Petra Lörincziová z Prievidze má netradičné hobby. Podrobne skúma hmyz, ktorý väčšina ľudí neznáša.
PRIEVIDZA. Mikrobiológiu a parazitológiu túži na vysokej škole študovať Petra Lörincziová, ktorá je v súčasnosti štvrtáčkou na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi. Záujem o tieto odbory dokazuje výskumami zameranými na komáre.
Výsledky svojho bádania a nový prípravok proti bodavému hmyzu úspešne predstavila na súťaži vo Fínsku, kde sa prezentovali mladí vedci z celého sveta.
Hrozba nových chorôb
Determinácia rodového zastúpenia komárov a možnosti prevencie proti ich premnoženiu. Toto je názov práce Petry Lörincziovej, v ktorej zhrnula svoje výskumy komárov. Prečo práve tento hmyz?
„Pre globálne otepľovanie sa niektoré druhy komárov, ktoré doteraz žili v tropických oblastiach, dostávajú až k nám. To je alarmujúce, pretože môžu priniesť ochorenia, ktoré sa u nás doteraz nevyskytovali,“ vysvetlila gymnazistka, pre ktorú je skúmanie komárov záľubou.
Nemá špeciálne laboratória, využíva to, ktoré je v gymnáziu a spolupracuje s Parazitologickým ústavom Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Pri práci využíva bežné pomôcky. Na chytanie komárov jej stačí biela plachta a neónové ÚV svetlo. Pohlavie komárov, pretože len samičky prenášajú rôzne choroby, alebo ich druh skúma v školskom laboratóriu.
„Zistila som, že už aj na hornej Nitre máme komáre, ktoré sú schopné prenášať napríklad maláriu. Našťastie zatiaľ u nás nie je, ale nie je vylúčené, že sa o pár rokov objaví aj na Slovensku,“ myslí si Petra.
Prírodné ingrediencie
Mladá výskumníčka sa zamerala aj na prevenciu proti komárom. Zistila, že bežne dostupné repelenty obsahujú nebezpečnú látku DEET. Dozvedela sa, že americká pediatrická spoločnosť dokonca zakázala predaj repelentov, ktoré obsahujú viac ako tridsať percent tejto látky, pretože môže spomaľovať srdcový rytmus, narušiť centrálny nervový systém a človek môže dokonca upadnúť do kómy.
Riešením podľa Petry je „repelent na čisto prírodnej báze, ktorý sa mi podarilo vytvoriť. Základ tvorí výluh z klinčekov. V roztoku je aj materina dúška, levanduľa, mäta, éterický a olivový olej. V akom pomere sú tieto ingrediencie zastúpené, viem len ja.“
Svoj objav si zatiaľ patentovať nedala, pretože je to náročný proces, do budúcnosti ale nevylučuje, že by sa jej repelent mohol dostať aj do obchodov.
Jeho účinky sú totiž veľmi dobré. Petra ich skúmala nielen na sebe, ale aj na ďalších vyše dvadsiatich ľuďoch. Skúška potvrdila, že pozitívne účinky jej repelentu pôsobili dlhšie ako syntetického, kúpeného v obchode.
Pozvánka na súťaž
O prírodný repelent sa zaujímali aj odborníci v Helsinkách, kde sa konala súťaž mladých vedcov z celého sveta. Petra Lörincziová ho osobne prezentovala, rovnako tak aj všetky výsledky svojho bádania.
„Nezískala som finančnú odmenu ani mi neponúkli stáž v zahraničí, pretože konkurencia bola veľká a hlavne kvalitná. Ale nemrzí ma to, pretože som získala nové skúsenosti a stretla zaujímavých ľudí,“ zhodnotila pobyt vo Fínsku gymnazistka.
Úplne naprázdno však neobišla, pretože dostala ponuku na účasť v environmentálnej súťaži v Holandsku. Zatiaľ ale nie je rozhodnutá, či ju príjme.