Dokumentarista, ktorý žil roky v Prievidzi, získal za snímku Trou de Fer na medzinárodných festivaloch už desať ocenení.
PRIEVIDZA. Dokument Trou de Fer – Železná diera v Bratislave predstavil zástupcom médií režisér Pavol Barabáš.
„Keď som z toho kaňonu vyšiel, ten pocit bol taký úžasný, že som sa triasol ešte dva týždne. Dva mesiace som z pocitu, že sme kaňon prešli, žil. Bol to pre mňa veľmi silný zážitok," komentoval dokumentarista snímku z výpravy do najdaždivejšieho miesta sveta na ostrove Réunion v Indickom oceáne.
„Milujem kaňony, milujem, keď sa voda vlieva niekde do neznámych priestorov. Ten kaňon nám v dnešnej dobe umožňuje objavovať a vidieť niečo, čo normálni ľudia vidieť nemôžu. Urobiť o tom ešte film, bola z toho veľká radosť," povedal Barabáš, ktorý prešiel nielen na ostrove Réunion, ale aj v Európe celkovo trinásť kaňonov, aby sa na expedíciu pripravil.
Film je autentickým svedectvom piatich kamarátov, ktorí sa vybrali do tropického pralesa, aby v srdci najdivokejšej prírody zdolali najťažší kaňon sveta. Trou de Fer vytvorila sopečná činnosť, zem sa tam prepadla do kilometrovej hĺbky. Vytrvalé dažde tam vyformovali dielo, aké neexistuje nikde na svete. Pre odborníkov je Mount Everestom medzi kaňonmi. Do jej útrob dokážu zlaniť len tí najlepší, avšak bez záruky návratu.
„Išlo mi hlavne o autenticitu, snažil som sa to urobiť tak, aby som diváka úplne vtiahol do prežitia krásneho príbehu," vysvetlil režisér napínavého filmu, ktorý hovorí o previsnutých zlaneniach dosahujúcich niekoľko sto metrov, priateľstve, námahe i fyzickej príprave kaňonistov.
„To miesto, celá situácia si vyžadovala kompletne celého človeka. Každú jednu bunku v jeho hlave. Každá sa musela sústrediť na to, čo robí," komentoval výkon tímu vodca expedície Miroslav Dušek.
„Paľo mal tiež svoju funkciu, ktorú musel spĺňať. Popritom ešte musel stíhať vyťahovať kamery, točiť to. A mal takú istú záťaž na chrbte, musel zlaňovať, prechádzať, plávať," zhodnotil prácu dokumentaristu.
Barabáš štyrmi kamerami zachytil príbeh štyroch mužov a jednej ženy. Päťčlenná expedícia (Natália Borecká, Miroslav Dušek, Martin Chroumal, Jaroslav Holeček, Pavol Barabáš) sa rozhodla zostúpiť na dno obrovskej priepasti, z ktorej niet návratu, kde existuje len jedna cesta.
„Kaňon bol po monzúne, ročne ho prejde jedna expedícia. Po monzúne, keď sa do toho lievika dostanú kvantá vody, nikto nevie, či nie je zasypaný, netušíte, do čoho idete," poznamenal Barabáš, ktorý dlhé roky žil v Prievidzi.
„Z koridoru kaňonu nie sú žiadne fotky, neexistoval filmový materiál. Možno aj Francúzi sa na nás hnevajú, že je to francúzske územie, krásny div sveta, že sme im takýto film z ich prostredia vyfúkli," dodal.
Dokument Trou de Fer - Železná diera získal dosiaľ na medzinárodných filmových festivaloch desať ocenení. Slovenskí diváci si ho môžu pozrieť v kinách od 24. novembra.