Krajskí poslanci vyzývajú premiérku, ministra financií i ministra zdravotníctva, aby riešili situáciu troch nemocníc, ktoré má župa vo svojej pôsobnosti.
BOJNICE. Poslanci chcú, aby nemocnice v Myjave, Považskej Bystrici a Bojniciach zaradili do procesu oddlžovania zdravotníckych zariadení na Slovensku a vytvorili tak podmienky na zrovnoprávnenie poskytovateľov ústavnej zdravotnej spravodlivosti. Taktiež skonštatovali, že sú výrazné rozdiely vo financovaní regionálnych nemocníc, ktoré spravujú kraje, a nemocníc, ktoré má v pôsobnosti ministerstvo zdravotníctva.
Chcú zrovnoprávnenie
Riaditelia troch nemocníc písomne predstavili koncepčné zámery svojich zariadení. Vyslúžili si však kritiku poslancov. Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa chýbajú konkrétne opatrenia do budúcnosti, aby sa nemocnice ďalej nezadlžovali. Riaditeľ bojnickej nemocnice Ladislav Gerlich považuje sčasti ich názory „za prejav nedostatočného pochopenia či porozumenia súčasnej situácii, alebo snahu hľadať riešenia tam, kde ich momentálne hľadať nie je možné.“
Všetky tri zariadenia patria medzi dlžníkov Sociálnej poisťovne, pričom nemocnica v Považskej Bystrici, ktorá je najväčším dlžníkom spomedzi všetkých nemocníc v rámci vyšších územných celkov, sa dostala do reštrukturalizácie.
Problém vidia poslanci v tom, že štát sa podľa nich v roku 2003 zbavil zodpovednosti za zdravotné zariadenia a teda aj zodpovednosti za obyvateľov. „Decentralizácia, ktorá bola urobená, je podraz na samospráve,“ skonštatoval primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.
Ladislav Gerlich si myslí, že „keď sa majú oddlžovať poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí sa zadlžili pre nedostatky systému, má sa to týkať všetkých rovnako.“
Ministerstvo nesúhlasí
Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová však oponuje: „Štát nemôže oddlžovať spoločnosti, ktoré nevlastní. Majiteľmi týchto nemocníc sú vyššie územné celky, ktoré plne zodpovedajú za ich hospodárenie.“ V prípade štátnych nemocníc a ich oddlženia ide podľa nej o finančnú stabilizáciu majetku štátu jeho vlastníkom, teda štátom pomocou finančných prostriedkov nad rozsah bežného štátneho rozpočtu.
„Nič nebráni samosprávam, aby postupovali rovnako a finančne stabilizovali svoj majetok. Pritom tiež môžu použiť riadne rozpočtové zdroje alebo ísť cestou mimoriadnych zdrojov nad rozsah bežného rozpočtu vyššieho územného celku,“ skonštatovala.
Napriek „starým dlhom“ najmä voči Sociálnej poisťovni je koncepcia bojnickej nemocnice rozvojová. „Počíta s investíciami na dokončenie rekonštrukcie monobloku a inžinierských sietí s dostavbou operačných sál a s niektorými ďalšími investíciami na zlepšenie tepelného hospodárenia, modernizáciou priestorov pre pacientov a obnovy potrebnej zdravotníckej techniky,“ doplnil Gerlich.