PRIEVIDZA. Vši sú neškodným parazitom. Človeka však obťažujú a je jedno, či dodržiava hygienu alebo nie. Voš totiž veľmi ľahko prejde z jednej hlavy na druhú. Väčšina ľudí, u ktorých sa vši vyskytnú, sa za to hanbí.
Hlavne na jar a na jeseň sa vši objavia takmer v každej škole alebo škôlke. V Základnej škole na Rastislavovej ulici v Prievidzi pred týmto problémom nezatvárajú oči a konajú. Napriek tomu jeden z rodičov si myslí, že škola robí málo.
Deväť zo šesťsto
„Dcéra prišla domov so všami už pred letnými prázdninami. Hlavu sme čistili a kupovali rôzne prípravky. Na začiatku školského roka sa problém zopakoval. Opäť sme kupovali prípravky, boli sme aj u lekára. Vrátila sa do školy, no po dvoch dňoch mala vši opäť,“ napísal v e-maili otec žiačky zo ZŠ na Rastislavovej ulici.
V škole o probléme vedia. Dozvedeli sa o ňom od pracovníkov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach, kam volal nespokojný otec.
„Je smutné, že rodič nezavolal v prvom rade do školy. Okamžite sme mohli konať,“ povedala riaditeľka školy Václava Juríková a pokračovala: „ Určite je to nepríjemné zistenie, ak má dieťa vši. Rodičia by sa za to ale hanbiť nemali. Aj do čistej hlavy sa môže voš dostať v autobuse, v dave ľudí či pri hrách.“
Škola má opatrenia pri výskyte vší zakotvené priamo v školskom poriadku. Okamžite ich zverejnila na svojej internetovej stránke aj na dverách školy a požiadala rodičov o spoluprácu pri riešení problému.
„Myslím, že v prípade zistenia vší v našej škole konáme nadštandardne. Nepatrí totiž do povinností učiteľa kontrolovať hlavy žiakov, napriek tomu sme to robili a robíme. V prvom rade je na rodičoch, aby kontrolovali svoje deti,“ zdôraznila Juríková.
Pripomenula, že škola o výskyte vší nemlčí, otvorene o ňom hovorí. Pritom podľa Juríkovej „sa vši objavujú u detí takmer vo všetkých školách a škôlkach. Spomedzi našich šesťsto žiakov sme ich objavili u deviatich, čo nie je žiadna kritická situácia. Napriek tomu sme to nepodcenili a konali sme.“
Lekári vši nehlásia
Väčšina škôl a škôlok má vypracované postupy a riešenia, keď sa objavia vši. Potvrdila to Klára Minčíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach.
„Predovšetkým rodina musí urobiť opatrenia pri podozrení zo zavšivenia. Všetci členovia si musia umyť vlasy špeciálnym šampónom a po dvoch týždňoch kúru zopakovať. Treba oprať aj osobnú a posteľnú bielizeň, čiapky, šály, urobiť dezinfekciu matracov, prípadne aj čalúnených sedačiek. Rodičia by tiež mali preventívne kontrolovať vlasy svojich detí,“ odporúča Minčíková.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva nevie ani odhadnúť, koľko detí a v ktorej škole má vši. Detskí ani kožní lekári im tieto údaje nehlásia.
„O všiach sa dozvedáme len po nahlásení niekoho, že sa objavili v niektorej škole. Okamžite to prešetrujeme. Školy potom postupujú podľa našich pokynov,“ zdôraznila Minčíková.
Škola môže pomôcť
Nespokojnému rodičovi, ktorému dcéra navštevuje školu na Rastislavovej ulici, sa nepáči, že deti z rodín, ktoré sú v hmotnej núdzi, dostávajú preparáty proti všiam zadarmo.
„Ako k tomu prídu rodičia, čo sa o deti starajú? Nezodpovední, ktorí deťom nevenujú pozornosť, dostanú všetko zadarmo a aj tak sa o dieťa nepostarajú do takej miery, aby iní netrpeli,“ napísal otec.
Školy dostávajú pre deti z rodín, ktoré sú v hmotnej núdzi príspevok, z ktorého nakupujú niektoré školské pomôcky. Z týchto peňazí môžu kúpiť aj šampóny proti všiam.
„V našej škole sme to doteraz neurobili, pretože zatiaľ žiaci z takýchto rodín vši nemali,“ vysvetlila Juríková.
PREVENCIA PRED VŠAMI
• dôkladne denne vlasy prečesávať kvalitným hrebeňom na vlasy
• každý člen rodiny by mal mať vlastný hrebeň, ktorý treba pravidelne čistiť
• primerane často umývať vlasy teplou vodou a šampónom, teda aspoň raz za 10 až 14 dní
• vlasy deťom často prezerať, čo je úloha hlavne rodičov
• dbať na celkovú osobnú hygienu
ÚSTAV ZDRAVOTNEJ VÝCHOVY