PRIEVIDZA. Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou si kúpil v predajni Kobra v Prievidzi tašku. Dlho sa z nej ale netešil, pretože sa mu začala trhať.
„Kazila sa postupne. Najskôr sa odtŕhala koženka na bokoch aktovky, neskôr sa objavili chyby aj pri rúčke. Nosnosť tašky vraj bola štyri kilogramy. Nosil som v nej len desiatu, tá určite viac nevážila. Preto som ju reklamoval,“ priblížil svoj problém Polcer.
Primerane opotrebovaná
Obchod spísal reklamáciu. Kým vo väčšine prípadov posiela majiteľ predajne tovar na opravu, tentoraz dal posúdiť stav tašky znalkyni z odboru kože, kožušiny a obuvi.
„Aktovka totiž bola veľmi zničená. Mali sme podozrenie, že majiteľ s ňou nezaobchádzal správne,“ vysvetlil majiteľ obchodu Kobra Jozef Rudinský.
Znalkyňa Yveta Valentová v posudku napísala, že „aktovka bola používaná asi šesť a pol mesiaca a je opotrebovaná primerane dobe používania.“
Miloša Polcera toto vyjadrenie zaujalo, preto zareagoval otázkou: „Ako by asi taška vyzerala po dvoch rokoch, dokedy je na ňu záruka, keď bola už po polroku zničená?“
Znalkyňa si podľa neho odporuje, „pretože tvrdí, že taška je opotrebovaná primerane dobe používania, no reklamácia vraj nie je opodstatnená.“
Nový posudok
Valentová vo svojom posudku tiež uvádza, že poškodenie vznikalo postupne a aktovka bola napriek viditeľným poškodeniam ďalej používaná. „Spotrebiteľ ovplyvnil rozsah poškodenia,“ píše sa v posudku.
Majiteľ predajne s tým súhlasí. „Pán Polcer k nám prišiel neskoro. Keby prišiel reklamovať tašku okamžite, ako zistil prvé poškodenie, boli by sme konali a dali ju opraviť. On ju však používal ďalej, až kým sa nezničila ešte viac. Každému zákazníkovi dávame lístok, na ktorom je napísané, že s reklamáciou treba prísť okamžite,“ zdôraznil Rudinský.
Pripomenul, že Polcera už pri predaji upozorňovali, aká je nosnosť aktovky, že materiál, z ktorého je vyrobená, nie je pevný, je lacnejší a preto tašku nemožno preťažovať.
Pokiaľ nie je spotrebiteľ spokojný s vybavením reklamácie ani s výsledkami odborného posudku, môže si dať urobiť vlastný posudok u odborníka, ktorý má na to oprávnenie.
„Ak bude druhý posudok iný ako prvý a zákazník sa s obchodníkom nebude vedieť dohodnúť, môže sa obrátiť na súd,“ povedala Eva Kollárová z Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Trenčiansky kraj.