BOJNICE. V poslednom období došlo k miernemu nárastu akútnych respiračných ochorení. Ich výskyt je však porovnateľný s predchádzajúcou chrípkovou sezónou.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach pripomína, že je ideálny čas na očkovanie proti chrípke.
Vedľajšie účinky
V chrípkovej sezóne 2010/2011 podstúpilo očkovanie približne len deväť percent ľudí. Oproti predchádzajúcim sezónam, keď počet zaočkovaných neustále stúpal, klesol o takmer tri percentá.
Ľudí odrádzajú vedľajšie účinky, ktoré sa mali v niektorých medializovaných prípadoch objaviť.
„Každé očkovanie má aj vedľajšie účinky. Človek môže napríklad jeden až dva dni pociťovať príznaky ako pri chrípke, teda bolesť hlavy, svalov, zvýšenú teplotu alebo únavu. Tieto príznaky sú však mierne a krátkodobé,“ zdôraznila epidemiologička Klára Minčíková.
Objaviť sa podľa nej môže začervenanie, opuch alebo zatvrdnutie v mieste vpichu.
Niektorí odmietajú očkovanie na základe vlastných skúseností, keď napriek nemu chrípku dostali.
Minčíková hovorí, že títo ľudia už v čase očkovania mohli byť v inkubačnej dobe alebo ochorenie spôsobil iný respiračný vírus. „Len virologickým a sérologickým vyšetrením sa dá potvrdiť, že ide skutočne o chrípku. Inak sú to chrípke podobné ochorenia,“ vysvetlila.
Ohrozené skupiny
Očkovanie proti sezónnej chrípke je podľa epidemiologičky stále najlepší a najlacnejší spôsob, ako znižovať chorobnosť. Je to vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou.
„Čím viac ľudí je zaočkovaných, tým menej sa ochorenie v populácii šíri,“ tvrdí Minčíková.
Zloženie vakcíny sa každoročne mení, aby reagovala na vírusy, ktoré by sa mali v chrípkovej sezóne objaviť.
Odborníci odporúčajú, aby očkovanie absolvovali dôchodcovia, chronicky chorí pacienti, ošetrovatelia, opatrovatelia, ľudia, ktorí sú v práci v neustálom kontakte s ľuďmi, tehotné ženy či deti od šiestich mesiacov do troch rokov.
Ideálnym časom na očkovanie je podľa epidemiologičky „jeseň, ale absolvovať ho možno aj v chrípkovom období. Rizikom však je, že očkovaný človek ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky. Ochrana trvá obvykle šesť až dvanásť mesiacov.“
Jednoduchá prevencia
Pokiaľ sa chcú ľudia vyhnúť chrípke, mali by upraviť svoj jedálny lístok a obohatiť ho o surovú zeleninu a ovocie. Primerane počasiu by sa mali obliekať, chodiť na prechádzky a viac sa hýbať.
V čase, keď už chrípka naplno prepukne, by sa mali vyhýbať miestam, kde sa zdržuje veľa ľudí a mali by vetrať.
Každé ochorenie spojené so zvýšenou teplotou by nemali podceniť, naopak, mali by ho v pokoji, teple a s dostatkom tekutín vyležať.
POČET ZAOČKOVANÝCH
Od chrípkovej sezóny 1996/97 mal počet ľudí, ktorí sa dali na Slovensku zaočkovať proti chrípke, takmer stále stúpajúcu tendenciu. Vlani však nastal pokles až o takmer tri percentá.
1996/1997 – 1,8 percenta
1999/2000 – 4,8 percenta
2001/2002 – 8,5 percenta
2005/2006 – 11,4 percenta
2008/2009 – 12,8 percenta
2009/2010 – 12,4 percenta
2010/2011 – 9,1 percenta