PRIEVIDZA. Štúdia spoločnosti GfK priniesla informácie o tom, koľko ľudí je ochotných sa za lepšou pracovnou ponukou odsťahovať do zahraničia.
Prieskum vykonala v dvadsiatich deviatich krajinách, medzi nimi bolo aj Slovensko. Výsledkom je zistenie, že viac ako štvrtina pracujúcich je sa ochotná presťahovať za zamestnaním do inej krajiny. Zo Slovákov by sa odsťahovalo 23 percent opýtaných, rovnako muži aj ženy.
O odchode uvažujú zväčša mladí kvalifikovaní zamestnanci. So sťahovaním by súhlasilo 41 percent pracujúcich vo veku 18 až 29 rokov. To isté platí pre 32 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí a pre 37 percent držiteľov doktorátu. Zamestnancov so stredoškolským vzdelaním je ochotných sťahovať sa len 22 percent.
Ochotu hľadať si prácu v zahraničí prejavila štvrtina manuálnych a kancelárskych pracovníkov. Z pracovníkov vo výskume a vývoji by mimo domovskú krajinu išla pracovať tretina ľudí. Pritom ide o sektor, ktorý mnohé štáty označujú za kľúčový z hľadiska ozdravenia svojich ekonomík.
Slovensko sa zo všetkých zapojených krajín umiestnilo spolu s Poľskom na desiatom mieste s dvadsiatimitromi percentami.
Pre susednú Českú republiku nie je práca za hranicami až taká atraktívna. Tam by bolo ochotných vycestovať za zamestnaním len deväť percent českých pracovníkov.
Tak ako sa krajiny musia brániť odlivu pracovných síl, rovnako sú na tom aj firmy. Viac ako štvrtina zamestnancov plánuje opustiť svojho zamestnávateľa v priebehu najbližších dvanástich mesiacov. Spomedzi nich si už tretina aktívne hľadá nové miesto. Na Slovensku sa po inom zamestnaní obzerá 27 percent pracovníkov.