PRIEVIDZA. Umelecký talent mala v sebe odmalička. Tvorila v ilegalite, svoje diela dlho nikomu neukazovala. Ľahká literatúra ju nudí, rada píše aj v mužskom rode a svoju knihu našla v kníhkupectve v oddelení pre drobnochovateľov. VANDA ROZENBERGOVÁ.
Pracujete v knižnici ako bibliografka. V poslednom období ste sa však zviditeľnili aj ako spisovateľka a maliarka. Čím ste predovšetkým?
- Baví ma celý svet, takže nie je to jednoznačné. Som plná podnetov, teším sa zo života. Niekto rád štrikuje, iný miluje prácu v záhrade. Ja píšem a maľujem. Ale stopercentne, každé dielo chcem dotiahnuť do finále. Ostatné už vložím do Božích rúk a ono si tu už nájde cestu k čitateľom alebo milovníkom výtvarného umenia. Nesnažím sa sama propagovať, pretože nechcem byť dílerkou samej seba.
Píšete už dlhšie, aj keď, ako sama hovoríte, skôr v ilegalite, v ústraní.
- Tak mi to vyhovuje. Ale musím priznať, že naozaj píšem už dlho. Som trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka. Písala som tiež pre slovenský aj český rozhlas.
Vo vašej ilegalite ste dlhé roky tvorili aj výtvarné diela, nedávno ste ich vystavili v bojnickej galérii Velvet. Neobávali ste sa, ako ich príjmu ľudia?
- Opäť zopakujem, že tvorím v ústraní, moje diela nevidia ani moji najbližší. Preto obavy, ako ľudia príjmu moje diela, som mala. Ale rýchlo pominuli, pretože odozvy boli a dodnes sú veľmi dobré.
Maľujete na sklo, nie však klasicky, ale vlastnou technikou.
- Áno, je to moje vlastné know-how. Nanášam na sklo viac vrstiev špeciálnych farieb, ktoré si kupujem v zahraničí. Moje diela sú preto plastické. Motívy na nich ma charakterizujú. Sú viaczmyselné, vtipné, pikantné a je v nich množstvo odkazov. Ale je to konkrétne umenie.
Kedy ste v sebe objavili umelecký talent?
- Mám veľa talentov. Na varenie, na nadväzovanie priateľstiev, na zbožňovanie detí. Je toho veľa. Umelecké talenty mám od narodenia. Nechávala som ich však, nech si samé nájdu cestu na svetlo sveta. Nepúšťala som sa naraz do všetkého. Teraz sú už deti väčšie, je iný čas aj priestor na tvorbu. A som aj vyrovnanejšia a čím som staršia, tým aj viac viem.
Vaša kniha poviedok má netradičný názov Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov. Prečo?
- Je to názov jednej poviedky. Priznávam, je dlhý a možno netypický. V niektorých kníhkupectvách som moju knihu dokonca našla v literatúre pre drobnochovateľov. (smiech)
S názvov mnohých súčasných titulov je hneď jasné, o čom dielo je. Ženské spisovateľky väčšinou rozoberajú tému lásky a vzťahov. Ako je to vo vašej knihe?
- Aj ja píšem o láske a vzťahoch, ale iným spôsobom. Píšem aj o prekvapeniach, o tom, že sa musíme spoliehať na zázraky a ako to máme všetci spolu vydržať. Ľudia, ktorí knihu prečítali, sa mi ozývajú, že sa v nej našli. Jedna pani mi povedala, že má doma Starý rozum, teda rovnakého manžela, akého som ja v jednej z poviedok pomenovala Starý rozum. Mnohé moje postavy totiž nemajú konkrétne mená.
Zaraďujete sa medzi ženské spisovateľky, ktorých je v súčasnosti u nás neúrekom?
- Nie. Nepíšem len pre ženy. Mnohé moje poviedky sú dokonca v mužskom rode. Neviem, prečo je to tak. Som asi dobrý pozorovateľ mužského sveta a viem ho trochu pochopiť. Vyhýbam sa porovnávaniam so ženskými spisovateľkami. Nemám rada vulgárnosť, ktorá sa objavuje v ich knihách. A nemusí to byť len vulgárnosť vyjadrená slovom, ale celým kontextom a podaním príbehu. Nechcem mužov dehonestovať a ponižovať. Nie som teda priaznivcom ženských románov, ale prečítam si ich, aby som vedela, o čom sú. Ľahká literatúra ma jednoducho nudí.
Je v dnešnej dobe ťažké vydať knihu?
- Priznám sa, že neviem. V mojom prípade to išlo ľahko, pretože ma oslovil vydavateľ. Odovzdala som texty a o viac som sa nezaujímala.
Prečo ste sa rozhodli písať poviedky a nie román?
- Nebol to zámer, jednoducho to tak vyšlo. Ale väčšina z mojich poviedok má potenciál, aby bola románom. Musím priznať, že jeden v súčasnosti píšem.
Prezraďte o ňom niečo viac.
- To nemôžem. (smiech) Neustále opakujem, že rada píšem v ilegalite, aj keď sa mi to v poslednom období nejako nedarí. Budúcnosť si nechávam pre seba. Ale bude svetlá a žiarivá. (smiech)