Okresné mesto si chce chrániť aj kamenný most na Košovskej ceste, vojnové hroby, prievidzské hody či olympijskú pochodeň z Turína.
PRIEVIDZA. Pred štyrmi rokmi schválili poslanci handlovského zastupiteľstva všeobecne záväzné nariadenie o pamätihodnostiach mesta.
Ich prievidzskí kolegovia prijali podobné nariadenie až teraz. Najväčšie diskusie vyvolalo zaradenie sídliska Píly do zoznamu pamätihodností.
Charakteristické domy
Ochranu národných kultúrnych pamiatok garantuje štát. Mestá a obce však majú ďalšie pamätihodnosti s lokálnym významom. Tieto chránia samosprávy prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení.
V Prievidzi ho poslanci schválili minulý týždeň. Jeho súčasťou je aj zoznam pamätihodností. Nie sú to len významné budovy, sochy, ale aj prírodné výtvory, historické udalosti, zemepisné a katastrálne názvy.
Asi najväčšiu diskusiu vyvolalo zaradenie celého sídliska Píly s jeho charakteristickými domami do zoznamu pamätihodností. Už členovia sociálnej komisie navrhovali, aby boli na sídlisku chránené len sochy, nie aj stavby.
„Na Slovensku sú okrem Prievidze zachované domy podobného štýlu ako na Pílach už len na dvoch miestach. Na sídlisku preto chceme chrániť nielen sochy, ale aj plastiky a reliéfy na domoch či trávnaté plochy,“ vysvetlila predkladateľka nariadenia poslankyňa Helena Dadíková (nezávislá).
Mesto nechce byť bokom
Poslanec Marián Jakubis (Smer-SD, SNS) namietal, že zaradenie bytových domov medzi pamätihodnosti sťaží ich prípadné zatepľovanie a obnovu fasád.
Zatepľovanie domov podľa primátorky Kataríny Macháčkovej (nezávislá) „bude možné aj naďalej, ale pri stavbách zaradených medzi pamätihodnosti budú investori či majitelia dostávať od mesta usmernenia v zmysle stavebného zákona, hlavne čo sa týka farebnosti fasád a zachovania istých prvkov.“
Ubezpečila, že mesto nebude postupovať ako Pamiatkový úrad v prípade kultúrnych pamiatok.
„Nechceme však zostať mimo stavebných konaní. Máme totiž záujem o zachovanie všetkého dôležitého a vzácneho z minulosti.“
Otvorený zoznam
Pri zostavovaní zoznamu pamätihodností oslovilo mesto viaceré organizácie, spolky a inštitúcie, aby pridali svoje návrhy. Urobili tak len niektoré.
Zoznam, v ktorom je v súčasnosti šesťdesiatdva pamätihodností, je otvorený, poslanci ho môžu kedykoľvek rozšíriť.
„Zoznam má aj praktický význam. Mesto môže na pamätihodnosti, ktoré sú v ňom zapísané, žiadať grantové prostriedky zamerané na ochranu pamiatkového fondu,“ dodala Dadíková.
Niektoré pamätihodnosti Prievidze
Mestský dom – renesančná stavba postavená v 15. storočí v centre Prievidze
Kamenný most – postavený je na Košovskej ceste na rieke Handlovka
Vojnové hroby – sú na cintoríne a pochovaní sú v nich vojaci z prvej aj druhej svetovej vojny
Športovec – bronzová socha na Ulici F. Madvu z roku 1967 od A. Čuteka
Symboly mesta – erb, zástava, pečať, symbolický kľúč, insígnia poslanca a primátorská reťaz
Olympijská pochodeň zo Zimných olympijských hier v Turíne – originálna pochodeň z olympiády v roku 2006, ktorú Prievidzi venovalo partnerské talianske mesto Luserna San Giovanni
Rok 1771 – rok vzbury prievidzských žien
Prievidzské hody – cirkevný sviatok pripadajúci na polovicu augusta spojený s púťou na Mariánsky vŕšok
Stromy republiky – kedysi štyri, dnes dve lipy pred úradom práce, vysadené na pamiatku obrodného procesu v roku 1986