BOJNICE. V niektorých mestách Slovenska žijú starší ľudia spokojnejšie ako kedysi. K dispozícii majú nenápadný prístroj s tlačidlom, ktorý môžu využiť, keď sa ocitnú v ťažkostiach.
Elektronického strážcu seniorov by chceli zaviesť aj v Bojniciach, kde je zo všetkých obyvateľov viac ako dvadsať percent dôchodcov.
V ankete zisťujú záujem
V Bojniciach sa snažia sociálne služby neustále rozvíjať a zefektívňovať. V rámci nich by sa v budúcnosti mohol využívať takzvaný bezpečnostný asistent pre seniorov.
„Základom je záujem zo strany dôchodcov alebo ich blízkej rodiny o tento projekt. Zisťujeme ho aj v rámci ankety, ktorú sme nedávno rozbehli a týka sa sociálnych služieb v meste. Pokiaľ bude dopyt po Elektronickom strážcovi seniorov, mesto sa na ňom bude podieľať,“ uistil viceprimátor Bojníc Zdenko Priehoda.
Mesto by do projektu investovalo od päť až do desaťtisíc eur v závislosti od toho, koľko dôchodcov by sa do neho zapojilo. Sami seniori by totiž na ňom museli finančne participovať.
V Bojniciach v súčasnosti žije necelá tisícka obyvateľov v dôchodcovskom veku. Mnohí bývajú sami. Práve preto mestu záleží na zavedení Elektronického strážcu seniorov, aby k nim v prípade potreby prišla pomoc včas.
„Kedy sa projekt stane realitou, nevieme. Zisťujeme, aký oň bude záujem,“ dodal Priehoda.
Obce bez signálu sú mimo
Prístroj s tiesňovým tlačidlom predstavilo už vlani Fórum pre pomoc starším, ktoré má celoslovenskú pôsobnosť, ale sídli v Prievidzi.
„Keď má dôchodca problém, stlačí tlačidlo, ktoré ho automaticky spojí s operátorom. Ten mu zavolá späť, zistí aké má ťažkosti, skontaktuje sa s rodinou alebo okamžite zabezpečí zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlila princíp pomoci výkonná riaditeľka Fóra pre pomoc starším Hana Grolmusová.
Službu chce Fórum pre pomoc starším ponúkať najskôr v mestách a obciach hornej Nitry, potom aj v ďalších regiónoch Slovenska. Niektoré dediny sa do nej ale nebudú môcť zapojiť, pretože u nich chýba signál jedného z mobilných operátorov, ktorý službu technicky zabezpečuje.
Prístroje s tlačidlami už využívajú napríklad dôchodcovia v Starej Ľubovni, Martine alebo Banskej Bystrici, fungujú však len na regionálnej úrovni.
Projekt Fóra pre pomoc starším je celoslovenský a s väčším rozsahom poskytovaných služieb.