PRIEVIDZA. Študenti stredných škôl sa o Nežnej revolúcii učia v závere školského roka, pretože je to naša najmladšia história.
Objavujú sa názory, že žiaci už v júni príliš pozornosť učeniu nevenujú a aj tému 17. novembra 1989 a následných udalostí učitelia len „preletia“. Práve študenti si však najčastejšie požičiavajú v knižniciach publikácie o Nežnej revolúcii.
Organizujú besedy
Dejepisár z nováckej spojenej strednej školy Roman Steinhübl si nemyslí, že by téma 17. novembra bola v závere školského roka odsúvaná do úzadia.
„Sú to dejiny, ktoré sú nám najbližšie a žiaci majú o ne najväčší záujem, spomedzi všetkých historických tém. Dôkazom je aj historický krúžok, ktorý máme v našej škole, v rámci ktorého sme už neraz diskutovali o páde totalitného režimu u nás,“ zdôraznil Steinhübl.
K téme Nežnej revolúcie má podľa vlastných slov dostatok materiálov, ktoré môže použiť na hodinách dejepisu. Sú to zvukové nahrávky, digitálne prezentácie alebo dobová tlač.
„Pádu komunizmu venujeme vždy dve vyučovacie hodiny. Dopĺňame ich aj o besedy, najčastejšie s politickými väzňami,“ dodal Steinhübl.
Literatúra k referátom
V knižniciach na hornej Nitre je mnoho publikácií, ktoré sú venované novembrovým udalostiam roku 1989.
„Nie sú požičiavané príliš často, ale pokiaľ o ne niekto prejaví záujem, zväčša je to študent,“ povedala Gabriela Vidová z oddelenia odbornej literatúry Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi.
Podobnú skúsenosť majú aj v handlovskej knižnici. „Knihy o Nežnej revolúcii si požičiavajú mladí, ktorí píšu rôzne seminárne práce, referáty, alebo študujú dejiny. Len občas si ich vezme starší čitateľ,“ povedala riaditeľka Mestskej knižnice v Handlovej Daniela Mikulášová.
Tvrdí, že v minulosti bola táto literatúra žiadaná viac, posledné tri roky je záujem o ňu veľmi malý.
V Handlovej majú knihy Spoveď väzňa Nežnej revolúcie, Ohrozená revolúcia, Ministerstvo strachu, Návrat k prevratu a mnohé ďalšie. Podľa Mikulášovej nie sú požiadavky, aby boli doplnené o nové tituly s touto tematikou.
Dopyt čitateľov po literatúre o páde totality bez problémov uspokojujú v bojnickej knižnici. Okrem kníh majú dokonca k dispozícii aj gramoplatňu s názvom Nežná revolúcia – dokumenty, ktoré hovoria.
ANKETA NA FACEBOOKU
Čo viete o Nežnej revolúcii?
Gabriela: „Všetci sa smiali, tešili, hrkotali kľúčmi, nosili trikolóru, nadávali na komunistov, hádzali ich do jedného vreca. Mali čas stretávať sa, spievať a oslavovať niečo o čom nevedeli nič. Teraz už vedia...“
Martin: „Ja osobne som toto obdobie nezažil. Ale každý mladý človek by mal vedieť čo sa vtedy stalo. Je to neodmysliteľná súčasť našej histórie. Môj názor je ten, že aj keď vtedy vládli komunisti tak sa mali ľudia určite lepšie.“
Štefan: „Dovtedy sme nemohli za hranice Slovenska len s vízom, ale tu neboli tieto sociálne problémy ako dnes.“
Ivana: „Všetci boli veselí, plní krásnych predstáv, dnes z toho nie je nič, možno taká Nežná revolúcia by sa zišla aj dnes a až potom by si všetci uvedomili, čo sa tu v našej republike deje.“
Tom: Škoda, že som to obdobie nemohol vnímať viac, ale je úžasné, že ľudia dokázali povstať a vybojovať si niečo bez jediného výstrelu. A hoci neskôr prišlo akési vytriezvenie, už sa dá dýchať bez toho, aby ľudia narážali na kumonustickú klietku a ostnatý drôt.“
Simona Mišunová