NOVÁKY. Chemické závody v Novákoch, ktoré sú už takmer dva roky v konkurze, chce kúpiť aj ich česká konkurencia. Do tendra o ich kúpu sa prihlásilo šesť záujemcov. Denník SME získal ich zoznam.
Jedným zo záujemcov je Spolchemie Slovakia z českého Ústí nad Labem. Ovláda ju firma Via Chem Group, ktorá je tiež väčšinovým majiteľom ústeckej chemičky.
Hovorkyňa Spolchemie Marie Logrová potvrdila, že o Novácke chemické závody sa zaujímajú. "Ide zatiaľ len o prihlášku, ktorá nám umožní získať podrobnejšie informácie, na základe ktorých sa rozhodneme či máme o kúpu vážny záujem," povedala.
Blízko k českej koalícii
Za skupinou Via Chem stojí český podnikateľ Vladimír Sisák, ktorý sedí v dozornej rade Spolchemie Slovakia. Podľa televízie Nova podniká aj v zbrojárskom priemysle a patrí mu štvrtina pražskej Slávie.
Jeho príbuzného Petra Sisáka, ktorý mal mať vo Via Cheme podiel, podľa českého denníka MF Dnes odsúdili za podvody a má blízko k českej vládnej strane ODS.
Tým sa politické pozadie firmy nekončí. Ústeckej chemičke aj Via Chemu overovala účtovníctvo audítorská firma Bene Factum.
V nej mal podľa MF Dnes podiel český koaličný poslanec zo strany Veci verejné Michal Babák. Strane daroval milióny korún.
Novácku chemičku chce kúpiť aj nemecký Messer, ktorý z vlaňajšej neúspešnej súťaže odstúpil pre pochybnosti o jej transparentnosti.
O fabriku sa hlási aj firma M-Energo podnikateľa Miroslava Remetu.
Do tendra sa prihlásila aj britská spoločnosť bluO Epsilon, neznáma firma z belgických Antwerp a košická eseročka Synergo Tech. Tú vlastnia Ľubomír a Vladimír Handzovci.
Všetci záujemcovia budú musieť zložiť konkurznému správcovi dvojmiliónovú zálohu, len tak budú môcť pokračovať v súťaži.
Brusel môže veci zmeniť
Závody skrachovali vďaka 20-miliónovej pokute od Európskej komisie, ktorú jej v roku 2009 udelila za kartelovú dohodu. Aj keď ide o najväčšiu pohľadávku, konkurzný správca ju spochybnil a neuznal.
Brusel preto dnes nemôže hlasovať na veriteľskom výbore, ktorý rozhoduje o osude fabriky.
To sa však môže zmeniť už 1. januára. Pripravovaná novela konkurzného zákona môže Bruselu umožniť opätovný vstup do konkurzu. Že by za zmenu lobovala Európska komisia, náš rezort spravodlivosti odmieta.
Konkurzný správca počíta s predajom závodov ešte tento rok. No len menšie zdržanie môže znamenať, že veritelia budú vyberať víťaznú ponuku až v januári. Správca by však vtedy musel vytvoriť nový výbor, kde by mal najsilnejšie slovo Brusel.
ZÁUJEMCOVIA O NCHZ
Spolchemie Slovakia, Česká republika
Messer Tatragas, slovenská pobočka chemického koncernu z Nemecka
Synergo Tech, Slovensko
M–Energo, Slovensko
bluO Epsilon Equity, Veľká Británia
Neznáma firma, Antwerpy, Belgicko