100 eur, čo je ročný príspevok od štátu. Práve tieto peniaze by boli podľa radnice využívané na modernizáciu škôl.
„Do ZŠ na Mariánskej ulici chodí niekoľko desiatok detí z okolitých obcí a miest. Ak bude škola zrušená, mnohí z týchto žiakov nemusia ostať v prievidzských školách a mesto príde o peniaze,“ myslí si otec, ktorého dcéra navštevuje ZŠ na Mariánskej ulici.
„V prípade ZŠ na Mariánskej ulici je do očí bijúci fakt, o akú lukratívnu budovu v meste sa jedná. Nikoho nezaujíma, čo táto škola dokázala,“ napísala v reakcii na informácie o rušení škôl v Prievidzi čitateľka Šulcová.
Primátorka dementovala správy, že by mesto už malo záujemcu o budovu školy na Mariánskej ulici.
Po zrušení dvoch škôl prídu o prácu viacerí učitelia aj nepedagogickí pracovníci. Mesto zatiaľ nevie, koľko ich bude. Niektorí pedagógovia prejdú do zostávajúcich škôl.
Žiaci zbierali podpisy
Mestská polícia v Prievidzi zastavila vo štvrtok na Námestí slobody siedmakov zo ZŠ na Mariánskej ulici, ktorí dávali ľuďom podpisovať petíciu na zachovanie ich školy. Žiaci sa vyjadrili, že triedna učiteľka na pokyn riaditeľky školy Daniely Porubcovej doniesla do triedy petičné hárky a požiadala ich, aby kto chce a môže, v čase osobného voľna zbieral podpisy pod petíciu. S deťmi nebol nikto dospelý. Porubcová slová žiakov, ktoré mali povedať mestským policajtom, odmieta. „Dištancujem sa od tejto akcie našich žiakov, k ničomu som ich nevyzývala. Naopak, rázne som ich žiadala, aby boli bokom od týchto problémov a nechali ich riešenie na dospelých. Chceli dokonca demonštrovať, čo sme im, samozrejme, zakázali.“
(mak)