PRIEVIDZA. Priechody pre chodcov sú denne miestom neistoty a váhania. Či už zo strany chodcov alebo vodičov. Všimol si to aj jeden náš čitateľ.
„Na priechodoch dochádza k drobným kolíziám. Chodci nevedia, kedy môžu vstúpiť na vozovku, šoféri zas váhajú, kedy zastaviť. Ako to teda má vyzerať na priechodoch?“ spýtal sa Prievidžan, ktorý je nielen chodcom, ale aj vodičom.
Odpoveď sme hľadali s trenčianskou krajskou policajnou hovorkyňou Elenou Antalovou.
Nebezpečné slúchadlá
Chodec sa pred vstupom na vozovku musí presvedčiť, či mu nehrozí nejaké nebezpečenstvo.
„Ani na priechod nesmie vstúpiť, ak idú prichádzajúce autá príliš rýchlo a hrozila by kolízia. Rovnako chodec nesmie ísť na cestu, ak po nej prechádza sanitka, hasiči alebo polícia so zapnutým majákom,“ upozornila Antalová.
Vodič je zas povinný dať prednosť chodcovi, ktorý už vstúpil na vozovku a ide cez priechod pre chodcov.
Čoraz častejšie je vidieť prechádzať cez cestu ľudí so slúchadlami na ušiach.
„Môže to byť nebezpečné hlavne vtedy, keď ide sanitka alebo hasiči a chodec ich nemusí počuť,“ poznamenala hovorkyňa.
Pripomenula tiež, že priechody sú určené pre chodcov, nie pre cyklistov. Pokiaľ chce niekto prejsť cez „zebru“ s bicyklom, nesmie na ňom sedieť, ale musí ho tlačiť vedľa seba.
A čo majú robiť chodci a vodiči, keď sú na mieste, kde je síce priechod, ale biele čiary sú už zošúchané?
Nebezpečná podľa Antalovej môže byť takáto situácia vtedy, „ak úsekom prechádza cudzí vodič a nepozná miestne pomery. Neostáva iné, len aby šoféri aj chodci boli opatrní a vzájomne ohľaduplní.“
Nehôd ubudlo
Dopravná polícia vykonáva pravidelne bezpečnostné akcie zamerané na správanie chodcov a vodičov na priechodoch. Vykonáva však aj preventívne opatrenia, napríklad v prvý či posledný deň školského roka, keď ma na priechodoch posilnené hliadky.