BOJNICE. Knihy viazané v koži, zdobené drahými kovmi a ešte drahšími kameňmi, mali nesmiernu hodnotu. A to už nehovoríme o ich obsahu. Častá otázka návštevníkov bojnického zámku smeruje ku knižnici. Mal aj posledný šľachtický majiteľ zámku gróf Ján František Pálfi knižnicu? Mal a nie hocijakú.
Vzdelaný gróf
Gróf Pálfi mal ku knihám blízko, bol vzdelaný, absolvoval štúdium práva a veľa cestoval. Aktívne, slovom i písmom, ovládal niekoľko jazykov – maďarský, nemecký, francúzsky, anglický, taliansky a čiastočne španielsky. A rozprával aj slovensky, najmä so svojím služobníctvom ovládajúc základnú slovnú zásobu, napr. ...“Ne bol si na poli. Ne bol na haji. Zawolaj mi pana zahradnika. Nech zavola pana kuchara.“...
Scestovaný a sčítaný človek nemôže byť nepriateľom kníh. A nielen pre ich obsah. Pre človeka s umeleckými kvalitami, akým gróf Ján František Pálfi bezpochyby bol, mali však aj inú hodnotu – umeleckú. Knižné väzby, ilustrácie a rôzne grafiky, to všetko inšpirovalo grófa k založeniu vzácnej knižnice.
V každom zo svojich palácov, kaštieľov a hradov mal príručnú knižnicu. Pozostalostné inventáre, v ktorých bol v roku 1909 posmrtne spísaný majetok grófa Pálfiho, uvádzajú knihy aj v bojnickom zámku v hodnote 11 679 korún a 30 halierov. A to nebola malá suma.
Ostala jediná
Testament, ktorý gróf Pálfi zanechal svojim dedičom, nebol naplnený a obrovské umelecké dedičstvo sa stalo predmetom viacerých dražieb. Z nich posledná, štvrtá, sa konala 8. až 10. marca 1926 v Prahe. Na nej bola ponúknutá Pálfiovská knižnica zo zámku v Bojniciach a bratislavského paláca.
Celkom tu bolo vydražených 841 diel za odhadnú cenu presahujúcu štvrť milióna korún. Najcennejšími kusmi bolo dvanásť iluminovaných rukopisov zo 16. storočia a prvotlač náboženského spisu Tomáša Kempisa vytlačeného v Augsburgu okolo roku 1470. Štyri knihy – Notitia Hungariae novae historico-geographica od Mateja Bela z rokov 1735 – 1742, ktoré boli pôvodne uložené v Huňadyho sále bojnického zámku, sú dnes v majetku Knižnice Slovenského národného múzea v Bratislave. V Bojniciach tak dodnes ostala iba jediná kniha z pozostalosti grófa Pálfiho, praktická príručka pre správcu lesných majetkov z roku 1903.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku do bojnického zámku.
Stačí vystrihnúť kupón a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na Ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi. Najneskôr však do piatka 26. augusta do 12. h.
Tento týždeň vyhrala vstupenku pre dvoch dospelých a dve deti Terézia Rosáková z Oslian. Prevziať si ju môže v redakcii MY Hornonitrianskych novín.
Autor: Katarína Malečková