BOJNICE. V bojnickej nemocnici dalo výpoveď päťdesiat lekárov. Celkovo ich tam pracuje 126. Výpovede doručili riaditeľovi nemocnice Ladislavovi Gerlichovi dnes krátko pred 15. hodinou. V obálke sa nachádzal sprievodný list so zoznamom mien lekárov, k nemu boli priložené podpísané výpovede. Každý lekár podal výpoveď sám za seba, no zároveň splnomocnili lekárske odborové združenie na všetky potrebné úkony súvisiace so skončením pracovného pomeru.
Riaditeľ nemocnice dostal avízo o plánovaných výpovediach už skôr. „Neoficiálne zdroje hovorili, že tak spraví štyridsať percent bojnických lekárov.
Podanie výpovedí prebehlo pokojne, no nálady v nemocnici sú negatívne. „Lekári sú frustrovaní a nahnevaní. Táto situácia súvisí s vývojom v slovenskom zdravotníctve a s postavením nemocničných lekárov v ňom. Atmosféra v nemocnici je dlhodobo zlá,“ povedal Gerlich.
Dlhodobo zlá atmosféra
Pre nespokojnosť lekárov má pochopenie, aj keď sa nestotožňuje so všetkými ich požiadavkami. Ako vysvetlil, vidí aj iné problémy a nedostatky v systéme zdravotníctva.
"Keď pozerám na zoznam lekárov, ktorí tu sú, keby všetci odišli, tak si neviem predstaviť, ako by sme zabezpečili v našej nemocnici poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol. Podľa jeho slov ide o lekárov zo všetkých medicínskych odborov, ktoré v nemocnici sú.
Netrúfa si odhadovať, ako sa situácia vyvinie a čo bude s nemocnicou v prípade, že sa štát s lekármi nedohodne. „Sme tu od toho, aby sme zabezpečili chod nemocnice, spravíme pre to všetko. Dopredu však neviem povedať, čo sa nám podarí a čo nie,“ doplnil.
V priebehu dnešného dňa podá výpovede k 1. októbru 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc. "Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent," povedal dnes na tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
"Dva mesiace sa nebude diať nič, trvá výpovedná doba. Do týchto dvoch mesiacov buď príde k dohode, alebo k dohode nepríde. Ak by prišlo k stavu, že do dvoch mesiacov nepríde k dohode, má čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti vláda a Ministerstvo zdravotníctva SR," uviedol Kollár.
O kompromisoch nehovoria
Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
"Táto situácia ohľadom výpovedí je už nezvratná. Rozhodli sme sa bojovať a chcem vás ubezpečiť, že budeme bojovať do konca," avizoval Kollár, pričom vyjadril vďačnosť a úctu všetkým, kto sa pod výpovede podpísal.
Zároveň opätovne podčiarkol, že požiadavky zdravotníkov sú neoddeliteľné a tvoria jeden celok. Či budú ochotní pristúpiť na kompromis pri rokovaniach, s určitosťou nevedel povedať. V prípade, že sa lekári ústupkov nedočkajú, majú odborári pripravený aj náhradný plán, ktorý Kollár zatiaľ nechcel bližšie špecifikovať. "Máme ho pripravený, dozviete sa vo chvíli, keď sa bude realizovať," povedal.
Podľa šéfa LOZ zdravotníctvo je v súčasnosti v úpadku a ak sa ho nepodarí zastaviť, doplatia na neho bez rozdielu úplne všetci. "Toto už nie je hra. Ak sa ministerstvo zdravotníctva a vláda SR nepostavia zodpovedne k riešeniu týchto problémov a k požiadavkám lekárov, takýto počet výpovedí reálne spôsobí kolaps zdravotného systému na Slovensku so všetkými jeho dôsledkami," uzavrel.
Aj po výpovediach lekárov je Uhliarik ochotný rokovať
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je stále pripravený rokovať so zástupcami Lekárskeho odborového združenia, aj dnes však odmieta akýkoľvek nátlak, ktorý by pocítili pacienti: „Len vo vecnom a konštruktívnom dialógu je možné hľadať riešenia," zdôrazňuje Ivan Uhliarik.
MZ SR rešpektuje legitímne požiadavky lekárov, ktorí chcú viac peňazí do zdravotníctva. Najskôr je však potrebné urobiť poriadok v súčasnom stave, hľadať riešenia ako využívať financie efektívne - a to momentálne robíme.
„Až potom môžeme hovoriť - kde a o koľko dáme viac peňazí", povedal minister Uhliarik a pokračoval: „Pokiaľ ide o štrajk - je to jednoznačne nátlaková akcia, v ktorej si LOZ berie pacientov za rukojemníkov, ale my sa pripravujeme na všetky alternatívy. Jednou z nich je aj chod zdravotníctva pri teoretickom počte 2 411 výpovedí, ako dnes oznámilo LOZ".
MZ SR bude o konkrétnych krokoch informovať občanov v závislosti od vývoja rokovaní so zástupcami LOZ.
MZ SR