Volič by si mal v parlamentných voľbách vyberať medzi kandidátmi z rôznych strán, navrhujú miestni politici.
PrimátoriČo navrhujú
o poslancoch má rozhodnúť počet preferenčných hlasov,nezávislí kandidáti majú mať vlastnú kandidátku,referendum má platiť bez ohľadu na účasť.
MARTIN. Nezávislým primátorom Banskej Bystrice, Martina a Prievidze sa nepáčia volebné zákony, ktoré zvýhodňujú politické strany oproti nezávislým kandidátom.
Navrhujú, aby o tom, kto bude v parlamente, rozhodoval absolútny počet preferenčných hlasov, nie miesto na straníckej kandidátke.
Primátori Peter Gogola, Andrej Hrnčiar a Katarína Macháčková už zbierajú hlasy pod petíciu za referendum, ktoré by viedlo k zmene volebného systému.
Pridávajú sa k nim aj ďalší primátori a starostovia. Iniciatíva potrebuje minimálne stotisíc podpisov, aby sa ňou zaoberal parlament. Ďalších 250tisíc, aby bolo referendum.
Zmenu volebného zákona avizoval aj poslanec Igor Matovič. Tvrdí, že s primátormi si postup nedohadovali.
„Vítam akúkoľvek snahu, ktorá by zvýšila vplyv preferenčných hlasov,“ povedal.
„Už nie som taký naivný, ako pred tri štvrte rokom, keď som si myslel, že presvedčím strany. V parlamente nie je na zmenu vôľa.“
Obsadzovanie parlamentu nezávislými je romantické sci–fi, píše Lukáš Fila
Rozhodnúť majú krúžkyVoliči by podľa návrhu primátorov na volebných lístkoch označili určený počet kandidátov naprieč politickým spektrom a 150 s najvyšším počtom preferenčných hlasov by obsadilo parlamentné kreslá. Nezávislí kandidáti by išli na osobitnej kandidačnej listine.
Politológ Martin Klus, ktorý tvoril návrh pre nezávislých, odhaduje, že pri volebnej účasti, aká bola v posledných voľbách, by poslanec potreboval na zvolenie od 15 do 25-tisíc hlasov. Martin Klus bol v minulosti pristihnutý pri plagiátorstve.
V navrhovanom volebnom systéme by mali väčšiu šancu dostať sa do Národnej rady aj radikáli typu Mariána Kotlebu, ktorý v posledných voľbách župana dostal takmer 14-tisíc hlasov.
„Riziko pripúšťame, ale nepovažujeme ho za veľké. Ľudí so zdravým rozumom je viac,“ odpovedal Andrej Hrnčiar na otázku, či sa poslanci neobávajú radikalizácie parlamentu.
Majú tam čo robiť?Skupina nezávislých tvrdí, že v parlamente sedia aj ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
Napríklad Maroš Kondrót zo Smeru získal podľa Macháčkovej „smiešnych“ 642 preferenčných hlasov.
„Poslanec Stanislav Janiš z SDKÚ nezískal dosť hlasov ani na to, aby sa dostal do mestského zastupiteľstva. V Martine máme väčšinu poslancov nezávislých a zastupiteľstvo je bez vplyvu strán,“ hovorí Hrnčiar.
Tvrdí tiež, že návrh dá každému kandidátovi rovnakú šancu na zvolenie, ale najmä umožní slobodný výkon mandátu bez zásahov centrál. Pomôcť má regiónom, kde budú strany hľadať silných kandidátov.
Skupina primátorov chce aj reformu zákona o referende. Platné má byť podľa nich bez ohľadu na účasť. Na vyhlásenie by malo stačiť o stotisíc podpisov menej ako teraz.