KANIANKA. Dom kultúry v Kanianke skromne a nesmelo pripravil výstavu Miniflóra. Hlavným vystavovateľom na nej bol tunajší obyvateľ Peter Láder, ktorý pestuje gladioly. Ďalšie ženy z Kanianky priniesli orchidey a traja chovatelia prezentovali vtáctvo.
„Milo nás prekvapil záujem ľudí o túto výstavu. Už dnes vieme, že o rok bude oveľa väčšia,“ zhodnotili riaditeľ Domu kultúry v Kanianke Viliam Kurbel.
V zime nezaháľa
Najobdivovanejšie na výstave boli rôznofarebné gladioly Petra Ládera. Tento tridsiatnik z Kanianky ich pestuje takmer od detstva. Najskôr s mamou, asi od štrnástich rokov už sám.
„Od začiatku ma fascinovali hľuzy gladiol, pretože majú najrozmanitejšie farby. A samotné kvety, ktoré z nich vyrastú, majú zas úplne inú farbu. Je malým zázrakom, že z drobnej cibuľky sa vyvinie taká krása,“ vyznal sa pestovateľ Peter.
Starostlivosť o gladioly nie je vôbec jednoduchá, zvlášť, ak sa stará o viac ako päťdesiat rôznych odrôd. Trpieť môžu mnohými chorobami, preto ich pred nimi musí chrániť.
Zaháľať nemôže dokonca ani po ich odkvitnutí. Na zimu ich musí vybrať zo zeme, vyčistiť hľuzy, vysušiť a namoriť. Pravidelne ich tiež musí kontrolovať, aby nehnili.
Zaplní všetky vázy
„Samozrejme, najväčšiu radosť mám z gladiol, keď kvitnú. Rozdávam ich, doma sú vo všetkých vázach. Mrzí ma, že ľudia pri obdarovávaní zabúdajú na sezónne kvety. Kytice si dávajú robiť zväčša z kvetov, ktoré sú na trhu po celý rok,“ myslí si Peter.
Gladioly pritom ponúkajú širokú škálu farieb, od čierno-ružovej až po čisto bielu.
„Nemám obľúbenú farbu, aj keď som v minulosti pestoval gladioly netradičnej fialovo-modrej farby, ktoré sa mi veľmi páčili,“ uzavrel Peter.