Ak nájdete na zemi vtáča, nemuselo vypadnúť z hniezda, môže sa len učiť lietať.
BOJNICE. Pomôcť zranenému živočíchovi, ktorý patrí do voľnej prírody, nie je také jednoduché, ako napríklad psovi či mačke.
Tieto zvieratá bývajú často zákonom chránené a manipulovať by s nimi mali len odborníci. Niekedy im totiž snahou pomôcť môžete skôr ublížiť.
Poskytnúť základnú pomoc
„Ak nájdete voľne žijúceho živočícha, ktorému treba pomôcť, tak kontaktujte príslušný obvodný úrad životného prostredia, správu národného parku či chránenej krajinnej oblasti. Najvhodnejšie je však volať priamo záchrannú stanicu a tiež je možné volať na tiesňovú linku 112,“ vymenoval možnosti Metod Macek zo Záchrannej stanice Ekocentrum Zázrivá.
Tu prijímajú len voľne žijúce živočíchy. „Teda neberieme domáce zvieratá, v nevyhnutnom prípade prijmeme exotické,“ povedal Macek.
Podľa neho, ak je zviera zranené, tak v nevyhnutnom prípade mu treba poskytnúť len základnú pomoc a dať mu vodu. „Najlepšie je živočícha umiestniť do škatule, ktorú dáme na pokojné miesto, aby sa znížil stres,“ vysvetlil. Ak však hrozí poranenie človeka, zviera radšej nechytajte.
Radšej nepremiestňovať
Rovnako nie je dobré ho premiestňovať či brať domov. „Jedine v prípade krajnej núdze, teda ak ide zvieraťu o život, ale túto situáciu treba potom nahlásiť kompetentným orgánom,“ upozornil Macek.
Vyliečené zvieratá vracajú späť do prírody. Jedince, ktoré sú trvalo hendikepované, sa po troch mesiacoch stanú majetkom štátu a musia byť umiestnené v štátnom podniku, akým je napríklad bojnická zoo.
Treba sa poradiť
Tá zabezpečuje nový domov pre voľne žijúce zvieratá, ktoré im niekto prinesie, prípadne ich nahlási a pracovníci ich idú odchytiť.
„Ľudia nám volajú, keď nájdu v prírode nejaké zviera a nevedia, čo s ním,“ vysvetlila Katarína Struhárová z bojnickej zoo. „Niekedy si napríklad myslia, že mladý vták vypadol z hniezda a chcú mu pomôcť, pritom však môže ísť o vtáča, ktoré sa práve učí lietať a preto je na zemi,“ dodala. Podľa nej je preto dobré sa najskôr poradiť s odborníkmi, aby ste najdúchovi viac neublížili ako pomohli.
Kúpu si treba premyslieť
„Do zoo sa dostávajú väčšinou voľne žijúce vtáky, ako napríklad plamienky, ale ľudia hlásia napríklad aj rysy či medvede, ktoré potom chodíme odchytávať,“ vysvetlila Struhárová. „Neprijímame domáce zvieratá, ktorých sa chce niekto zbaviť. Zoberieme však korytnačky písmenkové, lebo ide o exotické zvieratá,“ doplnila.
Podľa nej ich ľudia nosia, keď ich prestanú baviť a nevedia, čo s nimi. „Určite je to lepšie riešenie, než vypustiť ich do voľnej prírody, kde by zahynuli. Ale zase by si ľudia mali pred ich kúpou rozmyslieť, či ich naozaj chcú a budú sa o ne starať,“ zdôraznila.