NOVÁKY. V prvej polovici novembra mesto spomína na dve havárie v bani. Pri tej druhej, tragickejšej, prišli o život štyria muži. Pavla Papaja, Vladimíra Ondrejku, Jozefa Néčeya a Milana Zrneka zavalilo 16. novembra 2006 asi dvesto metrov pod zemou. Pri zosuve sa uvoľnilo približne 2500 metrov kubických vody, štrku a zeminy.
Na povrchu sa vytvoril kráter s priemerom jedenásť metrov a hĺbkou tridsať metrov. V priebehu štyroch dní po nešťastí bol kráter zasypaný. Skončilo v ňom približne dvetisíc metrov kubických zeminy.
Obžalovaní
Prokuratúra obžalovala štvoricu riadiacich pracovníkov z prečinu všeobecného ohrozenia. Podľa jej hovorcu Mariána Sipavého „obvinení z nedbanlivosti zvýšili nebezpečenstvo a spôsobili ním smrť štyroch mužov. Porušili aj niekoľko právnych predpisov“. V súčasnosti je prípad na Najvyššom súde, ktorý rozhoduje o tom, či ho bude riešiť senát alebo samosudca.
O necelé tri roky neskôr otriasol výbuch handlovským podzemím. Vo Východnej šachte vtedy zahynulo dvadsať baníkov a banských záchranárov.
Podobný, aj keď menej nešťastný scenár sa ešte skôr stal 4. novembra 1991 v bani Nováky. Počas poobednej zmeny v šiestom ťažobnom úseku, v ktorom sa ako v jedinom v Novákoch nachádzal metán, vybuchli nebezpečné plyny. Zranenia utrpeli šiesti banskí záchranári. Medzi nimi aj Marián Pastucha, vtedajší vedúci záchrany, ktorý do podzemia fáral s dvoma čatami.
„Striedali sme rannú zmenu. Tá už pracovala na likvidácii havárie, pri ktorej dochádzalo k samovznieteniu. Hrozil požiar, bolo tam veľa kysličníka uhoľnatého,“ spomína.
Marián Pastucha pred dvadsiatimi rokmi prežil výbuch v nováckom podzemí. FOTO: JAR
Nečakaný výbuch
Záchranári stavali filtračnú hrádzu, využívali pri tom vodu a popolček. Nič nenasvedčovalo tomu, že hrozí explózia, aj keď prístroje na mieste namerali zvýšené množstvo metánu.
Náhle a nečakane došlo k výbuchu. „Tlaková vlna nás vymrštila na zem, oheň nám spálil tváre a ruky,“ spomína Pastucha. Záchranári mali šťastie, že boli oblečení vo fáračkách a nemali dýchacie prístroje. Zranenia by boli v takom prípade omnoho závažnejšie. Na mieste došlo k zvíreniu uholného prachu, viditeľnosť bola nulová. Záchranárom sa podarilo dostať do vedľajšej chodby, kde sa už mohli lepšie nadýchnuť a videli viac.
Udalosť ohlásili cez telefón, prišli ďalší banskí záchranári, ktorí im pomohli dostať sa na povrch. Tam sa už o nich postarali lekári, troch z nich museli hospitalizovať v nemocnici s popáleninami tváre a rúk.
Ďalšie čaty po výbuchu v podzemí okamžite aplikovali dusík. „Keby sa tak stalo skôr, nemuselo k výbuchu dôjsť. Nahromadili sa tam nebezpečné plyny a to bolo jeho príčinou,“ myslí si Pastucha.
Noviny o banskej havárii v roku 1991 podrobne informovali. FOTO: JAR
Presné výsledky vyšetrovania nepozná. „Myslím, že vtedy neurčili žiadneho konkrétneho vinníka. Ja som sa s tým však nikdy nestotožnil,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov môže každú tragédiu sčasti ovplyvniť človek. „Za určitých okolností nemuselo dôjsť ani k handlovskej tragédii,“ povedal a doplnil: „Nešťastiam sa nedá stopercentne zabrániť, možno však ovplyvniť tragické následky správnym prístupom k likvidácii havárie. Hlavne netreba podceňovať silu metánu.“