PRIEVIDZA. Peter Haulík z Prievidze jazdí takmer denne po cestách v okresnom meste. Prekáža mu, že mnohé priechody pre chodcov sú bez bielych čiar. „Bezpečnosť chodcov je tým ohrozená,“ myslí si.
Odborník na dopravné značenie hovorí, že v zákonoch, predpisoch či vyhláškach nie je presne určené, ako často by mali byť priechody maľované.
Vyčerpali rozpočet
Cesty, ktoré v Prievidzi patria mestu, spravuje a udržuje samospráva prostredníctvom Tezasu.
„Sme v zložitej finančnej situácii. Jednotlivé práce, ktoré pre nás robí Tezas, odsúhlasujeme podľa naliehavosti. Patrí k nim aj obnova vodorovného dopravného značenia,“ zareagovala viceprimátorka Prievidze Helena Dadíková.
Pripomenula, že zvyčajne sa priechody obnovujú v apríli a máji a potom až pred začiatkom školského roka.
„Tento rok je rozpočet na údržbu ciest takmer vyčerpaný, takže priechody už obnovovať nebudeme,“ vyhlásila Dadíková.
Expert na dopravné značenie Miloš Souček hovorí, že v žiadnych vyhláškach a zákonoch nie sú určené presné termíny na obnovu „zebier“, cez ktoré prechádzajú chodci.
„Priechody majú svoje technické parametre. Pokiaľ ich už nespĺňajú, mali by byť obnovené. To platí aj o bielych čiarach,“ vysvetlil Souček.
V našich klimatických podmienkach by sa podľa neho mali čiary obnovovať asi dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň.
Chlad nie je dobrý
Aby čiary zostali na ceste čo najdlhšie, musia byť striekané za istých podmienok. Predovšetkým podklad vozovky by mal mať aspoň päť stupňov.
„Cesta tiež musí byť suchá, čistá a teplota vzduchu musí byť v rozmedzí od 5 do 35 stupňov Celzia pri vlhkosti vzduchu najmenej 85 percent. Ak nie sú tieto podmienky splnené, tak nie je možné dodržať parametre vodorovného značenia. Napríklad ak sú čiary striekané pri nižších teplotách, vydržia menej,“ zdôraznil expert.
Dlhšie, viac ako tri roky, podľa neho vydrží značenie, ktoré nie je striekané, ale vytvorené studenými plastmi alebo termoplastom.
Vyblednutie priechodu či úplné zodratie farby má podľa Součka aj právny aspekt.
„Priechod je definovaný napríklad rozmermi a farbou. Pokiaľ tieto parametre nemá, nie je priechodom. Týmto môže operovať pri svojej obhajobe vodič, ktorý spôsobí na priechode nehodu. Biele čiary sú preto mimoriadne dôležité,“ dodal Souček.
Ostrovčeky zatiaľ nebudú
Haulík, ktorý poukázal na zlé priechody, si myslí, že k bezpečnosti chodcov by mali prispievať aj ostrovčeky uprostred ciest.
„Viem si ich v Prievidzi predstaviť na viacerých miestach, napríklad aj na Nábrežnej ulici v blízkosti domova dôchodcov pri kruhovom objazde. Je tam dosť veľký pohyb chodcov, lebo neďaleko je detské ihrisko a malá reštaurácia,“ upozornil Haulík.
Budovanie ostrovčekov podlieha stavebnému konaniu, schvaľuje ich dopravná komisia, ktorá pracuje pri mestskom zastupiteľstve. Prievidzská radnica však v súčasnosti pre nedostatok peňazí nepovažuje ostrovčeky na cestách za svoju prioritu.