PRIEVIDZA. Najjednoduchšia propagácia turisticky zaujímavých miest je cez internet, pretože naň majú prístup milióny ľudí. Dnes si už nedovolí byť bez webovej stránky žiadne mesto či subjekt podnikajúci v cestovnom ruchu.
Pochopili to aj na hornej Nitre. Napriek tomu niektorým webovým stránkam, ktoré lákajú turistov k návšteve, chýbajú informácie v cudzích jazykoch.
Vyše päťdesiat jazykov
Prievidza má niekoľko dní vynovenú internetovú stránku. Rovnako ako tá pôvodná aj terajšia ponúka základné informácie o meste aj v angličtine.
Bojnice, ktoré sú na hornej Nitre turisticky najnavštevovanejšie, ponúkajú okrem angličtiny aj nemčinu. Práve Nemci totiž tvoria základ zahraničnej klientely tunajších kúpeľov.
V troch jazykoch je možné čítať aj informácie o bojnickom zámku. Z vyše päťdesiatich jazykov si môžu vybrať návštevníci stránky bojnického Múzea praveku.
„Vôbec nie je zložité niečo také zabezpečiť. Využívame veľmi jednoduchú formu na internete prístupného prekladača. Samozrejme, preklad nie je vždy stopercentný, ale v prípade cestovného ruchu to ani nie je potrebné. Stačí, aby sa každý v rodnej reči dozvedel aspoň základné údaje o nás,“ hovorí Emil Medera z Múzea praveku, ktoré prezentuje v Bojniciach Prepoštskú jaskyňu.
Aj vďaka informáciám na internete v cudzích jazykoch si už do jaskyne našli cestu aj turisti z ďalekých krajín, napríklad Austrálie.
„Naše múzeum je jedinečné v rámci Slovenska a svojím významom presahuje hranice našej krajiny. Ak chceme, aby k nám prišli aj zahraniční návštevníci, je na nás, aby sme ich vhodnou formou vedeli osloviť, a to v ich rodnom jazyku,“ zdôraznil Medera.
O zvieratách po slovensky
Regionálne združenie cestovného ruchu horná Nitra neponúka návštevníkom svojej webovej stránky na výber ani jeden zo svetových jazykov. Niektoré informácie o zaujímavostiach či atrakciách však automaticky prezentuje aj v angličtine. Nie však všetky.
Iba v slovenčine je webová stránka bojnickej zoologickej záhrady, ktorá popri zámku patrí k najnavštevovanejším miestam na hornej Nitre.
„Aktuálny portál zoo Bojnice sme spustili len 1. mája tohto roku. Po obsahovej stránke ho stále dopĺňame. Do budúcnosti plánujeme zverejňovať informácie aj v cudzích jazykoch,“ vysvetlila Katarína Gromová z bojnickej zoo.