PRIEVIDZA. Finančná situácia prievidzskej samosprávy je alarmujúca. Po vyše pol roku pôsobenia v primátorskom kresle to vyhlásila Katarína Macháčková.
Za súčasný nepriaznivý stav viní predchádzajúce vedenie mesta, ktoré za osem rokov zvýšilo zadĺženosť Prievidze o 14 miliónov eur.
Stavali na dlh
Kým v roku 2002 mala samospráva okresného mesta dlhy vo výške 1,1 milióna eur, v závere minulého roka to bolo už 15,4 milióna eur.
„Za osem rokov primátorovania Ján Bodnára sa úverová zadĺženosť mesta zvýšila o 14 miliónov eur. Na dlh bol stavaný priemyselný park, byty na Ciglianskej ceste alebo plaváreň. Doteraz tieto úvery splácame,“ informovala Macháčková.
V minulosti si ale nepožičiavalo len samotné mesto, ale aj jeho spoločnosti. Samospráva preto neporušila zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý hovorí, že úvery mesta nesmú presiahnuť 60 percent príjmov z predchádzajúceho roku. Reálne, keď sa zrátajú úvery mesta a jeho spoločnosti, táto hranica prekročená bola.
Primátorka tvrdí, že „bývalé vedenie spravovalo mesto nehospodárne a neefektívne. Žiadne dôsledky však z toho vyvodzovať nebudeme. Chceme sa pozerať dopredu, nie do minulosti.“
Zlepšenie na rok nepríde
Dlh mesta sa tento rok podarilo znížiť o viac ako 700-tisíc eur. Samospráva prijala viacero reštrikčných opatrení.
Zredukovala počet svojich úradníkov, vypovedala niektoré nevýhodné zmluvy a viaceré prehodnotila.
„Rokovali sme so SAD Prievidza, ktorá zabezpečuje prevádzku mestskej hromadnej dopravy a dohodli sme sa na úsporách. Podobne chceme prehodnotiť aj zmluvný vzťah so spoločnosťou Tezas, pričom niektoré práce, ktoré pre nás robí, si možno budeme zabezpečovať do budúcnosti cez vlastnú spoločnosť Unipa. Podobne, vlastnými silami, si chceme poradiť aj v iných oblastiach, aby sme šetrili. Uvažujeme aj nad predajom majetku, ktorý nepotrebujeme a je pre nás neefektívny,“ vyhlásila Macháčková.
Príjmy mesta sú ročne 27 až 30 miliónov eur. Z nich však len 15 miliónov môže mesto použiť na svoje bežné výdavky.
Z tejto sumy spláca aj úvery, čo je ročne 1,8 milióna eur. Na budúci rok to budú pre vyššie úroky asi až dva milióny.
Z pätnásťmiliónového balíka tiež ide asi 2,7 milióna eur pre Tezas, milión na športoviská, ďalší milión na MHD.
„To sú len tie najvyššie čiastky. My však na oprávnené požiadavky, teda na budovanie parkovacích miest, opravy ciest, chodníkov a ďalšie investície potrebujeme okolo sedem miliónov eur,“ ozrejmila primátorka.
Predpokladá, že šetriaci režim, v ktorom mesto teraz funguje, bude platiť aj na budúci rok. Všetko bude záležať od prísunu podielových daní od štátu, Macháčková však neverí, že by sa výrazne zvýšili oproti tomuto roku. Hospodárenie Prievidze by sa mohlo podľa nej výraznejšie zlepšiť až v roku 2013.
Dlžníci mesta
Prievidzská samospráva má v súčasnosti asi 4000 daňových dlžníkov. Až tento rok vznikla ich evidencia. V minulosti sa nimi mesto príliš nezaoberalo, za rok vymohlo peniaze asi len od stovky dlžníkov, pričom vo väčšine prípadov im odpúšťalo sankcie.
Súčasné vedenie to chce zmeniť, od dlžníkov bude vymáhať peniaze razantnejšie. Chystá dokonca ich zverejnenie, ešte predtým im však muselo zaslať oznámenie o daňovom nedoplatku.
Daňoví dlžníci dlhujú mestu v súčasnosti 1 533 823 eur.