PRIEVIDZA. Od roku 2008 mal klesnúť počet žiakov v prievidzských základných školách o viac ako tisíc štyristo. Škôl je však stále osem.
Samospráva chystá koncepciu školstva na roky 2012 až 2015 a nevylučuje v nej ani rušenie škôl. Zaniknúť nemusí len jedna.
Mesto dementuje
Informácie o rušení škôl v Prievidzi sa objavili minulý týždeň, keď rokovali riaditelia štyroch základných škôl s vedením mesta.
„V ohrození sú I. a III. ZŠ na Ulici S. Chalupku, ZŠ na Malonecpalskej ulici a ZŠ na Mariánskej ulici,“ povedala riaditeľka posledne menovanej školy Daniela Porubcová, ktorá sa na stretnutí s vedením Prievidze zúčastnila.
Mesto na svojej webovej stránke zverejnilo vyhlásenie, v ktorom potvrdilo, že chystá novú koncepciu školstva v meste. Dementovalo však správy, že je už rozhodnuté o zrušení ZŠ na Mariánskej ulici. Odmietlo tiež informácie, že táto škola bude predaná súkromnému vlastníkovi.
„Nakoľko pripravovaná koncepcia školstva nie je vo finálnej podobe, je predčasné hovoriť o rušení konkrétnej školy. Na druhej strane musíme dodať, že v súčasnej zložitej ekonomickej situácii mesto bude musieť pristúpiť k zrušeniu niektorej zo škôl,“ píše sa vo vyhlásení. Zatiaľ vraj nie je isté, či by zanikla len jedna škola alebo dve.
Dôvodom na redukciu škôl je neustále klesajúci počet žiakov a tým aj stále nižšie dotácie zo štátu.
Riaditeľka chce bojovať
Najviac obáv o svoju existenciu majú v Základnej škole na Mariánskej ulici.
„Kritériami pre zrušenie sú aj lokalita, v ktorej je škola, aká je šanca na jej prípadný predaj alebo ďalšie využitie. Sme v podstate len v jednej budove, nemáme bloky, čo je výhodné a navyše sme v centre mesta. Takže sa cítime ohrození,“ povedala riaditeľka školy Porubcová.
Je si vedomá, že každý riaditeľ si bude hájiť svoju školu a vyzdvihovať jej prednosti. Školu na Mariánskej ulici však považuje za jedinečnú a jej prípadné zatvorenie by považovala za „osudovú chybu“. Sústreďujú sa nielen na informatiku a robotiku, v ktorých dosahujú úspechy, ale už desať rokov sa venujú intelektovo nadaným deťom.
„Sú to deti nesmierne šikovné, no vyžadujú si špeciálny prístup. Ak by sa len presunuli inam, všetko by sa pokazilo,“ zdôraznila Porubcová s tým, že ich škola má rodinný charakter a málo problémov so správaním žiakov.
„Rozbehli sme tiež projekt, v rámci ktorého chodia žiaci za učiteľmi do učební, ktoré sú vybavené modernou technikou a pomôckami. Začali sme tiež s dvojjazyčným vyučovaním. Veríme, že aj tieto aspekty budú posudzované pri rušení škôl,“ dodala Porubcová.
Ozvali sa rodičia
Dcéra Danice Baranovičovej je intelektovo nadaná a navštevuje školu na Mariánskej ulici.
„Som vďačná, že dcéra mohla byť v projekte intelektovo nadaných detí a neskôr jej jedine v tejto škole umožnili vzdelávanie ako individuálne integrovanej,“ napísala v emaily Baranovičová, ktorá sa rovnako ako ďalší rodičia z tejto školy ozvali do redakcie.
Myslia si, že škola na Mariánskej ulici by mala byť zachovaná, pretože nie je v ekonomickej strate, nemá najnižší počet žiakov a je vybavená modernou technikou.
Mesto v súčasnosti nehovorí, ktoré školy môžu zaniknúť. Rozhodnutie padne až po rokovaniach s riaditeľmi a školskými radami, ktoré budú v najbližšom období.
Základné školy v Prievidzi
Prinášame prehľad základných škôl v Prievidzi, ktoré patria do pôsobnosti mesta. Za názvom školy je počet žiakov a celkové náklady na jej prevádzku.
I. ZŠ na Ulici S. Chalupku – 407 žiakov/ 722 086 eur
III. ZŠ na Ulici S. Chalupku – 353 žiakov/812 608 eur
ZŠ na Rastislavovej ulici – 603 žiakov/937 682 eur
ZŠ na Mariánskej ulici – 314 žiakov/563 766 eur
ZŠ na Malonecpalskej ulici – 291 žiakov/476 296 eur
ZŠ na Ulici energetikov – 487 žiakov/739 510 eur
ZŠ na Ulici Dobšinského – 364 žiakov/547 942 eur
ZŠ na Ulici Šafárika – 420 žiakov/813 705 eur
Mestský úrad Prievidza