Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Prievidza chce mať noviny pod kontrolou

Podmienky verejného obstarávania, ktoré pripravilo mesto, nie sú podľa viacerých organizácií v poriadku.

(Zdroj: SIMONA MIŠUNOVÁ)

PRIEVIDZA. Okresné mesto hľadá periodikum, prostredníctvom ktorého by na budúci rok informovalo obyvateľov o svojich aktivitách.

Vlastné noviny vydávať neplánuje, touto úlohou poverí komerčné vydavateľstvo. V periodiku si chce zaplatiť päť strán, no pod kontrolou ho plánuje mať celé. Primátorka Katarína Macháčková sa rozhodla ísť formou verejného obstarávania.

Podmienky pre uchádzačov sa nepozdávajú viacerým odborníkom, niektorí dokonca hovoria o porušení zákona a Ústavy. Vedenie Prievidze je však presvedčené, že je všetko v poriadku.

Neštandardné podmienky

Samosprávy na Slovensku volia rôzne možnosti propagácie. V minulosti si Prievidza platila priestor v novinách a žiadala zamestnancov vydavateľstva o jeho prípravu. Do práce redaktorov a obsahu textov nezasahovala. Žilinský samosprávny kraj tiež informuje o svojich aktivitách prostredníctvom printových médií a sám si určuje formu a znenie článkov. Tieto však pripravujú jeho zamestnanci, nie novinári.

Nerobiť noviny na úrade, ale nechať ich vyrábať súkromnému vydavateľovi, ktorý vie písať nezávislejšie a profesionálnejšie, považuje Gabriel Šípoš z Transparency International za dobrý krok. „Noviny by ale mali byť schopné aj kritickej odozvy na prácu mesta,“ myslí si.

Prievidza chce rozhodovať o celom obsahu novín. Jedna z podmienok obstarávania totiž hovorí, že v časti periodika, ktoré nebude patriť mestu, nemôže byť obsah orientovaný na spravodajstvo, politickú reklamu či články o nepotvrdených informáciách – neoverených správach.

Z požiadaviek vyplýva, že redaktori vydavateľstva musia pod hrozbou sankcie chodiť na podujatia a akcie mesta a vyhotoviť z nich príspevok, ktorý „bude odpovedať potrebám a požiadavkám mesta“.

Prievidza v podmienkach zároveň bez súhlasu neumožňuje uchádzačom ďalej publikovať svoje fotografie a texty, ktoré pre mesto pripraví. Napriek tomu, že diela redaktorov sú vlastníctvom vydavateľstva.

Snahu mesta usporiadať autorské práva, ale aj zadefinovať obsah novín považuje Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play za nešťastný.

„Jedným zo zásadných dôvodov na odčlenenie vydávania mestských novín od úradu je to, aby neboli len hlásnou trúbou politikov, ale aby bolo zabezpečené informovanie o rozhodnutiach, plánoch a dianí v meste. Ak si však mesto určí podmienku, že môže zasahovať do obsahu článkov, ak dá povinnosť redaktorovi upraviť článok podľa predstavy mesta, tak to považujem za neprimeraný vplyv, ktorý skôr pripomína snahu politikov udržať si mediálny priestor, ktorý informuje podľa ich predstáv,“ povedal.

Vyhradzovanie práva zasahovať do obsahu a štruktúry článkov kritizuje aj Gabriel Šípoš z Transparency International. „Toto sa mi zdá, že naozaj otvára mestu možnosť aj pri súkromnom dodávateľovi prerobiť si noviny na svoju chuť,“ povedal a doplnil, že definícia produktu v podmienkach je „pritesno naformulovaná s rizikom, že ani takto vydávané súkromné noviny nebudú poskytovať alternatívne a kritické názory na spôsob práce vedenia mesta.“

Za nevhodné považuje aj zaväzovanie vydavateľa mestom prostredníctvom obsahu, napríklad stĺpčekov primátorky či jej odpovedí na otázky ľudí. „Tu by som volil voľnejšiu ruku vydavateľovi.“

Zakázaná cenzúra

Kriticky sa na podmienky verejného obstarávania pozerá aj Pavol Múdry, podpredseda výkonnej rady International Press Institute (IPI - Medzinárodný tlačový inštitút) a predseda správnej rady IPI Slovensko. Podľa neho je verejné obstarávanie Prievidze v rozpore s Tlačovým zákonom a dokonca aj s Ústavou.

Myslí si, že takto postavené podmienky výberového konania porušujú Zákon o periodickej tlači a tlačových agentúrach, ktorý v piatom paragrafe hovorí o tom, že za obsah periodickej tlače zodpovedá vydavateľ. „Mesto Prievidza síce nechce byť vydavateľom, ale chce určovať a dohliadať na obsah publikácie,“ objasnil.

Problém vidí aj v podmienke, podľa ktorej sa vydavateľ zaväzuje dodať mestu obsah aktuálneho vydania periodika na odsúhlasenie najneskôr 24 hodín pred uzávierkou. Mesto si vyhradzuje právo zasiahnuť do obsahu a štruktúry článkov a podľa predstavy musí vydavateľ články opraviť.

Podľa Múdreho táto časť „napĺňa všetky podmienky cenzúry, ktorú Ústava Slovenskej republiky výslovne zakazuje. Buď si mesto Prievidza prevezme všetky práva a povinnosti vydavateľa podľa zákona - teda vydáva si noviny vo vlastnej réžii, alebo nech si zamestná zodpovedného redaktora, ktorý bude noviny takéhoto druhu zostavovať a vyberie si distribútora mestom vydávaných novín“.

