HANDLOVÁ. Nina je biele šteniatko kríženca, ktoré spolu so súrodencami našli v Handlovej na kraji lesa v zavretej debni zbitej klincami. Psíky mali šťastie. Ich plač nenechal okoloidúcich chladnými a teraz sa všetky tešia z nových domovov. Nina už niekoľko mesiacov žije v Bratislave.
Nie všetky nechcené zvieratá však majú toľko šťastia. Dôkazom je preplnený handlovský útulok.
Krajná situácia
„Máme úplne plný stav a v uliciach mesta veľa túlavých psov, ktoré nie je kam umiestniť. Ľudí, ktorí nám ich chcú priniesť, musíme odmietať. Takto to nejde do nekonečna,“ vysvetlil správca útulku a mestský policajt Marek Mečiar.
Náčelník mestskej polície Milan Pepich priznal, že pokiaľ sa adopcie psov nepohnú, budú musieť pristúpiť ku krajnému riešeniu, k utrácaniu.
„Robíme to neradi a za normálnych okolností len v nutných prípadoch. Teda len ak sa k nám dostane ťažko zranené, choré alebo agresívne a nebezpečné zviera,“ povedal náčelník. Napriek tomu útulok každý rok bojuje aj s preplnenosťou. Vlani v ňom utratili šestnásť psov, z toho asi polovicu preto, že o adopcie nebol záujem. Ročne odchytia okolo stovky psov.
Fotografie psíkov, ktorí čakajú na nový domov nájdete tu alebo na facebookovskej stránke útulku.
„Práve pre utrácanie nás mnohí označujú za karanténnu stanicu, aj keď sme oficiálne útulok,“ vysvetlil Mečiar.
K množstvu túlavých psov prispievajú predovšetkým nezodpovední ľudia. Namiesto toho, aby svoju fenku na dvore nechali vykastrovať, zbavujú sa nechcených šteniatok tak, že ich vyvezú za mesto a tam ich nechajú napospas osudu. Problémovou oblasťou je aj bývalá banícka kolónia, kde policajti naraz odchytia aj sedem psov.
V súčasnosti sú niektoré psy v útulku už štyri mesiace. Práve dĺžka pobytu je jedným z rozhodujúcich kritérií, pre ktoré psíka uspia. „Pokiaľ sa adopcie nepohnú, zrejme k tomu budeme musieť pristúpiť,“ povedal náčelník.
Dvaja ohrození
Správca útulku sa snaží psíkov inzerovať nielen na webe mesta, ale aj na facebookovskej stránke útulku. „Odkedy ju máme, je to lepšie, no momentálne je situácia vážna,“ povedal.
Výber psov na utratenie je práve na správcovi. „Bude sa mi rozhodovať ťažko, pretože nemáme žiadneho agresívneho ani neprispôsobivého psa. Snažím sa to čo najviac oddialiť. Keď však k tomu dôjde, zaváži nielen dĺžka pobytu v útulku, ale aj reálne šance psa na umiestnenie,“ vysvetlil.
Najohrozenejším je štvorročný psík Bobino. V prípade, že by o neho prejavil niekto záujem, potrebuje dobre oplotený pozemok alebo byt, pretože Bobino je tulák. Rád skúma okolie a ľahko sa zatúla. Je pokojný, nemá problém s deťmi, staršími ľuďmi ani s inými psami.
Ohrozená je aj polročná fenka Happyna, ktorá od malička vyrastala v útulku. Nie je preto úplne socializovaná. Potrebuje skúsenejšieho a trpezlivého človeka. Je temperamentná, hravá a nie veľmi vhodná k malým deťom. So psami sa znáša.
V útulku je však deväť ďalších psov, ktoré rovnako hľadajú nový domov.
Milan Pepich si myslí, že pokiaľ by bola prísnejšia legislatíva, tvrdšie trestajúca tyranov, množiteľov či nezodpovedných chovateľov, ktorí sa zbavujú zvierat, situácia by nebola taká dramatická. Dovtedy však bude po uliciach behať veľa psov, útulky budú praskať vo švíkoch a zvieratá budú ohrozené.
Záujemcovia o psíky si po ne musia prísť do Handlovej. Mestská polícia nemá peniaze na transporty. Ľudí to však neodrádza, útulok eviduje adopcie nielen z východu Slovenska, ale aj Čiech či Nemecka. Jeho správca dúfa, že sa rozbehnú aj toto leto.
Bobino
Happyna