PORUBA. Prestavba staršieho obchodu s rozličným tovarom na väčší moderný supermarket vyvoláva u zákazníkov zväčša nadšenie.
V Porube, kde v súčasnosti veľkou zmenou prechádza predajňa Jednoty v hornej časti obce, sa medzi niektorými obyvateľmi objavili obavy. Porubčania na dolnom konci si totiž uvedomujú, že možno prídu o svoj drevený obchodík.
Vedenie prievidzskej Jednoty túto informáciu potvrdilo.
Hygienické nedostatky
Malý drevený obchodík vybudovali v Porube pred tridsiatimi piatimi rokmi. Domáci ho volali bufet, pretože nebol veľký a predaj bol len pultový. Rokmi ho Jednota rozširovala, zmenil sa na samoobsluhu.
„Teraz nám ho chcú zobrať. Na dolnom konci býva veľa dôchodcov, ktorí už majú zdravotné problémy, ako budú chodiť až hore? Majú jazdiť autobusmi a ešte aj takto predražovať nákupy? Prichádza zima a vtedy to bude ešte horšie,“ hnevá sa Porubčanka Eva Lacková.
Ľudia z tejto časti obce dokonca spísali petíciu a poslali ju do sídla prievidzskej Jednoty. Za záchranu obchodu sa podpisom vyslovilo 460 obyvateľov. Ich úsilie však pravdepodobne bude zbytočné.
„V predajni v centrálnej časti Poruby máme problémy dodržať naše aj zákonom stanovené hygienické štandardy a preto v nej už nebudeme podnikať. Chápem, že naše rozhodnutie mnohých nepoteší. Ale rušíme obchod, ktorý je stiesnený, s problematickým zabezpečením hygienického a prevádzkového režimu,“ vyhlásila podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Prievidza Janka Madajová.
Vzdialenosť medzi predajňami na dolnom a hornom konci je podľa Jednoty osemsto metrov. Obyvatelia zo začiatku dediny majú do hornej predajne jeden a pol kilometra, čo je rovnako ako do predajne Jednoty v Lazanoch.
Radosť aj obavy
Starostka Poruby Helena Čavojská víta, že Jednota sa rozhodla v ich obci investovať a buduje moderný supermarket.
„Dlho sme o to bojovali. Napriek tomu, že stavebné úpravy v porubskom obchode Jednota nemala pre tento rok v pláne, našla peniaze a pustila sa do rekonštrukcie. Zaslúžime si to, veď naši ľudia sú ich zákazníkmi už roky,“ povedala starostka.
Na druhej strane ju mrzí, že po dokončení supermarketu v hornej časti obce bude drevený obchodík zrušený.
„Viacerým ľuďom to skomplikuje život. Bolo by dobré, keby Jednota zachovala obchod aj v dolnej časti alebo tam vybudovala menší. Rozumiem však, že má isté podnikateľské zámery a chce pracovať efektívne,“ zdôraznila Čavojská.
Priznala, že nemohla vyjsť v ústrety Jednote, ktorá od obce žiadala pozemok pod nový obchod v strede dediny, pretože vhodné pozemky nemá.
Pozemok nevyužijú
Porubčania však upozornili, že za drevenou predajňou je parcela, ktorá už asi dvanásť rokov patrí Jednote.
„Prečo ju doteraz nevyužili na postavenie novej predajne? Vyhovárajú sa, že je blízko potok. Určite by sa to dalo nejako vyriešiť,“ myslí si Lacková.
Vlastníctvo pozemku Madajová potvrdila, vysvetlila však, že „jeho umiestnenie a ochranné pásmo susediaceho vodného toku nám neumožňuje vybudovať predajňu, ktorá by spĺňala naše štandardy.“
Po otvorení supermarketu na hornom konci tak obyvatelia z dolného konca prídu o svoj obchodík.
Antónia Marková má problémy s chôdzou, používať musí francúzske barly.
„Ako budem s nimi chodiť tak ďaleko na nákupy, netuším. Aj do autobusu sa mi ťažko nastupuje. Nákup si musím nosiť v batohu na chrbte, no aj ten ma bolí. Neviem, ako to bude,“ povzdychla si dôchodkyňa.