BOJNICE. „...Ukladám preto mojim nástupcom, aby tieto umelecké predmety, umelecké maľby, zlatnícke diela, rytiny a veľa iných cenných zbierok, ktoré sú usporiadané podľa epoch, inventarizované a zahrňujú celé výtvarné umenie sprístupnili za účelom muzeálnych prehliadok, pri zachovaní ich terajšieho umiestnenia... Kladiem im však na srdce, aby venovali osobitnú starostlivosť tomu, aby sa niektoré z týchto vzácnych umeleckých pokladov nestratili, nepoškodili alebo nespustošili...“ Tieto slová grófa Jána Františka Pálfiho zaznamenal notár 14. novembra 1907 do 8. článku jeho testamentu. Gróf si vyslovene želal, aby zbierky, ktoré počas svojho života nazhromaždil aj do bojnického zámku, ostali na mieste a boli sprístupnené verejnosti, no pod stálou ochranou. No nestalo sa tak.
Spochybnili testament
Pálfiho dedičia najskôr právne spochybnili testament a zbierky nesmiernej hodnoty začali rozpredávať. Až v roku 1923 sa štátni úradníci prebudili a sčasti zabránili tomuto bezbrehému rabovaniu. Podpisom „priateľskej dohody“ vyčlenili cennosti, ktoré mali ostať vo vlastníctve štátu a nemali byť predané. Medzi nimi bol aj tzv. Bojnický oltár. Jeden z klenotov Pálfiho zbierok, tabuľové maľby Narda di Cione z polovice 14. storočia, tak ostal v bojnickom zámku. No nie však nadlho. Koncom augusta 1933, počas bežnej prehliadky zámku, sa v kaplnke nechala zamknúť dvojica robotníkov z Handlovej a Nemeckého Pravna. Večer, nikým nepozorovaní, z oltárnej skrine vybrali päticu väčších obrazov, vybili oblok na kaplnke a cez Francúzsky park a priekopu ušli. Vzácny „lup“ odovzdali objednávateľovi a zľahla sa po nich zem.
Odmena nepomohla
Odborníci i verejnosť boli v šoku, štát vypísal odmenu 7500 korún. Márne. No pomohla náhoda. Až takmer o rok neskôr sa jednému z páchateľov, príležitostnému zlodejíčkovi v policajnej cele rozviazal jazyk a pochválil sa, že on vie kto obrazy zo zámku ukradol. Veľmi ochotne ho vypočula polícia a ďalšie udalosti už nadobudli rýchly spád – zatýkanie, dokazovanie a priznávanie. Obrazy v dvoch drevených kufroch, ktoré pol roka nenápadne stáli v dvorčeku jedného domu v Zlíne, objednávatelia krádeže nestihli previezť cez hranice ku kupcovi. Putovali do Prahy na reštaurovanie, kde sa „zdržali“ 62 rokov, až do roku 1995, odkedy sú opäť klenotom zbierok v bojnickom zámku. To je však už iný príbeh.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku do bojnického zámku. Stačí vystrihnúť kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na Ulici M. Mišíka 6 v Prievidzi. Najneskôr však do piatka 19. augusta do 12. h.
Tento týždeň vyhral vstupenku pre dvoch dospelých a dve deti Vojtech Jelšic z Nitrianskeho Pravna. Prevziať si ju môže v redakcii MY Hornonitrianskych novín.
Autor: Erik Kližan