Do celého okresu

Víťaz súťaže v Prievidzi musí garantovať dvojtýždennú periodicitu s nákladom 51 500 kusov a distribúciu do každej domácnosti v celom regióne, čiže do 52 miest a obcí. Mesto tak chce informovať aj obyvateľov na opačnom konci okresu, no na mestské noviny budú zo svojich daní prispievať len Prievidžania.

„Ak sa mestské spravodajstvo iných obcí netýka, samozrejme, nemá význam im noviny distribuovať a platiť to. Je to teda na zváženie, či sú to pre mesto dobre investované peniaze,“ myslí si Šípoš.

Mesto si do konca tohto roka platí priestor v dvojtýždenníku Novinky z Prievidze, ktorý patrí vydavateľstvu 14press. Mesačne za služby zaplatí viac ako 2300 eur. V súčasnej zmluve však sporné požiadavky nemožno nájsť.

„Podmienky v zmluve a vo verejnom obstarávaní sú odlišné. Mesto má svoju predstavu, ktorú zakomponovalo do požiadaviek na verejné obstarávanie a budeme radi, ak budú tieto podmienky splnené niektorým z uchádzačov,“ povedal referent marketingu na Mestskom úrade v Prievidzi Michal Ďureje.

Vedenie mesta je presvedčené, že pri obstarávaní chybu nespravilo. „Všetky podmienky sú v poriadku, či už z pohľadu etiky, nezávislosti a práva,“ doplnil Ďureje.

Niektoré z podmienok mesta Prievidza

• V časti periodika, ktorá nebude patriť mestu nemôže byť obsah orientovaný na spravodajstvo, politickú reklamu, články o nepotvrdených udalostiach –neoverených správach.

• Plocha určená pre mesto Prievidza bude mať nasledovný obsah a štruktúru:

o titulná strana - ( Bude patriť mestu po významných, výnimočných a spoločensky dôležitých udalostiach, ktoré sa v meste Prievidza uskutočnili) podiel obsahu mesta na titulnej strane bude 4/5 (foto, nadpis vždy výhradne z mestských akcií alebo spoločenských podujatí mesta), stĺpček primátorky/ zástupkyne primátorky (krátke oslovenie obyvateľov mesta) pričom vydavateľ môže pre svoje účely využiť 1/5 priestoru strany.

o Strana č.1 bude obsahovať:

 Podsekcia „Z denníka primátorky“ – kompletná pracovná náplň p. primátorky

 Predstavujeme: rozhovor minimálne s jedným poslancom Mestského zastupiteľstva

 Vy sa pýtate primátorka odpovedá: 1 až 3 otázky od čitateľov na ktoré odpovie primátorka

• Obsah novín vyhotovuje výlučne vydavateľ, na základe objednávky mesta. Autorské práva súvisiace s fotogalériami a obsahom periodika použitých pre spravodajstvo mesta budú súčasťou zmluvy, pričom bude umožnené mestu s danými fotografiami a obsahom disponovať. Vydavateľ sa zaväzuje dodať objednávateľovi obsah aktuálneho vydania periodika na odsúhlasenie najneskôr 24 hodín pred uzávierkou. Mesto Prievidza ako objednávateľ si vyhradzuje právo zasiahnuť do obsahu a štruktúry článkov a podľa predstavy musí vydavateľ články opraviť. Mzdy redaktorov sú platené výlučne zo strany vydavateľa a nie zo strany objednávateľa.

• Účasť redaktorov je povinná na podujatiach, alebo aktivitách mesta, ak mesto minimálne 10 hodín pred ich konaním oznámi túto požiadavku vydavateľovi/ vedúcemu redakcie. Redaktori budú rovnako prítomní na plánovaných tlačových konferenciách a verejných zasadnutiach orgánov mesta. Redaktori vyhotovia spravodajský príspevok a fotodokumentáciu z týchto podujatí, ktorý bude odpovedať potrebám a požiadavkám mesta Prievidza.

• Obsah a fotogalérie zverejnené v periodiku, ktoré pokrývajú potreby mesta Prievidza budú môcť byť ďalej šírené len so súhlasom mesta Prievidza. Mesto Prievidza si uplatňuje nárok daný obsah a fotogalérie zverejňovať aj na stránke mesta www.prievidza.sk. Takto zverejnená správa bude označená menom autora a informáciou o periodiku (číslo, ročník, vydavateľ). Bez súhlasu mesta nemôže byť nijaký článok šírený v inom periodiku. Šíriť v iných tituloch sa nemôže ani napodobenina článku do 90% pôvodného textu.

• Neúčasť redaktorov na akcii alebo podujatí bude považovaná ako vážne porušenie zmluvy a pri opakujúcej sa neúčasti budú vyvodené sankcie voči vydavateľovi zo strany objednávateľa.

• Distribúcia je zabezpečovaná vydavateľom a na náklady vydavateľa, zdarma do všetkých domácností v okrese Prievidza- mestá a obce.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 035
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 278
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 812
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 219
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 882
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 104
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 339
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 350
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 304
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 175
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

TSMPD zrušili mimoriadne otváracie hodiny na cintoríne a v predajni

Opatrenie súvisí s pandémiou nového koronavírusu, ako i zákazom vychádzania.

V Handlovej bude 14 odberných miest, v Bojniciach päť

Plošné testovanie antigénovými testami budú môcť obyvatelia nadchádzajúci víkend absolvovať na 14 odberných miestach v Handlovej a na piatich v Bojniciach.

Antigénne testovanie na ochorenie Covid-19 v mobilnom odberovom mieste.

Hornonitrianski baníci by sa mali zúčastniť testovania individuálne

Hornonitrianski baníci by sa mali zapojiť do celoplošného testovania na nový koronavírus individuálne.

Na Slovensku pribudlo v stredu 2785 infikovaných

269 nových prípadov hlásia z Trenčianskeho kraja.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Už ste čítali?