BOJNICE. V roku 1569 pripravovali svadbu aj v Bojniciach, priamo v hrade. Vlastníkmi hradu i panstva v Bojniciach boli od roku 1528 Turzovci. Tento významný a bohatý rod sa ku sláve dostal cez svoj obchodnícky a podnikateľský fortieľ.
Nový vlastník si získané bojnické majetky, samozrejme, chcel upraviť podľa vlastných predstáv. Začala rozsiahla, renesančná prestavba, ktorá pôvodnú gotickú pevnosť predsa len trochu poľudštila. Nevieme, ako presne hrad v Bojniciach v tomto období vyzeral, to môžeme iba dedukovať. Napríklad zo zachovaných účtovných záznamov z rokov 1568 až 1569. Tam nájdeme správu, že prestavba už končila. No nás zaujíma iný záznam.
Keď sa ženil Turzo
Na jar 1569 sa v Bojniciach, v novotou voňajúcich priestoroch, zišli najvýznamnejší šľachtici tých čias z horného Uhorska. Dôvod mali viac ako závažný, veď jeden z členov rodu Turzovcov sa ženil. Hostia bývali i hodovali priamo v hrade. Všetko potrebné zariadenie – nádoby, truhlice, postele, koče, vozy i šaty – zhotovovali prevažne domáci majstri z Bojníc, Prievidze alebo obcí bojnického panstva.
Súkno dodali prievidzskí súkenníci, potrebné bolo na šaty pre panstvo, služobníctvo i na pokrytie koní. Ôsmi krajčíri z Nitrianskeho Pravna tri týždne šili šaty pre svadobčanov, kožušník ich podšíval. Truhlice a kočiare boli opatrené novým kovaním, rôzne kovové ozdoby mali i postroje koní ťahajúcich svadobný koč. Sedlári opravovali sedlá, hrnčiari zhotovili nové hrnce do panskej kuchyne, stolári z Jalovca vyrobili nové postele, majstri z Chrenovca truhlice a kolár z Brezian pripravil kolesá i pre svadobný kočiar. Ten samotný však zhotovili až vo Varíne za 35 zlatých.
„Kráľovská“ hostina
Poďme však do kuchyne. Čo všetko bolo pripravené pre svadobčanov? Na túto slávnosť bolo zabitých 14 volov, 43 kapúnov a 14 kaprov, zakúpených 500 kíl loja, 50 funtov vosku, 10 funtov šafranu, 224 holieb pokrmového tuku, 110 lakťov súkna na čistenie tanierov a mís, 200 drevených tanierov, 15 drevených sít, 50 drevených pohárov, 25 maľovaných drevených kanvíc na víno, 38 sudov vína zo Svätého Jura v hodnote 829 zlatých.
Z Bratislavy priniesli maľovaný papier na ozdobenie nosidiel a až z Ostrihomu farbu na pomaľovanie koní. V januári sa zo štyroch varení bojnického piva dalo pri príležitosti svadby päť sudov vojakom na hrade, 23 sudov odložili pre svadobných hostí. O zábavu hostí sa starali mestskí trubači z Kremnice a gajdoši z Bojníc, Prievidze i z Oravy. Archívne záznamy nám však už neprezrádzajú, aká bola samotná svadba i nasledujúca hostina. No určite bohatá a veselá. A snáď podobne, ako šťastne žili mladomanželia v roku 1569, si nažívajú aj iné mladé páry, ktoré si i dnes svoje „áno“ povedia v čarokrásnych útrobách bojnického zámku.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku na dennú prehliadku bojnického zámku. Stačí vystrihnúť súťažný kupón a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi do piatka 16. septembra do 12. h.
Minulý týždeň sme vyžrebovali Jána Kollára z Prievidze. Po vstupenku si môže prísť do redakcie.
Autor: Erik Kližan