PRIEVIDZA. Ak sa spýtate ľudí z Jesenského ulice v Prievidzi, kde bývajú, odpovedia, že v Čiernom meste. Rovnako v inzerátoch na predaj alebo prenájom bytov sa používa pomenovanie Čierne mesto. Prievidžania vedia, kde to je.
Už menej je známe, že toto pomenovanie nie je oficiálne a vzniklo spontánne v sedemdesiatych rokoch.
Ľudový názov
Približne pred štyridsiatimi rokmi boli postavené nové bytové domy v blízkosti sídliska Žabník pri hlavnom cestnom ťahu prechádzajúcom cez mesto. Boli neprehliadnuteľné, pretože bočné steny domov boli čierne.
Netrvalo dlho a ľudia novovybudovanú časť začali nazývať Čierne mesto.
„Je to novodobé pomenovanie, ktoré reagovalo na čierne fasády domov. Nie je to teda starý chotárny názov ako napríklad Žabník, kde boli kedysi mokrade a žili v nich žaby,“ vysvetlil Erik Kližan, ktorý sa venuje histórii Prievidze.
Názov Čierne mesto je ľudový, nie je to oficiálne pomenovanie časti Prievidze. Potvrdila to aj mestská poslankyňa Helena Dadíková.
Upozornila, že „Čierne mesto nie je súčasťou sídliska Žabník ale Kopanice, pretože je za cestou, ktorá tvorí hranicu medzi prvým a štvrtým mestským obvodom.“
Nové farby
Domy v Čiernom meste v poslednom období menia svoj vzhľad. Môže za to zatepľovanie budov a tým aj nová farba na fasádach budov.
Táto časť Prievidze preto prichádza postupne o čiernu farbu, ktorá jej dala meno. Síce neoficiálne, medzi ľuďmi však veľmi rozšírené.
Čiernu na domoch strieda oranžová, piesková, žltá či modrá farba. Je však málo pravdepodobné, že sa niektorej z nich podarí „premenovať“ Čierne mesto.
Neoficiálne mená
V Prievidzi je zaužívaných pár ľudových, neoficiálnych pomenovaní častí mesta. Sever je pre väčšinu Prievidžanov sídlisko, ktoré sa v skutočnosti volá Kopanice. Staré sídlisko je zas neoficiálne, no medzi ľuďmi rozšírené meno pre sídlisko Píly.